Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Így kaphatsz hitelt, ha munkahelyet váltottál

2022.11.25.
Szerző: akolcson.hu
Utoljára módosítva: 2022. november 25. 12:04

Ha munkahelyet váltasz, az akár komoly előrelépés is lehet a karrieredben, de a hitelfelvételt meg is nehezítheti; lássuk, hogy miért és hogyan!

Így kaphatsz hitelt, ha munkahelyet váltottál

A munkahelyváltás gyakori, és többnyire csak előnyökkel jár, ám akadnak azért hátrányai is. Ilyen például, ha hitelt szeretnél igényelni, a bankoknak ugyanis elvárásaik vannak a munkavállalókkal szemben, amelyeket, ha nem teljesítesz, a hitelkérelmed elutasításra fog kerülni.

Az elvárások közé azonban nem csak a jövedelem mértéke és igazolhatósága tartozik, de az adott munkahelyen eltöltött idő hossza is – jellemzően minimum 3-6 hónap –, ezt pedig nem fogod tudni teljesíteni, ha épp most váltottál munkahelyet.

Mi lehet a megoldás akkor, ha ebben a helyzetben vagy, de sürgősen hitelhez szeretnél jutni? Az alábbi cikkben ennek jártunk utána.

Mire figyelj munkahelyváltáskor?

Mint azt fentebb is megjegyeztük, a legtöbb bank – hiteltípustól függően – legalább 3-6 hónapos munkaviszonyt vár el tőled, mint igénylőtől a jelenlegi munkahelyeden. Fontos, hogy ez teljes hónapokat jelent, vagyis, ha például január folyamán kezdtél el az adott cégnél dolgozni, akkor májustól próbálkozhatsz a hitelfelvétellel, azaz a február-március-április hónapoknak teljesen kitöltötteknek kell lenniük, és május 1. az első nap, amikor befogadják a hitelkérelmedet.

Természetesen akadnak olyan pénzintézetek is, amelyek ennél szigorúbb feltételeket támasztanak az igénylőkkel szemben, így előfordulhat, hogy már egy személyi kölcsön felvételéhez is hathavi, folyamatos munkaviszonyra lesz szükséged, ha pedig van megszakítás, akkor ez előző helyen legalább 1 évet kellett eltöltened.

Lényeges, hogy nem csak a munkáltatónál eltöltött időt veszik figyelembe, hanem azt is, hogy a munkáltató úgymond véglegesítsen a pozíciódban, vagyis már ne legyél próbaidőn, de emellett arra is oda kell figyelned, hogy a felmondási idő alatt, azaz a munkahelyváltás előtt közvetlenül sem tudsz hitelt igényelni.

További problémákat okozhat, ha nem határozatlan, hanem határozott idejű munkaszerződésed van, a határozatlan idejűt ugyanis könnyebben elfogadják a bankok. A határozott idejű munkaszerződések esetén a pénzintézetek különféle kikötésekkel állhatnak elő, amelyeket nem biztos, hogy tudsz teljesíteni. Meghatározhatják például, hogy legalább mennyi ideje kell az adott helyen dolgoznod, minimálisan mennyi idő legyen még hátra a szerződésből, de kérhetik, hogy az adott szerződés legalább egyszer már legyen meghosszabbítva, illetve a munkáltató nyilatkozzon arról, hogy szeretné folytatni a jövőben is a foglalkoztatásodat.

Mi a helyzet, ha új vállalkozást indítasz?

Hasonlóan nehéz helyzetbe kerülsz, mintha csupán munkahelyet váltottál volna, ám mondjuk inkább úgy: gyakorlatilag lehetetlen lesz hitelt igényelned, méghozzá sokáig, hacsak nem vállalkozói hitelről van szó, bár azok esetében is előfordulhatnak olyan követelmények, amelyeket nem fogsz tudni teljesíteni.

A bankok nagy része ugyanis egy teljes, lezárt pénzügyi évet vár el a vállalkozóktól a hitelfelvétel során, de akadnak olyan pénzintézetek is, ahol csak 12 hónapnyi működést várnak el – ez is legalább egy évet jelent, amíg nem juthatsz hozzá semmilyen lakossági hitelkonstrukcióhoz.

Mi kell a hitelfelvételhez?

Ha nem munkahelyváltás után, hanem a bankok által elvárt időpontban folyamodsz hitelért, akkor sincs vége a megpróbáltatásaidnak, hiszen ezeken túl is vannak feltételek, amelyek teljesítése nélkül elutasításban lesz részed.

Ilyen például a minimálisan elvárt jövedelem, ami bankonként eltérő, de a legtöbb esetben az aktuális, nettó minimálbér összege. A hitelkonstrukció függvénye, hogy milyen elvárásokkal találkozhatsz még, és persze a személyi feltételeknek is meg kell felelned.

Mekkora lehet a hitelösszeg?

Ez több tényezőtől is függ, hiszen hiába a minimálisan elvárt jövedelem, ha a törvényi korlátokat meghaladó hitelösszeget szeretnél felvenni. Fontos, hogy a JTM-szabályozás alapján a havi törlesztőrészleted nem haladhatja meg a jövedelmed egy bizonyos hányadát, tehát, ha elutasítanak, az lehet azért is, mert túl magas összeget szerettél volna felvenni.

Fedezetlen személyi kölcsönök esetében, ha az igazolt havi nettó jövedelmed 500 ezer forint alatti, akkor az esetlegesen már meglévő és az új hitel együttes törlesztőrészlete nem lehet több az igazolt jövedelmed 50%-ánál, az azt meghaladó jövedelem esetén pedig a 60%-ánál.

Jelzáloghitel esetében – 500 ezer forint jövedelem alatt – a törlesztőrészlet nem lehet magasabb a havi nettó bér 25%-ánál, azt meghaladó jövedelem esetén pedig 30% a korlát, a fix törlesztőrészletet öt és tíz év közötti ideig biztosító lakáshiteleknél pedig 35, illetve 40% a limit. Az 50 és 60%-os korlát csak a minimum tíz évig, vagy a futamidő végéig fix törlesztőrészletű lakáshitelekre vonatkozik.

Ha hitelt szeretnél igényelni, válassz ajánlataink közül, majd indítsd el az igénylési folyamatot mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,51% - 12,86%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mennyibe kerül egy lakáshitel? Vizsgáljuk meg a lakáshitel-ajánlatokat!

Mennyibe kerül egy lakáshitel? Vizsgáljuk meg a lakáshitel-ajánlatokat!

2020.06.10.

Milyen költségei vannak egy lakáshitelnek? A kérdés nem is olyan egyszerű, mint ahogyan az elsőre tűnik. Sokszor ugyanis nem elég megnézni a különböző mutatókat (úgy, mint a kamat, a THM, vagy a törlesztőrészlet nagysága), hanem érdemes átfogóbban, részletesen vizsgálni a különféle lakáshitel-ajánlatokat.

Tovább olvasom
Új kormányrendelet: elérhető az 5,9%-os személyi kölcsön

Új kormányrendelet: elérhető az 5,9%-os személyi kölcsön

2020.04.15.

A koronavírus-járvány gazdasági hatásait az egész világ nyögi, és számos intézkedés látott világot ezek enyhítésére. A Magyar Nemzeti Bank egész sor javaslattal állt elő, amelyek megkönnyíthetik a következő, remélhetőleg csak néhány hónapos időszak átvészelését. Szerencsére a kormány is úgy gondolja, hogy ezek a javaslatok átültethetőek a gyakorlatba. Az egyik ilyen könnyítés a személyi kölcsönök 5,9%-os THM-maximuma.

Tovább olvasom
Fontos változások a bankolásban 2021-ben

Fontos változások a bankolásban 2021-ben

2021.03.05.

Mint minden évben, 2021-ben is megérkeztek a változások a bankolásban, és persze minden másban is; az alábbiakban viszont csak a pénzügyekről olvashatsz.

Tovább olvasom
Minden, amit az építési hitelről tudni érdemes

Minden, amit az építési hitelről tudni érdemes

2020.06.04.

Sokan választják a saját ház építését a használt ingatlan megvásárlása helyett, hiszen így olyan otthonba költözhetnek be, ami minden tekintetben megfelel az igényeiknek, ráadásul erre többféle állami támogatás is igényelhető, mint például a CSOK, vagy akár a babaváró hitelt is megemlíthetjük. Vannak azonban olyan esetek, amikor ez nem elegendő, vagy jogosultság nincs rá – az építési hitel azonban segíthet megoldani a problémát!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával