Hitelfelvétel előtt állsz? Tudd meg, milyen jövedelmet fogadnak el a bankok!
Hitelfelvételnél az első kérdés, amit a bankok feltesznek: mekkora a jövedelem? A második kérdés: miből származik ez a jövedelem? Rendkívül fontos tudni, hogy milyen jövedelmet fogadnak el a bankok. És azt se felejtsük el, hogy ezt igazolni is kell majd. Mi utánajártunk, hogy milyen jövedelmet fogadnak el a bankok. Mutatjuk a részleteket.
Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok? – elfogadott jövedelmek
A bankok általában az alábbi jövedelmeket fogadják el hiteligénylésnél:
- Munkabér: a munkabér a leggyakoribb jövedelemforrás, amit a bankok elfogadnak. A bankok általában kérnek a munkáltatói igazolást vagy bankszámlakivonatot a jövedelem igazolására.
- Önálló vállalkozásból származó jövedelem: a vállalkozók szintén igényelhetnek hitelt, és a bankok általában elfogadják az adóbevallást vagy a NAV jövedelemigazolást.
- Nyugdíj: a nyugdíj az egyik elfogadott jövedelemforrás, különösen az idősebb emberek számára. A nyugdíjasok a bankok kedvelt ügyfelei, egy nyugdíjat ugyanis nem lehet elveszíteni, egy munkahelyet viszont igen.
Fontos megjegyezni, hogy a bankok általában az állandó, dokumentálható jövedelmeket kérik igazolni, hiszen ezekből valószínűbb, hogy a hiteltartozásokat hosszú távon is törleszteni tudják a hitelfelvevők.
Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok? – elfogadott jövedelmek (nem minden bank fogadja el)
Az elfogadott jövedelmek listájához hozzá lehet még tenni a következőket oly módon, hogy tudatosítani kell magunkban: nem minden pénzintézet fogadja el ezeket a jövedelmeket egy hiteligénylésnél.
- Ösztöndíj: ha valaki diák, és rendszeres ösztöndíjat kap, akkor a bankok általában elfogadják ezt a jövedelemforrást is. Az ösztöndíj igazolásához szükséges dokumentumokat érdemes előre beszerezni.
- Táppénz: ha valaki hosszabb betegség vagy baleset miatt táppénzen van, de még mindig rendszeres jövedelemre számíthat, akkor a bankok általában elfogadják ezt a jövedelemforrást is.
- Rendszeres jövedelem az ingatlan bérbeadásából: ha valakinek van ingatlana, amit rendszeresen kiad, és a bérleti díj elegendő jövedelmet biztosít, akkor a bankok elfogadják ezt a jövedelemforrást is.
- KATA: A KATA-s vállalkozásoknak legalább egy teljes lezárt üzleti évre lesz szükségük a hiteligényléséhez. NAV jövedelemigazolással tudják igazolni a jövedelmüket a KATA-s vállalkozók a hitel felvételéhez.
- Önfoglalkoztató: önmagát saját vállalkozásában foglalkoztató igénylő NAV jövedelemigazolással igazolhatja a jövedelmét. Önmagának nem állíthat ki munkáltatói igazolást, azt a bankok nem fogadják el.
- Külföldi jövedelem: a külföldről érkező jövedelmet hiteligénylésekor több dokumentációval igazolhatjuk.
Az elfogadott jövedelmek listája eltérő lehet az egyes bankoknál. A jövedelmek elfogadását befolyásolhatja a hiteltípus, a hitel összege és az egyéb hiteligénylési feltételek is. Érdemes előzetesen tájékozódni a kiválasztott banknál, hogy milyen jövedelemigazolásokat fogadnak el hiteligénylésnél.
Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok? – másodlagos jövedelmek (nem minden bank fogadja el)
A másodlagos jövedelem olyan jövedelem, amelyet valaki az elsődleges jövedelme mellett szerez. Az elsődleges jövedelem általában az adott személy fő tevékenységéből származó jövedelem, például a munkabér vagy a vállalkozásból származó jövedelem. A másodlagos jövedelem lehet például az áruforgalom, befektetések, értékpapír kereskedés, online kereskedelem, ingatlan bérbeadás. Gyakran előfordul, hogy az emberek másodállást vállalnak, hogy kiegészítsék az elsődleges jövedelmüket, és ezzel javítsák pénzügyi helyzetüket.
A másodlagos jövedelem lehet ideiglenes vagy állandó, és az összege is változó lehet. A bankok általában az elsődleges jövedelmet vizsgálják meg hiteligénylésnél, mivel az állandó, dokumentált jövedelemforrások nagyobb biztonságot nyújtanak a hiteltartozás törlesztése szempontjából. Azonban a másodlagos jövedelem is segíthet a hitelképesség javításában, és néhány bank elfogadja a másodlagos jövedelmeket is hiteligénylésnél, ha azok elégségesek a hitel törlesztéséhez.
Amit kiegészítő jövedelemként elfogadhatnak a bankok hiteligénylésnél:
Családi pótlék, rendszeresen folyósított családtámogatási ellátás (segély), tartásdíj, GYES, GYED, GYET, Cafetéria.
Amit nem fogadnak el a bankok jövedelemként
- Alkalmi munkából származó bevételek
- Eseti alapon kapott segélyek
- Nem véglegesített ellátások és nyugdíjak
- Rehabilitáció idejére kapott ellátás
- Közmunkából származó jövedelem
Fontos tudni, hogy milyen jövedelmeket fogadnak el a bankok. A fent leírtak általánosan tájékoztatnak erről. Ugyanakkor minden hiteligénylés előtt tájékozódni kell arról, hogy mivel igazolható a jövedelem az adott pénzintézetnél. Hogy biztosan azt a dokumentumot szerezzük be, amire szükség lesz.
Összefoglalva
A cikk főként arról szól, milyen jövedelmeket fogadnak el a bankok hitelfelvételnél. A bankok általában elfogadott jövedelmek a munkabér, az önálló vállalkozásból származó jövedelem és a nyugdíj. Ezeket a jövedelemforrásokat általában dokumentálni kell, például munkáltatói igazolással, adóbevallással vagy NAV jövedelemigazolással.
Ezen felül, vannak olyan jövedelmek, melyeket nem minden bank fogad el. Ezek közé tartozik például az ösztöndíj, a táppénz, a rendszeres jövedelem az ingatlan bérbeadásából, a KATA-s vállalkozások jövedelme, az önfoglalkoztatók jövedelme és a külföldi jövedelem. Ezen jövedelemforrások elfogadása bankonként eltérő lehet, és befolyásolhatja a hiteltípus, a hitel összege és az egyéb hiteligénylési feltételek is.
A cikkben említést kapnak a másodlagos jövedelmek is, amelyeket valaki az elsődleges jövedelme mellett szerez, mint például áruforgalom, befektetések, értékpapír kereskedés, online kereskedelem, ingatlan bérbeadás. A másodlagos jövedelem is segíthet a hitelképesség javításában, és néhány bank elfogadja őket hiteligénylésnél. A családi pótlék, rendszeresen folyósított családtámogatási ellátás, tartásdíj, GYES, GYED, GYET és a Cafetéria is elfogadott lehet.
Végül, a cikk megemlíti azokat a jövedelemforrásokat, amelyeket a bankok általában nem fogadnak el, mint például alkalmi munkából származó bevételek, eseti alapon kapott segélyek, nem véglegesített ellátások és nyugdíjak, rehabilitáció idejére kapott ellátás, valamint a közmunkából származó jövedelem.
A cikk tanácsa, hogy hitelfelvétel előtt mindig tájékozódjunk a kiválasztott banknál, hogy milyen jövedelemigazolásokat fogadnak el.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.