Öt csapás a kiberbűnözésre: a Magyar Nemzeti Bank átfogó fellépést jelentett be az online csalások megfékezésére
A kiberbűnözés rohamos növekedésére reagálva az MNB öt pontból álló intézkedéscsomagot jelentett be, amely magában foglalja a központi visszaélésszűrő rendszer bevezetését, az ajánlások azonnali végrehajtását, célzott vizsgálatokat, jogszabály-módosításokat és egy országos tájékoztató kampányt. A cél a pénzügyi rendszer védelme, az ügyfelek kártalanítása és a lakosság tudatosságának növelése.

Az elmúlt években drámai mértékben nőtt a kiberbűnözés Magyarországon, különösen a pénzügyi szektorban. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint 2023-ban több mint 18 ezer sikeres banki csalást regisztráltak, amelyek összesen több mint 23 milliárd forintos kárt okoztak az ügyfeleknek. A csalók egyre kifinomultabb módszerekkel dolgoznak, kihasználva a technológiai fejlődést és a felhasználók figyelmetlenségét.
A helyzet súlyosságát felismerve az MNB öt pontból álló intézkedéscsomagot jelentett be, amelynek célja a kiberbűnözés visszaszorítása és a pénzügyi rendszer biztonságának megerősítése.
Az MNB intézkedéscsomagja és annak legfontosabb tudnivalói
-
Központi visszaélésszűrő rendszer bevezetése
Az MNB 2025. július 1-jétől elindítja a központi visszaélésszűrő rendszert, amely valós időben képes azonosítani a csalási mintákat. Ez a rendszer lehetővé teszi a bankok számára, hogy gyorsabban reagáljanak a gyanús tranzakciókra, és megelőzzék a károkat.
-
Az MNB ajánlások azonnali végrehajtása
A jegybank elvárja, hogy a pénzintézetek azonnal és teljes körűen hajtsák végre az MNB által kiadott ajánlásokat, amelyek a visszaélések megelőzését szolgálják. Ez magában foglalja a biztonsági protokollok szigorítását és az ügyfélazonosítási eljárások megerősítését.
-
Célzott MNB vizsgálatok
Az MNB célzott vizsgálatokat indít annak ellenőrzésére, hogy a bankok megfelelően alkalmazzák-e a visszaélés-megelőző intézkedéseket. Ezek a vizsgálatok hozzájárulnak a pénzügyi szektor átláthatóságának és biztonságának növeléséhez.
-
Törvénymódosítások az ügyfelek védelme érdekében
A jegybank törvénymódosításokat kezdeményez annak érdekében, hogy a bankok felelőssége növekedjen az ügyfelek védelmében. Az MNB javasolja, hogy a bankok viseljék a kárt minden olyan esetben, amikor nem alkalmaztak megfelelő ügyfél-hitelesítést, valamint terjesszék ki a kárfelelősséget azokra az esetekre is, amikor az ügyfelet a bank nevében bírják rá a fizetés kezdeményezésére.
-
Tájékoztató kampány a visszaélések megelőzéséről
Az MNB tájékoztató kampányt indít a visszaélési kockázatokról és a megelőzési lehetőségekről. A kampány célja, hogy növelje a lakosság tudatosságát a kiberbűnözés veszélyeiről, és segítsen az ügyfeleknek felismerni a csalásokat.
A kiberbűnözés jelenlegi helyzete Magyarországon
A kiberbűnözés jelentős károkat okoz a magyar ügyfeleknek. Az MNB adatai szerint 2023-ban több mint 18 ezer sikeres banki csalást regisztráltak, amelyek összesen több mint 23 milliárd forintos kárt okoztak az ügyfeleknek. A csalók leggyakrabban telefonon (44%), SMS-ben (42%) vagy e-mailben (42%) keresik meg az áldozatokat. Sokan találkoznak csalókkal online piactereken, illetve hamis weboldalakon keresztül is. Az idősek különösen veszélyeztetettek, mivel minden negyedik online csalás áldozata nyugdíjas, akik gyakran a havi nyugdíjukat vagy életük során felhalmozott megtakarításaikat veszítik el.
A kormány és az MNB közös fellépése
A kormány és az MNB összehangoltan lép fel a kiberbűnözés ellen. A kormány munkacsoportot hozott létre a kiberbűnözés visszaszorítása érdekében, és a következő ülésein rendszeresen tárgyalni fogja majd a munkacsoport által kialakított javaslatokat.
Elismert tény, hogy a kiberbűnözés elleni küzdelem komplex feladat, amely összehangolt fellépést igényel a jegybank, a kormány, a pénzintézetek és a lakosság részéről. Az MNB által bevezetett intézkedések és a kormány támogatása reményt adnak arra, hogy sikerül visszaszorítani az online csalásokat, és megerősíteni a pénzügyi rendszer biztonságát.
A digitális világban való biztonságos navigálás érdekében elengedhetetlen a folyamatos tájékozódás és az óvatosság. Az MNB tájékoztató kampánya és a központi visszaélésszűrő rendszer bevezetése fontos lépések ebbe az irányba.
Ahogy Virág Barnabás, az MNB alelnöke fogalmazott: „Kőkemény választ kívánunk adni arra, amit az utóbbi években a kibercsalások esetében láttunk, erre szolgál az „Öt csapás”.
A jövőben is elengedhetetlen lesz a technológiai fejlődés követése és a pénzügyi tudatosság növelése annak érdekében, hogy megvédjük magunkat a kiberbűnözés veszélyeitől.
Összefoglalva
A kiberbűnözés Magyarországon soha nem látott méreteket öltött: 2023-ban több mint 18 ezer sikeres banki csalás történt, amelyek több mint 23 milliárd forintos kárt okoztak. A Magyar Nemzeti Bank (MNB) erre válaszul egy átfogó, öt pontból álló intézkedéscsomagot jelentett be, amelynek célja az online csalások visszaszorítása és a pénzügyi rendszer megerősítése.
Az intézkedések közé tartozik egy központi visszaélésszűrő rendszer bevezetése, az MNB-ajánlások azonnali végrehajtása, célzott vizsgálatok lefolytatása a bankoknál, törvénymódosítások az ügyfelek védelme érdekében, valamint egy országos lakossági tájékoztató kampány indítása.
Az MNB és a kormány összehangolt fellépése hosszú távon hozzájárulhat a digitális pénzügyi biztonság növekedéséhez, de a felhasználók pénzügyi tudatosságának erősítése is elengedhetetlen a csalások megelőzéséhez.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.