Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mikor van lehetőség lakásbiztosítást váltani?

2025.02.13.
Szerző: Ujvári Krisztina
Utoljára módosítva: 2025. február 13. 16:54

A lakásbiztosítás fontos pénzügyi védelem minden ingatlantulajdonos és bérlő számára, hiszen váratlan események esetén – legyen szó természeti katasztrófáról, betörésről vagy csőtörésről – jelentős anyagi terhet vehet le a vállunkról. Sokak számára azonban nem egyértelmű, hogy mikor és milyen feltételekkel lehet biztosítót váltani, illetve mire kell figyelni egy új szerződés megkötésekor. Írásunkban bemutatjuk a lakásbiztosítás-váltás lehetőségeit, az ezzel kapcsolatos jogi és pénzügyi tudnivalókat, valamint a legfontosabb szempontokat, amelyeket érdemes mérlegelni egy új biztosítás kiválasztásakor.

Mikor van lehetőség lakásbiztosítást váltani?

Hogyan működik a lakásbiztosítás?

A lakásbiztosítás egy olyan szerződéses viszony a biztosító és az ingatlantulajdonos között, amely meghatározott díj ellenében anyagi védelmet nyújt az ingatlanra és annak berendezéseire. A biztosítás típusa és fedezeti köre a szerződéstől függően változhat, de a legtöbb konstrukció az alábbi kockázatokra terjed ki:

  • Természeti károk (vihar, jégeső, árvíz, földrengés, hónyomás)
  • Tűzesetek és robbanások
  • Betöréses lopás és vandalizmus
  • Víz- és csőtörés okozta károk
  • Üvegtörés, lakhatatlanná válás miatti költségek

Emellett kiegészítő biztosításokat is lehet kötni, például felelősségbiztosítást vagy értéktárgy-biztosítást.

Mikor lehet lakásbiztosítást váltani?

Éves fordulónapon

A legtöbb lakásbiztosítás határozatlan időre szól, de éves szerződéses ciklussal rendelkezik. Ez azt jelenti, hogy a szerződés minden évben egy meghatározott napon (a szerződéskötés évfordulóján) automatikusan megújul. Ha biztosítót szeretnénk váltani, akkor legkésőbb az évforduló előtt 30 nappal írásban kell felmondanunk a meglévő szerződést.

Példa:
Ha egy lakásbiztosítást 2023. május 1-jén kötöttünk meg, akkor a következő évforduló 2024. május 1. lesz, és ha váltani szeretnénk, akkor legkésőbb 2024. április 1-ig el kell küldenünk a felmondást a biztosítónak.

Ingatlan adásvételekor

Ha egy lakást vagy házat vásárolunk, akkor az előző tulajdonos biztosítása nem öröklődik automatikusan ránk. A biztosítást az új tulajdonosnak kell újra megkötni, akár egy új biztosítónál is. Ha az előző tulaj biztosítását szeretnénk folytatni, akkor arról külön nyilatkozni kell.

Jelzáloghitel felvételekor

Ha egy lakás vásárlásához banki hitelt veszünk fel, a bank előírhatja a lakásbiztosítás meglétét. Ebben az esetben lehetőségünk van új biztosítást kötni vagy egy meglévőt módosítani, hogy megfeleljen a hitelintézet elvárásainak.

Biztosító egyoldalú szerződésmódosítása esetén

Ha a biztosító az évforduló előtt módosítja a díjakat vagy a szerződési feltételeket (pl. emeli a biztosítási díjat), akkor a szerződő félnek joga van 30 napon belül felmondani a biztosítást. Ez lehetőséget biztosít arra, hogy kedvezőbb ajánlat után nézzünk.

Díjnemfizetés miatt

Ha valaki nem fizeti a biztosítási díjat, a biztosító egy bizonyos türelmi idő után felmondhatja a szerződést. Ilyen esetben az ügyfélnek új biztosítást kell kötnie, de a régi tartozását is rendeznie kell, ha az fennáll.

Újdonság: minden év márciusában költségmentesen válthat biztosítót

A lakásbiztosítások piacán jelentős változás történt, amely lehetőséget biztosít a szerződők számára, hogy minden év márciusában külön költség nélkül biztosítót váltsanak. Ez az új szabályozás nagyobb rugalmasságot nyújt az ügyfelek számára, és lehetőséget biztosít arra, hogy kedvezőbb feltételekkel találjanak új biztosítást.

Mikor és hogyan lehet biztosítót váltani?

A biztosítási szerződések korábban csak az évfordulójukon voltak felmondhatók, de a 2024-es változások értelmében minden év márciusában lehetőség van a biztosítás díjmentes felmondására és újrakötésére. Ez azt jelenti, hogy az ügyfeleknek évente egyszer van lehetőségük biztosítót váltani, függetlenül attól, hogy mikor kötötték meg a jelenlegi szerződésüket​.

Fontos határidők és teendők

  • A biztosító minden év február 15-ig köteles értesíteni ügyfeleit arról, hogy márciusban lehetőségük van díjmentesen felmondani szerződésüket.
  • A felmondásnak március 31-ig be kell érkeznie a biztosítóhoz, írásos formában. Ebben a dokumentumban meg kell adni a szerződő nevét, a biztosított ingatlan címét és a biztosítás kötvényszámát.
  • Az új biztosítás megkötésére legkésőbb a felmondást követő 30 napon belül sor kell kerüljön, különben az ingatlan biztosítás nélkül marad.

Mikor nem fogadja el a biztosító a felmondást?

A biztosító nem fogadja el a felmondást, ha:

  • Az túl korán (március 1-je előtt) vagy túl későn (április 2-a után) érkezik meg.
  • Nem felel meg a biztosítási szerződésben rögzített alakisági követelményeknek (pl. nem tartalmazza a szükséges adatokat).
  • A felmondási idő nem 30 napos, hanem rövidebb időre szól.

Mi történik a már kifizetett éves díjjal?

Ha valaki az éves díjat egy összegben már kifizette, de márciusban új biztosításra vált, a biztosító köteles időarányosan visszatéríteni a fennmaradó összeget.

Érdemes-e biztosítót váltani márciusban?

A biztosítók különböző ajánlatokat kínálnak, így érdemes évente felülvizsgálni a jelenlegi szerződés feltételeit. Az ügyfelek számára jó lehetőség lehet a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás (MFO), amelyet az MNB szabályoz, és amely átláthatóbb, gyorsabb kárrendezést és kedvezőbb díjakat kínál.

Összegzés

  • Minden év márciusában költségmentesen lehet biztosítót váltani, függetlenül attól, hogy mikor kötötték a szerződést.
  • A felmondás határideje március 31., és az új biztosítást legkésőbb 30 napon belül meg kell kötni.
  • A már kifizetett éves díjat a biztosító időarányosan visszatéríti.
  • Érdemes körülnézni a piacon, különösen a fogyasztóbarát biztosítási ajánlatok között.

A márciusi biztosítóváltási lehetőség, nagyobb szabadságot és rugalmasságot biztosít a lakástulajdonosok számára, hogy megtalálják a legjobb feltételeket biztosító szolgáltatót.

Mire figyeljünk új biztosítás kötésekor?

A biztosítóváltás során fontos összehasonlítani a különböző ajánlatokat, hogy a legkedvezőbb és legmegfelelőbb biztosítást válasszuk. Az alábbi szempontokat érdemes figyelembe venni.

Biztosítási díjak és kedvezmények

  • Mennyibe kerül a biztosítás évente?
  • Van-e lehetőség online kedvezményre vagy hűségkedvezményre?
  • Kínál-e a biztosító csomagkedvezményeket, ha például az autóbiztosításunkat is náluk kötjük meg?

Fedezeti kör és kizárások

  • Pontosan milyen káreseményekre terjed ki a biztosítás?
  • Milyen kárbejelentési határidők vannak?
  • Melyek azokat az esetek, amikor a biztosító nem fizet (pl. ha nem rendeltetésszerűen használtuk az ingatlant)?

Önrész és kártérítési limit

  • Mekkora az önrész, amit káresemény esetén magunknak kell fizetni?
  • Van-e kártérítési limit bizonyos eseményekre (pl. betörés esetén a biztosító csak egy meghatározott összegig téríti a kárt)?

Kiegészítő biztosítások lehetősége

  • Érdemes-e külön biztosítást kötni értékes ingóságokra (pl. laptop, ékszerek)?
  • Van-e felelősségbiztosítás, amely fedezi a szomszédoknak okozott károkat (pl. egy beázás esetén)?

Hogyan történik a biztosítóváltás folyamata?

Felmondási nyilatkozat elkészítése: Ha évforduló előtt szeretnénk váltani, a régi biztosítónál írásban kell jelezni a felmondást (emailben vagy postán).

Új biztosító kiválasztása: Az ajánlatok összehasonlítása után online vagy személyesen megköthetjük az új szerződést.

Régi biztosítás lezárása: A biztosító írásos visszaigazolást küld a szerződés megszüntetéséről.

Új biztosítás aktiválása: Biztosításkötés után fontos ellenőrizni a fedezeti időszakot és a szerződésben szereplő feltételeket.

A lakásbiztosítás váltása nem bonyolult folyamat, de fontos figyelni a határidőkre és a részletekre. Éves fordulónapon, ingatlanvásárláskor, hitelfelvétel esetén vagy biztosítói szerződésmódosításkor lehetőség van váltani. Az új biztosítás kiválasztásánál pedig nemcsak az ár, hanem a fedezeti kör és az egyéb feltételek is kulcsfontosságúak.

Ha tudatosan választunk, jelentős megtakarítást érhetünk el, miközben megfelelő védelmet biztosítunk otthonunk számára. Egy lakásbiztosításra nem feltétlenül gondolunk elsődleges fontosságú dologként, ugyanakkor, ha baj van, megdicsérjük magunkat, ha kiemelt figyelmet fordítottunk a kiválasztásánál.

Összefoglalva

A lakásbiztosítás védelmet nyújt váratlan események ellen, de sokan nem tudják, mikor és hogyan érdemes biztosítót váltani. 2024-től minden év márciusában költségmentesen lehet új biztosítást kötni, ami nagyobb rugalmasságot biztosít a lakástulajdonosok számára. Cikkünk bemutatja a biztosítóváltás lehetőségeit, a fontos határidőket és a legjobb lakásbiztosítás kiválasztásának szempontjait.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

10,39% - 11,73%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 14,0%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Lakásbiztosítási lehetőségek – mire terjed ki, és mire nem?

Lakásbiztosítási lehetőségek – mire terjed ki, és mire nem?

2020.02.13.

Sokan nem tudják, hogy mire igen, és mire nem terjed ki a lakásbiztosításuk, pedig fontos alaposan ismerni a lehetőségeket. Hiszen többféle kárra vonatkozhatnak, ám az alapfedezet csupán a tűz és egyéb elemi károk ellen nyújt védelmet. A lakásbiztosítási lehetőségek ennél viszont sokkal szélesebb spektrumot fednek le, hiszen a veszélyek is többfélék.

Tovább olvasom
5 dolog, amire figyelj, ha lakásbiztosítást váltasz

5 dolog, amire figyelj, ha lakásbiztosítást váltasz

2024.02.27.

Egy lakásbiztosításon akár sok ezer forintot is megtakaríthatsz, ha jól választasz. Az új szabályok szerint ráadásul egész márciusban lehetőséged van a váltásra, hiszen idéntől rendkívüli felmondási lehetősége is van a biztosítottaknak. Jobb lakásbiztosítás kell? Jobb lenne olcsóbb? Mutatjuk, mire figyelj, ha lakásbiztosítást váltasz.

Tovább olvasom
Miben más a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás?

Miben más a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás?

2021.12.08.

Az otthonunkat érdemes biztosítanunk. A családok többségének a legnagyobb értéke az az ingatlan, amelyikben él. Ezt az értéket mindenáron meg kell óvni. Egy lakásbiztosítással nyugodtan aludhatunk. A lakásbiztosítások azonban nem egyformák. Megnéztük, hogy miben más a Minősített Fogyasztóbarát Otthonbiztosítás.

Tovább olvasom
Lakásfelújítás után a lakásbiztosításunkat is érdemes ellenőriznünk

Lakásfelújítás után a lakásbiztosításunkat is érdemes ellenőriznünk

2022.01.25.

A lakásbiztosításokat indexálják a biztosító társaságok. Az ingatlanok értéknövekedését a KSH adatai alapján állapítják meg, és évről évre levélben értesítenek bennünket erről a változásról. Bár az értéknövekedéssel együtt jár a biztosítási díjunk növekedése is, ebben nem lesz benne egy felújításból adódó értéknövekedés. Fontos, hogy a lakásfelújítás után a lakásbiztosításunkat is érdemes ellenőriznünk. Mutatjuk, miért.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával