Az egyik legismertebb az életbiztosítás, amelynek számos változata létezik az egyszerű, haláleset után fizetőtől a balesetekre is fizető típuson át a befektetéssel kombináltig. Minden biztosítónál megtalálható, hiszen népszerű, épp ezért megéri betenni a portfolióba, és a másik oldalról is előnyös, hiszen olyan előnyöket nyújt, amikre más pénzügyi termék nem képes: biztonságot és esetenként magas hozamot is.
Életbiztosítást bármikor köthetsz, de természetesen ebben az esetben sem mindegy, hogy milyet választasz, hiszen attól függően, hogy mi a célod, különböző típusok közül választhatsz. Az életbiztosítás többféle helyzetben nyújt megoldást: balesetnél, műtétnél, tartós betegségnél, vagy halálesetnél segít az anyagiak terén, emellett az öngondoskodáshoz is kiváló eszköz, ha például nyugdíjbiztosítást kötsz, de befektetésként is használhatod.
A kockázati életbiztosítás akkor fizet, ha a biztosított személy baleset, vagy betegség miatt elhalálozik, de működhet élet-, egészség-, és balesetbiztosításként is. Anyagi segítséget nyújt, ha bekövetkezik valamelyik, a szerződésben szereplő biztosítási esemény, megtakarítási és befektetési célra viszont nem használható. A kockázati életbiztosítási szerződést általában 5-25 évre kötheted meg, a biztosítás megkötése után pedig általában 6 hónap várakozási idővel kell számolni, vagyis ez idő alatt nem fizet a biztosító, ha káresemény történik. A biztosítók általában felső korhatárt szabnak az életbiztosítás kötésére, amit nem haladhatsz meg a szerződés lejártakor, ám ez többnyire magas életkort jelent – van olyan biztosító, amelynél 90 éves kor a határ.
Lényeges, hogy a kockázati életbiztosítások esetében a biztosítási díjat havonta kell fizetni, vagyis nem lehetséges ezek összevonása éves, vagy negyedéves díjjá. Szintén nagyon fontos, hogyha a szerződés időtartama alatt nem történik káresemény, akkor nem történik kifizetés, hiszen ez nem befektetési célú biztosítás!
A unit-linked életbiztosításhoz a hagyományos elemek mellett értékpapír számla is kapcsolódik, és a biztosítók által összeállított befektetési alapok közül Neked kell kiválasztani, hogy a befizetéseidet hova fektesse be a biztosító.
A unit-linked életbiztosítások két csoportja az egyszeri díjas és a folyamatos díjas típus. Az előbbinél egyszer kell befizetned egy nagyobb összeget befektetési célzattal, az utóbbinál pedig havonta fizetsz be egy meghatározott összeget. Ebben az esetben a befizetett összeg egyik része a befektetési alapokba kerül, másik része pedig az életbiztosítást fedezi.
Tudnod kell, hogy a szerződés megszüntetése esetén a befektetésednek csupán egy részét kaphatod vissza – minél előbb, annál kevesebbet. A másik hátrány, hogy a befektetéseknek járulékos költségei is vannak, amit nem feltétlenül kompenzál a hozam, ráadásul némi hozzáértésre is szükség van az ilyen típusú életbiztosítások kezeléséhez.
A nyugdíjcélú életbiztosításnak nevében a célja, és államilag támogatott – 20%-os, évente legfeljebb 130.000 forintos adókedvezmény vehető igénybe rá. Kétféle nyugdíjbiztosítást köthetsz: hagyományos, illetve befektetési egységhez kötött (unit-linked) változatot. A kettő közötti különbség, hogy az előbbinél a hozam alacsonyabb, de fix, míg az utóbbinál Te határozod meg, hogy milyen befektetési alapba helyezzék a megtakarításodat.
A kockázati életbiztosítás esetében havi befizetésekkel kell számolnod a szerződés lejártáig, és ha káresemény következik be, akkor a biztosító fizet. Az alapvető káresemények következőek:
Ezek biztosítása akár már havi párezer forintért is megoldható, azonban a szerződésben meghatározott káresemények esetében kiegészítő szolgáltatásokat is igénybe vehetsz, például kritikus betegségekre, keresőképtelenségre, vagy egy meghatározott kor elérésére. Arról viszont tudnod kell, hogy a kockázati életbiztosításnál nem kapsz vissza semmit a szerződés lejártakor.
A kifizetés általában banki átutalással történik az általad megadott folyószámlára, ám az, hogy mikor és miért, már többféleképpen is megválaszolható:
A kockázati életbiztosítások összehasonlításához érdemes megnézni az éves díjat, illetve azt, hogy milyen biztosítási eseményekre mekkora összeget fizet, majd a kiválasztott típust a személyes igényekhez kell igazítani, és azonos csomagok közül kell kiválasztani a legkedvezőbbet. A befektetési és a megtakarítási életbiztosítások összehasonlításánál a befektetés kamatait, illetve az egyéb költségeket is figyelni kell.
Az összehasonlításban a teljes költség mutató (TKM) segít, ami azt mutatja meg, hogy mennyibe kerül fenntartani egy adott életbiztosítást. A költségek és a hozam minimum kiegyenlítéséhez magas kockázatú portfóliót kell választani, de az inflációt is figyelembe kell venni hozzá. Az MNB ajánlásait és a TKM táblázatot érdemes figyelemmel kísérni, mert itt a legfrissebb adatokat találhatod meg.
A kockázati életbiztosítás havi díja néhányezer forinttól akár több tízezer forintig is terjedhet, díjának számításánál a biztosító figyelembe veszi:
A befektetéssel kombinált biztosításnál a fentieken túl egyéb költségekkel is kell számolnod, például:
Szerencsére az életbiztosítás díját többféle módon fizetheted be, így könnyen megtalálhatod azt, amelyik a számodra a legkényelmesebb.
Mivel az életbiztosítások különböző fajtáinak feltételei eltérőek, a felmondás is többféle módon valósítható meg.
Mivel ebben az esetben nincs megtakarítás, csak havidíj, ki kell töltened egy formanyomtatványt, és ezzel lemondani a szolgáltatást. Fontos, hogy a felmondást követő 30 napban még élni fog a szerződésed. Fontos tudni, hogy ha több mint 90 napos elmaradásban vagy a biztosítási díj fizetésével, akkor a szerződést a biztosító is felmondhatja.
Fontos szempont, hogy a kötéstől számítva mikor történik a felmondás; ha a kezdeti időszakban, akkor gyakorlatilag a teljes befizetett összeg a biztosítónál marad a költségekre, ha viszont hosszabb idő után, de még a futamidő lejárta előtt, akkor a biztosító a kockázati fedezetre csak az úgynevezett visszavásárlási értéket fizeti ki, ami mellé egyéb díjakat is felszámol, ami lehet, hogy gyakorlatilag negatív eredményre vezet. Ha van rá lehetőséged, a szerződés felmondása helyett inkább csökkentsd a havi befizetést, vagy szüneteltesd a szerződést, mert így jobban jársz.
Az életbiztosítások mellé általában kiegészítő szolgáltatásokat is választhatsz, de ez nem kötelező, ám, ha ezeket együtt kötöd meg, komoly kedvezményeket is kaphatsz.
A kockázati életbiztosítás mellé számos kiegészítő balesetbiztosítás elérhető. A biztosítható események közé a közlekedési balesetek során elszenvedett sérülések, a csonttörés, az égési sérülések és a szükséges műtétek, valamint a kórházi kezelések tartoznak.
Az életbiztosítás egyik legnépszerűbb formája a nyugdíjbiztosítás, hiszen egyrészt életbiztosítási védelmet nyújt, másrészt a nyugdíj-előtakarékosság terén is jó lehetőség.
Az egészségbiztosítás lényege, hogy havonta befizeted a díját, és ha igénybe kell venned valamilyen egészségügyi szolgáltatást, akkor azt a biztosító fizeti helyetted. A leggyakrabban elérhető kiegészítők között vannak a daganatos és a kritikus betegségekre, a műtétekre vonatkozó, valamint a kifejezetten nők számára kifejlesztett biztosítások.
Igen, több biztosítónál akár 90 éves korig is köthetünk életbiztosítást, amit külön kegyeleti vagy temetési biztosítás néven is megtalálhatunk. Ezek elsősorban a búcsúztatás költségeit fedezik.
Ha a szerződésben van megnevezett kedvezményezett, akkor az összegyűlt megtakarítást ő örökli, ha viszont nincs, akkor az örökösöket a biztosítási összeg akkora hányada illeti meg, amilyen arányban a végrendelet szerint igényt tarthatnak rá.
Az életbiztosítás nem céghez kötött, ezért, ha felmondasz, akkor több lehetőséged is van: vagy fizeted tovább a biztosítást, vagy díjmentesítheted, de a biztosító is visszavásárolja. Az utóbbi esetben adóznod kell utána, hiszen ezt személyi jövedelemadó és egészségügyi hozzájárulás is terheli.
Több biztosítónál is szerepel ez a kategória, és mindenhol változhat a következő felsorolás kis mértékben, ám a legtöbbször a következő kritikus betegségek szerepelnek:
A weboldalon megjelenített egyes ajánlatok megjelenítését több tényező befolyásolhatja, így az ajánlatra vonatkozó feltételek és megadott adatok, valamint a weboldalt üzemeltetőnek az ajánlatot tevővel való megállapodásai. Az ajánlatok megjelenítésekor ezért nem független rangsorolás valósulhat meg, hanem a szerződött partnerek ajánlatai kiemeléssel előbbre kerülhetnek a listán.
A készpénzfelvétel sok pénzbe kerülhet. A díjak nem csak magasak, de összetettek is. Nem mindegy, hogy bankfiókban vagy egy automatából veszünk fel pénzt. Szerencsére egy törvény is segít bennünket, mi pedig mutatunk további trükköket, amikkel spórolhatsz a banki díjakon.
Az önerő előteremtése minden ingatlanhitel esetében alapvető követelmény; enélkül a bankok szóba sem állnak az emberrel. Márpedig ez nem egyszerű, hiszen több millió forintról van szó, amit összegyűjteni évek munkája, arról nem is beszélve, hogy a pénz folyamatosan veszít az értékéből – különösen az utóbbi időben –, tehát a kamatoztatását is meg kell oldani; már ha van minek.
Az UniCredit Mobil Aktív Plusz számlacsomag egy új mérföldkő a pénzügyekben. Ezzel a számlacsomaggal végre búcsút mondhatunk az átutalási díjaknak, és könnyedén kezelhetjük pénzügyeinket a mindennapokban. Utánajártunk, hogy miért érdemes megfontolnod ezt a számlaváltozatot, és hogyan segíthet az UniCredit Mobil Aktív Plusz számlacsomag a pénzügyi terveid megvalósításában.
Többféle oka is lehet annak, hogy gyorsan, nagy összegű hitelre van szükségünk. Ilyenkor jó megoldásnak tűnik a személyi kölcsön. A szabad felhasználás és a gyors hitelbírálat vonzóvá teszi, és akár 12 millió forintot is kaphatunk. Az Akölcsön szakértői arra hívják fel a figyelmet, hogy a nagy összegű személyi kölcsön nem igényelhető online, és egy átlagjövedelem sem lesz elég. A miértek és a részletek a cikkben.