Végrehajtással terhelt ingatlant vásárolhatok?
A végrehajtással terhelt ingatlanok kereskedelme a 2008-as válság óta gyakorlatilag mindennapossá vált, és bár az utóbbi években már nem annyira jellemző, mint a bedőlt devizahitelek idején, még mindig lehet ilyennel találkozni. Sokan kifejezetten ilyen ingatlanokat keresnek, hiszen a velük kapcsolatos problémák miatt az áruk alacsonyabb, mint egy tehermentesé, ám fontos figyelni a buktatókra, ugyanis számos akad, ami meghiúsíthatja a vásárlást, sőt, súlyos anyagi károkat is okozhat.
Először is fontos kiemelni, hogy ha egy ingatlan végrehajtással terhelt, akkor a bankok legtöbbje csak vonakodva, vagy egyáltalán nem ad rá hitelt addig, amíg az le nem kerül róla, de ugyanígy járhatunk, ha az ingatlan árverés alá került, bíróság által elrendelt zár alatt van, és ide tartozik még az elővásárlási jog, a perfeljegyzés és az ahhoz kapcsolódó jelzálogjog is. Ha a fentiek közül bármelyik is szerepel az ingatlan mellett, akkor a bank elutasítja a hitelkérelmet, kivéve abban az esetben, ha az önerő fedezi e költségeket.
Ha viszont a végrehajtással terhelt ingatlanon lévő terhek kiegyenlíthetőek az önerőből, és ettől függetlenül az igénylő is hitelképes, akkor nincs akadálya annak, hogy a bank hitelt nyújtson. Lényeges azonban, hogy az adásvételi szerződésben pontosan feltüntetésre kerüljenek az ingatlan tulajdoni lapján szereplő terhek, valamint azok rendezésének módja, mert így a bank az eladónak járó összeg folyósításával egyidejűleg a fennálló követeléseket is kiegyenlíti a hitelből.
A bank szempontjából rendkívüli fontosságú, hogy a kérdéses, végrehajtással terhelt ingatlanra csak és kizárólag egyetlen jelzálogjog legyen bejegyezve az adás-vétel után. Ennek érdekében a pénzintézet előírhatja, hogy a különbözetet a vevő önerőből teljesítse – ennek határidejét a bank szabja meg, ami többnyire a szerződés megkötésének időpontja.
Vásárlás előtt érdemes tájékozódni a végrehajtással terhelt ingatlanhoz kapcsolódó közüzemi tartozásokról is, hiszen a hitelből ezek sem fizethetőek ki. Érdemes azonban megvárni a megfizetéssel a hitelbírálatot, mivel, ha a bank elutasítja a hitelkérelmet, akkor ezt gyakorlatilag veszteségként kell majd leírni.
Amennyiben kérdésed lenne a témával kapcsolatban, tedd fel nekünk elérhetőségeinken!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.