Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Albérlet esetén ki kösse meg a lakásbiztosítást?

2021.12.14.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2021. december 14. 09:48

„Albérlet esetén ki kösse meg a lakásbiztosítást?” – teszik fel nekünk gyakorta a kérdést. Nos, az alábbiakban megválaszoljuk!

Albérlet esetén ki kösse meg a lakásbiztosítást?

Albérlet esetén megkötni egy lakásbiztosítást egyaránt szolgálja a bérbeadó és a bérlő érdekeit is, mégis rengeteg az olyan bérlakás, amelyet semmilyen biztosítás nem véd. Ezért sok esetben az információhiány okolható, de az is közrejátszik, hogy a bérlők – különösen napjaink elképesztően magas albérletárai mellett – szeretnének a lehető legkisebb kiadással számolni.

Mire kell figyelni, ha lakást bérelsz?

A lakásbiztosítás megkötése az utolsó tennivalók egyike, hiszen előtte még rengeteg dolgot kell elintézned. Először is meg kell találnod azt a lakást, ami a lehető legtöbb szempontból megfelel az elvárásaidnak, azaz kedvező a bérleti díja, jó helyen van, és az állapota is kielégítő.

Ha megtaláltad a lakást, ne feledkezz meg a szerződésről, ami gyakorlatilag alapvető; ha egy bérbeadó nem akar szerződést írni, azonnal hagyd ott, bármennyire is kedvező az ajánlata. A szerződésben fel kell tüntetni, hogy hányan költöznek be, ha társbérlők, akkor milyen arányban oszlik közöttük a bérleti díj és más költségek, és rögzíteni kell benne a mérőórák állását, valamint a lakás állapotát és tartozékait is.

Ha mindez megvan, jöhet a lakásbiztosítás megkötésének kérdése, amit akár online is meg lehet kötni, így sem albérlőként, sem főbérlőként nem kell a károk miatt aggódni.

Ki kösse meg a lakásbiztosítást?

Érdemes a szerződés aláírása előtt érdeklődni a lakás tulajdonosánál, hogy kötött-e biztosítást a lakásra, illetve arról is, hogy ez egész pontosan mire terjed ki. Ez azért fontos, mert, ha van lakásbiztosítás, de az ingóságokban esett károkat nem fedezi, akkor egy nagyobb káresemény során a bérlőt semmi nem védi.

Ugyan a bérbeadó feladata – lenne – a lakásbiztosítás megkötése és fizetése, de, ha erre nem hajlandó, neked, mint bérlőnek jogodban áll lakásbiztosítást kötni az ingóságaidra. Ezt nem csak azért érdemes megtenned, mert egy lakástűz, vagy más, hasonló káresemény során a Te értékeidben is kár eshet, de betöréses lopás is előfordulhat, akármilyen biztonságosnak is tűnik a környék.

Miért köss lakásbiztosítást, ha te vagy a bérbeadó?

Ha te vagy az, aki kiadja a lakását, akkor először is el kell döntened, hogy bútorozatlanul, vagy berendezve szeretnéd azt bérbe adni – a lakásbiztosítást megkötheted ugyanis csak a lakásra, vagy a lakásra és a benne található ingóságokra is.

Ha adtál már ki lakást, akkor tudhatod, hogy a bérlők legtöbbje okozhat benne valamilyen kárt, amit biztosítás híján neked kellene megtérítened, ami esetenként akár igencsak komoly összeg is lehet. A természeti károkon, a csőtörésen, tűzön és betörésen túl a lakásbiztosítás megkötésével a bérlő által okozott károk ellen is megvédheted magadat és a tulajdonodat.

Fontos tudnod, hogy ugyan létezik a társasházaknak közös épületbiztosítása, ám az a lakáson belüli károkra nem terjed ki, sőt, egyes esetekben még az azon kívüliekre sem; nem érdemes tehát erre hagyatkoznod.

Ne felejtsd el rögzíteni a szerződésben a lakásbiztosítás részleteit!

Ha kötöttél lakásbiztosítást az albérletre, mindenképp rögzítsd azt a bérleti szerződésben, akár bérlő, akár bérbeadó vagy! Beszéld meg a másik féllel, hogy pontosan mire terjed ki a biztosítás, milyen értékhatárral, mennyibe kerül, mi a kötvényszám, és kinek a feladata a biztosítás befizetése – ha bérlőként az ingóságaidat biztosítottad, akkor nyilván a tiéd. Már csak azért is érdemes mindent tisztázni, mert könnyen meglehet, hogy a két biztosítás fedi egymást, azaz feleslegesen fizetnél magasabb díjat.

Érdemes szem előtt tartani, hogy a különféle lakásbiztosítások értékkategóriánként csak bizonyos értékhatárig nyújtanak fedezetet, a feltételrendszer pedig minden biztosítótársaság esetében igencsak bonyolult, ahogy a megfelelő biztosítás kiválasztása is.

Ez utóbbit azonban megkönnyítjük neked: oldalunkon könnyedén összehasonlíthatod a biztosítótársaságok különböző ajánlatait, majd a kiválasztott lakásbiztosítást pár perc alatt, online is megkötheted!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 800.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

10,39% - 11,73%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 14,0%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mikor van lehetőség lakásbiztosítást váltani?

Mikor van lehetőség lakásbiztosítást váltani?

2025.02.13.

A lakásbiztosítás fontos pénzügyi védelem minden ingatlantulajdonos és bérlő számára, hiszen váratlan események esetén – legyen szó természeti katasztrófáról, betörésről vagy csőtörésről – jelentős anyagi terhet vehet le a vállunkról. Sokak számára azonban nem egyértelmű, hogy mikor és milyen feltételekkel lehet biztosítót váltani, illetve mire kell figyelni egy új szerződés megkötésekor. Írásunkban bemutatjuk a lakásbiztosítás-váltás lehetőségeit, az ezzel kapcsolatos jogi és pénzügyi tudnivalókat, valamint a legfontosabb szempontokat, amelyeket érdemes mérlegelni egy új biztosítás kiválasztásakor.

Tovább olvasom
Mit nyerhet a fogyasztó a lakásbiztosítási kampányban?

Mit nyerhet a fogyasztó a lakásbiztosítási kampányban?

2025.03.24.

A lakásbiztosítási piac jelentős átalakuláson megy keresztül, aminek köszönhetően a fogyasztók előtt új lehetőségek nyílnak meg. A márciusban induló lakásbiztosítási kampány célja, hogy a lakástulajdonosok tudatosabban válasszanak, és kedvezőbb, személyre szabottabb ajánlatok közül döntsenek.

Tovább olvasom
Lakásbiztosítási lehetőségek – mire terjed ki, és mire nem?

Lakásbiztosítási lehetőségek – mire terjed ki, és mire nem?

2020.02.13.

Sokan nem tudják, hogy mire igen, és mire nem terjed ki a lakásbiztosításuk, pedig fontos alaposan ismerni a lehetőségeket. Hiszen többféle kárra vonatkozhatnak, ám az alapfedezet csupán a tűz és egyéb elemi károk ellen nyújt védelmet. A lakásbiztosítási lehetőségek ennél viszont sokkal szélesebb spektrumot fednek le, hiszen a veszélyek is többfélék.

Tovább olvasom
Lakásbiztosítások Magyarországon: jelentős változások

Lakásbiztosítások Magyarországon: jelentős változások

2025.03.10.

A magyarországi lakásbiztosítási piac az elmúlt években jelentős változásokon ment keresztül. Az ingatlanárak emelkedése, a természeti katasztrófák gyakoriságának növekedése és a fogyasztói igények változása mind hozzájárultak a biztosítási termékek fejlődéséhez és a piaci dinamika átalakulásához. Különösen fontos szerepet játszik ebben a márciusi időszak, amikor a biztosítottaknak lehetőségük nyílik szerződéseik felülvizsgálatára és esetleges váltásra.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával