Mire kell figyelned adóstársként?
Adóstársra nem minden hiteligénylés esetében van szükség, de amikor igen, akkor azzal nem csupán előnyök járnak – mutatjuk, mire kell figyelned!
Adóstársat, illetve kezest több esetben is muszáj bevonni a hitelügyletekbe, aminek többnyire a főadós anyagi helyzete az oka, de a bank oldaláról a kockázat további csökkentése is lehet az ok, aminek egyenes következménye, hogy így alacsonyan tudják tartani a hitelkamatokat is. Ezek azonban nem feltétlenül számítanak követelménynek, ám létezik olyan helyzet is, amikor egyszerűen muszáj adóstársat bevonni egy hitelügyletbe. Házastársaknál például szinte törvényszerű, hogy ketten veszik fel a hitelt, de az élettársak esetében sincs másként, kivéve, ha vagyonmegosztás előzi meg a hitelfelvételt, és szintén kötelező a fedezetül szolgáló ingatlanban haszonélvezeti joggal bíró személyeket is adóstársként bevonni a hitelügyletbe.
Mire figyelj, ha adóstárs lennél?
Az adóstárs ugyanúgy felel a tartozásért, mint az adós, tehát a teljes tartozást behajthatják rajtad, ha a hitelügylet főadósa valamilyen okból kifolyólag nem tud, vagy akar törleszteni, és felmondják a hitelszerződést. A késedelmes fizetésről minden esetben értesítést kapsz, tehát tudni fogsz a problémáról, és érdemes még a szerződés felmondása előtt rendezned az elmaradást, mert utána az teljes tőketartozást egy összegben követeli majd a bank. Ez a legsúlyosabb probléma az adóstárssá válás kapcsán, de ez inkább egy előre nem látható következmény, amit a szerződés aláírása előtt nem fogsz tudni figyelembe venni, ám jó, ha tudsz róla.
Emiatt fontos, hogy csakis abban az esetben legyél adóstárs, ha a főadóst megbízhatónak tartod, és képes lennél kezességet vállalni érte. Ha viszont a lehető legjobban szeretnél járni, nem csak ezt kell figyelembe venned, hanem az igényelendő hitel konstrukcióját is. Mindenképp vizsgáld meg a hitelt, hiszen lehetnek a szerződésben olyan pontok, amelyek miatt nem éri meg azt felvenni, és persze a kamatok és egyéb költségek tekintetében is találhatsz jobbat, mint amit a főadós kiválasztott!
Oldalunk a segítségedre lesz ebben: hasonlítsd össze a bankok legjobb ajánlatait nálunk!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.