Személyi kölcsön vagy szabad felhasználású jelzáloghitel – melyiket válasszuk?
A szabadon felhasználható hitelek a legnépszerűbbek. Ez nem véletlen, hiszen a felhasználásukat nem kell igazolni, szabadon, bármire elkölthetők. Megnéztük, hogy ha szabadon felhasználható összegre van szükségünk, akkor a személyi kölcsönt válasszuk vagy a jelzáloghitelt.
A szabad felhasználás mindenek felett
A hitelcél kiválasztása után a következő lépés a hiteltípus kiválasztása. Vannak olyan hitelek, amelyek csak meghatározott körben használhatóak fel. Ilyenek például a felújítási hitelek. Ezeknél a hiteleknél gyakran a hitelcélt számlával kell igazolni, és az sem ritka, hogy előzetesen egy tervet kell benyújtanunk a felhasználásról. Ez érthető módon korlátozza a felhasználást, és az adminisztráció terheket ró ránk. A szabad felhasználású hiteleknél nincsenek ilyen jellegű elvárások. Nem véletlen a szabad felhasználás népszerűsége. Ki akarna számlákkal bajlódni?
Ha gyorsan kell a pénz
A szabad felhasználású hiteleknek két típusa van. A személyi kölcsön és a szabad felhasználású jelzáloghitel. Amennyiben gyorsan és egyszerűen szeretnénk hitelhez jutni, a legjobb választás a személyi kölcsön. Személyi kölcsönhöz átlagosan két-három napon belül már hozzájuthatunk, de vannak olyan pénzintézetek, amelyek 24 órán belül utalják az összeget. A hitelbírálat is csupán néhány percig tart, és személyi kölcsönt online is igényelhetünk, vagyis anélkül, hogy kimozdulnánk otthonról.
Magasabb hitelösszeg esetén – alacsonyabb kamatra
Ha nem a gyorsaság az elsődleges szempont, és egy komolyabb összegre van szükségünk, akkor a szabad felhasználású jelzáloghitel lehet a megoldás. A jelzáloghitelek kamata alacsonyabb, hiszen ellentétben a személyi kölcsönökkel, itt van fedezete a hitelnek. Az alacsonyabb kamat azonban nem feltétlenül éri meg, azzal is számolnunk kell, hogy a jelzáloghitelnek jelentősen magasabbak az induló költségei, mint a személyi kölcsönnek. Jelzáloghitelnél számolnunk kell az értékbecslés díjával, a közjegyzővel és jelzálogjog bejegyzésének is lesz díja. Fontos tehát, hogy utánaszámoljunk, hogy a kamaton realizált nyereségünk magasabb legyen ezeknél a díjaknál, különben nem éri meg a szabad felhasználású jelzáloghitelt választani.
Amire figyelnünk kell tehát, az az, hogy bár a szabad felhasználású jelzáloghitelek olcsóbbak, az indulási költségei magasabbak. Alapvetően csak magas hitelösszeg esetén érdemes jelzáloghitekben gondolkodni, hiszen a személyi kölcsön igénylése jóval egyszerűbb és gyorsabb is, mert a jelzálogkölcsönt csak két-három hét alatt bírálják el, szemben a személyi kölcsön két-három napos elbírálási idejével.
Személyi kölcsönt tehát jóval egyszerűbben, gyorsabban és alacsonyabb induló költségekkel kaphatunk. Néhány perces utánajárással azonban könnyen megtudhatjuk, melyik hitelfajta a kedvezőbb számunkra.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.