A
Adatkezelési ügyfélnyilatkozat: A hitelszerződés megkötésével egyidejűleg vagy azt követően bármikor a természetes személy ügyfél nyilatkozhat arról, hogy hiteladatait a szerződés megszűnését követő öt éven keresztül a KHR még kezelje.
Adatok naprakészsége: A referenciaadatok naprakészen tartásának általános szabálya az, hogy az adatok keletkezését vagy változását követően, két munkanapon belül kell a referenciaadat-szolgáltatónak átvezetnie a módosulást a KHR adatbázisán.
Adósságrendező hitel: Több hitel „összevonása”, kiváltásuk egyetlen hitellel, egyetlen hitelszerződésben meghatározott törlesztési feltételekkel.
Alszámla: A bankszámla-tulajdonos nevére megnyitott és vezetett bankszámla, amely bankszámlájához mint főszámlához kapcsolódik, ideértve a valamely konkrét pénzforgalmi célra szolgáló, bankkal kötött szerződéstől függően, adott esetben elkülönítetten kezelt számlát is.
Á
Átadhatósági ügyfélnyilatkozat: A természetes személy ügyfelek a hitelszerződés megkötésekor, vagy a hiteligényük benyújtásakor, vagy bármely más alkalommal, írásban nyilatkozhatnak arról, hogy a pozitív hiteladataikat, a referenciaadatszolgáltatók, a KHR lekérdezése során megismerhetik-e. Ez az átadhatósági ügyfélnyilatkozata KHR-ben tárolt minden hitelszerződés pozitív hiteladatára egyszerre vonatkozik.
Átütemezés: Az igénybe vett hitel törlesztésére vonatkozó egy vagy több feltétel (általában a futamidő és ezzel a törlesztőrészlet összege) megváltoztatása a bank és az adós megállapodásával.
B
Babakötvény-számla/Start számla: A 2005. december 31-ét követően megszületett, magyar állampolgár és magyarországi lakóhelyű gyermek mint számlatulajdonos nevére, megtakarítási céllal nyitható számla, amelynek egyenlegét a gyermek a 18. életéve betöltésekor veheti fel.
Bank: A pénzügyi szolgáltatások teljes körének végzésére feljogosított hitelintézet.
Bankkártya: Plasztik lap, bank által kibocsátott készpénz-helyettesítő fizetési eszköz, amely készpénzfelvételre, vásárlás, illetve szolgáltatás ellenértékének kiegyenlítésére és egyéb műveletek végrehajtására szolgál. Mindig a bank tulajdonát képezi, a használója a kártyabirtokos, aki lehet főkártyabirtokos vagy társkártyabirtokos. A rajta levő lejárati dátumig használható.
Bankszámla: A bank által megnyitott és vezetett fizetési számla, amely lehet pénzforgalmi számla, lakossági bankszámla/folyószámla, illetve vállalati bankszámla/folyószámla.
Bankszámlanyitás: A bankszámla-tulajdonos és a bank között írásban megkötött keretszerződés/bankszámlaszerződés alapján bankszámla megnyitása, ideértve a számla azonosítását szolgáló bankszámlaszám kiadását is.
Bankszámla-tulajdonos: A bankkal bankszámlaszerződést kötő ügyfél.
Bankszámlavezetés: Bankszámlán lévő pénzkövetelések és pénztartozások nyilvántartása és pénzforgalmi szolgáltatások elvégzése.
Bankszámlazárás: A bank által vezetett bankszámla használatának megszüntetése az ügyfél számára és a bank számlavezetési rendszerében is.
Bankváltás: Lehetővé teszi a számlatulajdonos számára, hogy a bankszámláján lévő csoportos beszedési megbízási, rendszeres átutalási megbízásai egy másik banknál nyitott lakossági bankszámlájára átirányításra kerüljenek.
Betéttel/befektetéssel kombinált hitel: A hitelhez a szerződésben meghatározott betét/befektetés kapcsolódik. Az adóst terhelő fizetési kötelezettség magában foglalja a hitel törlesztőrészletét és a betéttel/befektetéssel érintett összegeket is. A betét/befektetés lejáratakor betét/befektetés hozammal növelt összege csökkenti a hiteltartozást. A befektetés lehet pl. garantált hozamú vagy befektetési egységhez kötött.
BISZ Központi Hitelinformációs Zártkörűen működő részvénytársaság (BISZ Zrt.): A jelenlegi KHR és jogelődje a BAR üzemeltetője, 1995 óta folyamatosan a BISZ Zrt. A BISZ Zrt. kizárólagos tevékenysége a hitelreferencia-szolgáltatás nyújtása.
D
Díj: A bank által nyújtott szolgáltatás teljesítéséért felszámított pénzösszeg.
E
Elkülönített számla: A bankszámla-tulajdonos szabad rendelkezése alól kikerült pénzeszközök nyilvántartására szolgáló bankszámla, amely az elkülönítés tartama alatt csak meghatározott célra használható.
Elszámolási nap/Esedékesség napja: A kölcsönszerződés alapján az adóst terhelő rendszeres (általában havi) fizetési kötelezettség (tőke, kamat) teljesítésére a hitel/kölcsönszerződésben meghatározott nap.
F
Faktoring vagy faktorálás: Követelésvásárlás: a faktor azonnali fizetés mellett megvásárolja az eladónak a vevővel szemben fennálló, később esedékes követelését. Így az eladó kölcsön felvétele nélkül korábban jut pénzhez annál, mint hogy a vevője köteles lenne neki fizetni. Általában olyan, likviditási gondokkal küszködő KKV-k adják így el a számlaköveteléseiket, amelyek a banktól nehezen vagy egyáltalán nem kapnak hitelt. A követelést megvásárló faktor nem az eladó, hanem a vevő fizetőképességét vizsgálja.
Felelős hitelezés: A hitelnyújtással kapcsolatban a hitelnyújtó intézménytől elvárt körültekintő magatartás, amelynek célja, hogy az adós a teherbíró képességének megfelelő hitelt vegyen fel. Részletes szabályait a – lakossági hitelezés tekintetében – a lakossági hitelezés feltételeiről és a hitelképesség vizsgálatáról kormányrendelet, valamint az annak alapján készítendő belső banki szabályzatok tartalmazzák.
Fizetési számla: A számlatulajdonos pénzköveteléseinek és pénztartozásainak nyilvántartására és kezelésére, valamint fizetési műveletek teljesítésére szolgáló, a bank egy vagy több ügyfele nevére nyitott számla, ideértve a bankszámlát, a pénzforgalmi számlát, lakossági/vállalati bankszámlát/folyószámlát is.
Fizető fél: Az a bankszámla tulajdonos, akinek a bankszámláját a fizetési művelet teljesítése során vagy következményeként a bank megterheli.
Fogyasztási hitel/kölcsön: A fogyasztási kölcsön a mindennapi élet szokásos használati tárgyainak megvásárlásához, javíttatásához, illetve szolgáltatások igénybevételéhez – a természetes személy részére – nyújtott kölcsön, valamint a felhasználási célhoz nem kötött kölcsön, ha a kölcsönt a természetes személy nem üzletszerű tevékenysége keretében veszi igénybe.
Folyósítás/kifizetés: A folyósítási feltételek teljesítését követően a kölcsön összegének meghatározott számlára történő jóváírása. A kölcsön kifizetése a kölcsön készpénzben történő rendelkezésre bocsátása.
Folyószámla: Köznapi szóhasználatban a bankszámla.
Folyószámlahitel: A bank az ügyfél részére a fizetési számlához kapcsolódóan szabadon felhasználható hitelkeretet biztosít. A törlesztése a fizetési számlán történő jóváírással valósul meg.
Forinthitel/kölcsön: A hitelező által forintban nyilvántartott hitel/kölcsön, amelynek összegét és a törlesztőrészletet is a hitelező forintban határozza meg, és az adós a fizetési kötelezettségét is forintban köteles teljesíteni.
Gy
Gyámi fenntartásos számla: Gyámhatóság határozata alapján a gyámság alatt levő nevére nyitott és vezetett lakossági bankszámla, amely felett a gyámhatóság határozatában meghatározott módon lehet rendelkezni, a törvényi feltételek fennállása esetén.
H
Hitel célja: A hitel/kölcsönszerződésben kerül meghatározásra, hogy a folyósított kölcsönt mire használhatja fel az adós.
Hitel összege/hitelkeret: A hitelszerződésben meghatározott pénzösszeg, amelyet a bank az adós rendelkezésére tart, illetve bocsát, a hitelszerződés feltételeinek megfelelően.
Hitel/kölcsönigénylés: Hiteligénylés a hitel/kölcsönszerződés megkötését szolgáló, előkészítő folyamat.
Hitel: A hitelintézet kötelezettségvállalása arra, hogy a szerződésben meghatározott feltételek teljesülése esetén kölcsönt folyósít a rendelkezésre tartott hitelkeret terhére.
Hitelezés folyamata: A hiteligényléstől a hitel/kölcsönszerződés megszűnéséig, illetve az adós tartozásának megszűnéséig tart.
Hitelezés: A hitelnyújtás olyan banki szolgáltatás, amelynek lényege, hogy a bank – kockázatvállalása keretében – meghatározott pénzösszeget bocsát rendelkezésre ügyfele részére szerződésben meghatározott feltételekkel.
Hitelfedezeti életbiztosítás: Olyan életbiztosítás, amelynek alapján a biztosított halála vagy egyéb biztosítási esemény bekövetkezésekor a biztosító fizeti vissza teljes egészében vagy részben a kapcsolódó hitelből fennálló tartozást.
Hitelfelvétel kockázatai: A hitelhez kapcsolódóan a hitelező mellett az adós is kockázatot vállal. Az adóst terheli a felvett hitel és a hiteldíj megfizetésének kötelezettsége, a körülmények esetleges negatív változása esetén is.
Hitelkártya: A bankkártyahasználat fedezetét a bankkártyát kibocsátó bank által a számlatulajdonossal kötött hitelkártya-szerződés alapján a számlatulajdonos rendelkezésére tartott, feltöltődő hitelkeret biztosítja.
Hitelképesség: A hitelképesség (bonitás) általában egy cég vagy személy múltbeli működésének, eredményességének, vagyoni és pénzügyi helyzetének összessége alapján levonható következtetés.
Hitelkiváltás: Banki hitel kiváltása egy másik banki hitellel.
Hitelreferencia-szolgáltatás: Jellemzően a vállalati ügyfél külön megbízása, illetve hozzájárulása alapján – az abban foglalt feltételekkel – a bank a rendelkezésére bocsátott számadatok és egyéb információk felhasználásával elvégzi az ügyfél hitelképesség-vizsgálatát.
Hitelszerződés megszűnése: Legkésőbb a megszűnés napjáig az adós köteles a hitellel kapcsolatos minden tartozását rendezni.
Hitelszerződés: A bank és az ügyfél megállapodása a hitelnyújtás céljáról, a hitel összegéről és futamidejéről, a kölcsön nyújtásának módjáról és feltételeiről, a törlesztés módjáról, összegéről, a fizetendő kamatról és a hiteldíjról, az esetleges biztosítékokról és egyéb feltételekről.
Hitelszövetkezet: A takarékszövetkezet által végezhető tevékenységeket – a pénzváltás kivételével – csak a saját tagjai körében végezheti.
Hiteltörténet/Fizetéstörténet: Egy banki ügyfélről, a bank szempontjából, az egyik legfontosabb információ a hiteltörténete vagy általánosabban a fizetéstörténete. Ezt az információt országosan és hitelesen kizárólag a KHR-ből származó hiteljelentés tartalmazza. Ebben egyrészt látszanak a jelenlegi fennálló és az elmúlt öt évben megszűnt szerződések legfontosabb adatai, másrészt az ezekhez tartozó törlesztési történet és az anomáliák.
I
Igénybevétel: A rendelkezésre tartott hitel „felhasználása” az adós részéről. A hitelek különböző fajtáinál többféle módon valósulhat meg, egy összegben vagy különböző részletekben.
Intézményi kezességvállalás: Intézményi kezességvállalás alatt olyan szolgáltatást értünk, amely keretében egy pénzügyi vállalkozás készfizető kezességet vállal valamely adós hitelintézettel szembeni tartozása után.
J
Jegybanki alapkamat: Adott ország jegybankja – Magyarországon a Magyar Nemzeti Bank – által megállapított kamatláb. A jegybanki alapkamat nagysága a gazdaság helyzetével és jövőbeli kilátásaival függ össze.
Jelzáloglevél: Kizárólag jelzálog-hitelintézet által külön törvény alapján kibocsátott névre szóló, átruházható értékpapír. A Magyarország területén előállított jelzáloglevélre a kötvényről szóló jogszabály rendelkezéseit kell főszabályként alkalmazni.
K
Kedvezményezett: A fizetési művelet tárgyát képező pénz (összeg) jogosultja.
Keretszerződés: A bank által az ügyfelével kötött szerződés, annak minden mellékletével együtt bankszámla/fizetési számla vezetésére, és ehhez kapcsolódóan egyéb szolgáltatástípusokra.
Készfizető kezesség beváltása: Ha az adós a hitelszerződésben, bankgarancia-szerződésben vagy a pénzügyi lízingszerződésben előírt kötelezettségének nem vagy csak részben tesz eleget, vagy felszámolás alá kerül, a pénzügyi intézmény a szerződéses és üzletszabályzati feltételeknek megfelelően kérheti az intézményi kezes fizetési teljesítését.
Kezes: Az a személy vagy szervezet, aki/amely kötelezettséget vállal arra, hogy ha az adós nem teljesíti a hitel/kölcsönszerződésben meghatározott kötelezettségét, akkor helyette fizet a bank számára.
Kezességvállalási szerződés futamideje: A készfizető kezességvállalási szerződés kezdő napja a kezességvállalásról szóló döntés napja, kivéve, ha a kezességvállalás feltételhez kötött, akkor a feltétel teljesülésének napja, illetve, ha a kedvezményezett a döntés napjától eltérő, de azt követő napot kéri a szerződés kezdő napjaként. A futamidő utolsó napja pedig a kezességvállalással biztosított banki szerződés lejárata.
Kombinált hitel: Általában a jelzáloghitelek esetén alkalmazott, olyan hitelezési konstrukció, amelynek keretében jellemzően lakás-takarékpénztári megtakarítás, életbiztosítás vagy befektetés kapcsolódik a hitelhez. A tőke törlesztése – részben vagy egészben – ezen megtakarítások felhasználásával történik.
Kölcsön: Kölcsönszerződés alapján rendelkezésre bocsátott pénzösszeg, amelyet az adós a szerződésben meghatározott feltételek szerint köteles visszafizetni.
Közös tulajdonú bankszámla: Több természetes személy részére nyitott és vezetett bankszámla.
Központi Hitelinformációs Rendszer (KHR): A KHR a hazai pénzügyi szolgáltatást nyújtó intézmények által közösen fenntartott információs rendszer és adatbázis, amely az adatkezelést elektronikus eszközökkel, automatizáltan végzi.
L
Lakás-takarékpénztár: Olyan szakosított hitelintézet, amely kizárólag betétgyűjtésre és hitelnyújtásra jogosult. Összegyűjti a lakáscélra előtakarékoskodók (magánszemélyek, társasházak, lakásszövetkezetek) betéteit, majd ezekből nekik lakáscélú hitelt nyújt. A lakás-takarékpénztárban történő előtakarékoskodást állami támogatás ösztönzi.
Lakossági bankszámla/lakossági folyószámla: Bank által a lakossági ügyfélkörbe tartozó természetes személy(ek) részére megnyitott és vezetett bankszámla.
Letéti számla: Meghatározott célra elkülönített pénzeszközök nyilvántartására és kezelésére nyitott bankszámla, amelyen letétként elhelyezett pénzeszközök felett a bank mint letétkezelő a jogszabályban, illetve a letevővel kötött szerződésben meghatározott módon rendelkezhet.
LIBOR: London Interbank Offered Rate (Londoni bankközi referencia) kamatláb. Különböző időszakokra és devizanemre vonatkozóan kerül megállapításra, és mértéke naponta változik a piaci kamatváltozások hatására. Sok pénzintézet használja referenciakamatként CHF- alapú kölcsöneik árazásához.
Lineáris törlesztésű hitel/kölcsön: Jellemzően vállalati ügyfeleknek nyújtott hitelek/kölcsönök esetében alkalmazott törlesztési módszer, ahol a tőketartozás egyenletes ütemezés szerint kerül megfizetésre, miközben a legutóbbi törlesztés óta keletkezett/megszolgált kamatösszeget is meg kell fizetni.
Lombard hitel: Jellemzően értékpapír fedezete mellett nyújtott hitel/kölcsön.
M
Magatartási Kódex: A lakosság számára hitelt nyújtó pénzügyi szervezetek ügyfelekkel szembeni tisztességes magatartásáról.
Megtakarítási számla: Megtakarítási célú bankszámla, amely meghatározott feltételekkel használható, és kiemelt látra szóló kamatot biztosít a számlatulajdonos részére.
N
Negatív adóslista: A negatív adóslisták olyan nyilvántartások, amelyek csak azon adósok adatait tartalmazzák, amelyek hitel- vagy hitel jellegű szerződéseiket nem teljesítették, a szerződések törlesztésével mulasztásba estek.
Ny
Nyugdíj-előtakarékossági számla – NYESZ: Hosszú távú, jogszabályi kedvezményeket biztosító, nyugdíj célú megtakarítás nyilvántartására és kezelésére szolgáló bankszámla, csak lakossági ügyfelek számára.
O
Operatív lízing: Olyan tartós bérleti szerződés, amelynek alapján a lízingbe adó opciós vételi jogot biztosít a lízingbe vevőnek arra, hogy az a bérlet tárgyát a bérleti szerződés lejártakor a szerződésben előre rögzített vételáron megvásárolja. Minden olyan lízing, mely nem pénzügyi lízing, operatív lízingnek tekinthető.
Ó
Óvadéki számla: A bank és az ügyfele közötti ügyletek teljesítésének biztosítékául elhelyezett, az ügyfél szabad rendelkezése alól kikerült pénzeszközök kezelésére szolgáló elkülönített bankszámla.
Óvadékot nyújtó: Az a személy vagy szervezet, aki/amely az adós teljesítésének biztosítékaként meghatározott pénzösszeget ad át a banknak, vagy meghatározott névértékű értékpapírt helyez óvadékba banknál, amelyet a bank felhasználhat, ha az adós nem teljesíti a fizetési vagy egyéb szerződéses kötelezettségét.
P
Pénzforgalmi intézmény, elektronikuspénz-kibocsátó intézmény, közvetítő: Olyan vállalkozások, amelyek a törvény alapján, anélkül jogosultak egyes pénzügyi szolgáltatások nyújtására, hogy pénzügyi vállalkozások lennének.
Pénzforgalmi számla: Az a bankszámla, amelyet a számlatulajdonos rendszeres gazdasági tevékenysége körében pénzforgalmának lebonyolítása céljából törvényben megállapított kötelezettsége alapján nyit. Pénzforgalmi számla nyitását és vezetését természetes személy is kérheti.
Pénzkölcsön nyújtása: A betétgyűjtés és a pénzforgalmi szolgáltatás mellett a legtipikusabb banki pénzügyi szolgáltatás, ami általában magában foglal minden olyan ügylettípust, amelyben a bank kockázatot vállal. A klasszikus hitel és kölcsön mellett ide sorolható pl. a követelésvásárlás, a repo-ügylet és a csoportfinanszírozás.
Pénzügyi intézmény: Főszabályként csak pénzügyi intézmény végezhet üzletszerűen pénzügyi szolgáltatást. Két fő típusa van: a hitelintézet és a pénzügyi vállalkozás.
Pénzügyi lízing: Pénzügyi lízing az a tevékenység, amelynek során a finanszírozó ingatlan vagy ingó dolog tulajdonjogát abból a célból szerzi meg, hogy azt a lízingbe vevő határozott idejű használatába adja. A lízingbe vevő a dolog használatáért lízingdíjat köteles fizetni. A maradványérték kifizetésével a lízingbe vevő megszerzi a lízing tárgyának tulajdonjogát.
Pénzügyi szolgáltatások: Pénzügyi szolgáltatások keretében olyan pénzügyi tárgyú szerződések megkötésére kerül sor, amelynek elemei a mindennapi életből ismertek (kölcsön, bérlet, kezesség, engedményezés, adásvétel, csere, stb.), üzletszerűen, azaz rendszeresen és jövedelemszerzés céljából, azonban csak pénzügyi intézmények foglalkozhatnak ilyen szerződés keretében történő szolgáltatásnyújtással. A pénzügyi szolgáltatások a törvény alapján jellemzően kizárólagos tevékenységként végezhetők.
Pénzügyi vállalkozás: Egyes, nem kizárólag hitelintézetnek fenntartott pénzügyi szolgáltatások végzésére feljogosított pénzügyi intézmény. Pénzügyi vállalkozásnak minősül továbbá a pénzügyi holding.
Pozitív adóslista: Pozitív adóslisták azok a nyilvántartások, amelyek minden hitel- és hitel jellegű szerződéssel rendelkező adós adatát és a szerződéseik adatait tartalmazzák.
Projekthitel/projektfinanszírozási hitel: Meghatározott projekt keretében megvalósuló beruházások finanszírozására vállalkozások számára nyújtott, célhoz kötött hitel.
R
Ranghely: A közhiteles nyilvántartásba történő jelzálogjog-bejegyzés rangsora, amelyet a bejegyzés iránt benyújtott kérelem iktatásának időpontja, illetve az a tény határoz meg, hogy a bejegyzésre irányuló kérelem időpontjában van-e már bejegyzett jelzálogjog vagy fenntartott ranghely.
Rulírozó (feltöltődő) hitel: Olyan hitel, melynek keretében folyósított kölcsön a visszafizetett összeg erejéig ismételten igénybe vehető, pl. folyószámlahitel.
Sz
Szakosított hitelintézet: Külön törvényi szabályozásnak megfelelően jogosult tevékenységének végzésére, azzal, hogy nem kaphat engedélyt a pénzügyi szolgáltatások teljes körének végzésére. Szakosított hitelintézetként működik a jelzálog-hitelintézet és a lakástakarékpénztár.
Számlacsomag: A bank által különböző ügyfélcsoportok részére kialakított, bankszámlához kapcsolódó különböző pénzforgalmi és egyéb banki szolgáltatások összessége, amelyeket a bank a standardtól eltérő díjazás ellenében nyújt.
Személyi kölcsön: Magánszemély ügyfelek számára nyújtott, szabadon felhasználható, jellemzően rövid vagy középlejáratú, fedezet nélküli kölcsön.
Szindikált hitel: Általában nagyvállalkozások jelentős beruházásának megvalósítása érdekében több bank által közösen nyújtott, nagy összegű hitel esetén.
Szövetkezeti hitelintézet: Takarékszövetkezet és hitelszövetkezet.
T
Takarékszövetkezet: Szövetkezeti formában működő hitelintézet, amely legkevesebb 250 millió forint induló tőkével alapítható. A pénzügyi szolgáltatásoknak a bankhoz képest szűkebb körének végzésére jogosult.
Támogatástartalom: A hitelszerződésekhez és lízingszerződésekhez kapcsolódó kezességvállalás támogatástartalmát az határozza meg, hogy mekkora a kalkulált piaci díj és a ténylegesen fizetendő garanciadíj különbsége.
Támogatott hitel/kölcsön: Bank által nyújtott olyan, célhoz kötött hitel/kölcsön, amelynek az igénybevételéhez az állam vagy valamely szervezet támogatást nyújt.
Tartós befektetési számla: A személyi jövedelemadóról szóló törvényben meghatározott feltételekkel nyitott és vezetett, hosszú távú, 3 év után kedvezményes kamatadóval, 5 év után kamatadómentes megtakarítási lehetőséget biztosító bankszámla.
Tartozáselismerő nyilatkozat: Az adós egyoldalú, közjegyzői okiratba foglalt nyilatkozata, amelyben írásban elismeri a bank felé fennálló tartozását, annak összegszerűségét.
Technikai számla: Nem az ügyfél, hanem a bank tulajdonában álló számla, amelyen pénzforgalom nem bonyolódik. Általában díjak könyvelésére, egyéb elszámolás céljából használja a bank.
Tényleges kedvezményezett: Olyan kedvezményezett, aki nem az adott bankszámla tulajdonosa.
Tőke: A hitel/kölcsönszerződésben rögzített kölcsönösszeg, illetve a futamidő alatt az aktuálisan fennálló kölcsönösszeg-tartozás.
Törlesztés: A kölcsön/hitelszerződésben meghatározott esedékes fizetési kötelezettség teljesítése. Összegét a hitelkonstrukció alapján határozza meg a bank. Lehet fix vagy változó összegű, illetve különböző mértéjben tartalmazhat tőketörlesztést és kamat/díjfizetést.
Törzstőke/törzsbetét letéti számla: Vállalkozások, civil szervezetek, alapítványok részére nyitott bankszámla, amely kizárólag a számlatulajdonos bejegyzéséhez/nyilvántartásba vételéhez szükséges pénzbeli hozzájárulás elhelyezésére, kezelésére és nyilvántartására szolgál.
U
Univerzális bank: Pénzügyi szolgáltatások mellett befektetési szolgáltatások végzésére is feljogosított bank. A kétfajta tevékenységét egymástól szigorúan elválasztva, de egy szervezeten belül végzi az ügyfelek minél teljesebb körű kiszolgálása érdekében.
Ü
Ügyfélszámla: Befektetési és kiegészítő befektetési szolgáltatási tevékenységhez kapcsolódó pénzeszközök nyilvántartására és pénzforgalom bonyolítására szolgáló számla.
V
Vállalati bankszámla/vállalati folyószámla: Nem lakossági ügyfél számára nyitott és vezetett bank/folyószámla.
Viszontgarancia: Az intézményi kezes részére, az általa vállalt kezesség, garancia érvényesítéséhez vállalt megtérítési kötelezettség úgy, hogy egyéb szervezet vagy az állam kezességvállalása biztosítja.