Kaphatunk hitelt tulajdoni hányadra?
Ingatlanhitel esetén a bank fedezetet fog kérni tőlünk. Ez lehet egy meglévő ingatlan, de a megvásárolni kívánt is. Abban az esetben, ha az ingatlan a mi tulajdonunk, vagy közös a házastársunkkal, ez nem okoz semmiféle bonyodalmat az eladásnál. Vannak azonban olyan esetek, amikor az ingatlannak több tulajdonosa is van, vagy haszonélvezettel terhelt illetve az özvegyi jog megléte is nehezítheti a vásárlásunkat.

Hogyan zajlik egy ingatlan adásvétel akkor, ha nem mi vagyunk a százszázalékos tulajdonosok? És hogyan, ha a megvásárolni kívánt ingatlannak több tulajdonosa is van? Megnéztük.
Több tulajdonos, egy ingatlan
Egy hitelügylet több hétig is eltarthat még akkor is, ha az ingatlannak csak egy tulajdonosa van. Sok türelemre lesz viszont szükségünk akkor, ha a helyzetet megbonyolítja a több tulajdonos, esetleg még egy haszonélvezője is lehet a kinézett ingatlannak, ami már csak hab a tortán. A vásárlásról azonban ebben az esetben sem kell lemondanunk.
Kaphatunk hitelt tulajdoni hányadra?
A legfontosabb az lesz, hogy a hitelügylet csak akkor jön létre, ha minden tulajdonos részt vesz benne. Ha egy is lesz, aki nem írja alá a szerződést, a hitelfelvétel meghiúsul, hiszen tulajdoni hányadra nem jegyezhető be jelzálogjog. Ennek alaposan utána kell járnunk a hiteligénylés benyújtása előtt, nehogy a folyamat közben derüljön ki, hogy a bank nem hitelez majd bennünket.
Ez alól a szabály alól kivételnek számít az osztatlan közös tulajdon. A falvakban gyakori az a megoldás, hogy egy hosszú telek elején két, vagy több ház is áll. Ezeket többnyire egybe építették még évtizedekkel ezelőtt, és a használatukban nem okozott gondot az, hogy egy helyrajzi számon szerepelnek. Az ilyen, egy udvarban álló ingatlanok önállóan is forgalomképesek, és bank is nyújt rájuk jelzálogkölcsönt. A pénzintézetek a legtöbb esetben feltételül szabják, hogy az ingatlanok egymástól műszakilag elhatárolhatók legyenek, és külön bejárattal rendelkezzenek. A bank kérni fogja még a használati jog megosztását tartalmazó megállapodást is, az eladónak pedig rendelkeznie kell egy nyilatkozattal, amiben a tulajdonostársak lemondanak az elővásárlási jogukról.
Nem lehetetlen hitelhez jutni tulajdoni hányadra. A folyamat minden bizonnyal hosszabb lesz, és több a buktatója, mint egy százszázalékos tulajdonban lévő ingatlan esetén, de megoldható a hitelfelvétel. Ha egy ilyen ingatlant választottunk magunknak, nincs más választásunk, mint végigmenni ezen az úton. Hiszen az út végén a vágyott otthonunk vár bennünket.