Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mit tehetünk, ha problémát jelent a nyugdíjbiztosítás fizetése?

2023.09.05.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2023. szeptember 5. 12:53

A nyugdíjbiztosítás felmondása azzal járhat, hogy nem kapjuk vissza a teljes befizetett összeget sem, nemhogy a hozamokat. De mi a teendő, ha valaki olyan helyzetbe kerül, hogy nem tud fizetni? És mi van akkor, ha tud fizetni, csak kevesebbet? Vannak olyan megoldások, amikkel elkerülhető a veszteség. Mutatjuk, hogyan.

Mit tehetünk, ha problémát jelent a nyugdíjbiztosítás fizetése?

Mi az a nyugdíjbiztosítás?

A nyugdíjbiztosítás egyre több ember számára lehet vonzó, főleg, hogy a nyugdíjrendszer egyre kevésbé látszik megbízhatónak, és az átlagosan kapható nyugdíjak önmagukban nem sokat érnek majd.

A nyugdíjbiztosítás éppen ezt a problémát oldja meg úgy, hogy az évek során összegyűlt befizetéseket növeli meg valamennyi hozammal, és 65 év felett járadékként, vagy egy összegben kiutalja azt a biztosított félnek.

A nyugdíjbiztosítás biztonságot ad. A nyugdíjbiztosítás egy hatékony eszköz az időskori öngondoskodásra. A nyugdíjba vonulást követően a legtöbb ember számára nem elegendő az állami nyugdíjrendszer által biztosított ellátás, ezért népszerűek a nyugdíjbiztosítások.

A nyugdíjbiztosítási szerződés ideje alatt havonta befizetett díjakat a nyugdíjba vonuláskor megkaphatjuk kamatostul, egyben, vagy akár általunk meghatározott kisebb összegekben. A nyugdíjbiztosítás adójóváírással éri meg legjobban.

A nyugdíjbiztosítás feltételei egyszerűek. A nyugdíjbiztosítás állami támogatás mellett is működik. A nyugdíjbiztosítás hozamok plusz bevételhez juttathatnak bennünket.

Mi történik, ha nem fizetünk?

A nyugdíjbiztosítás megszüntetése esetén több olyan hátrány is lehet, ami másik megoldással elkerülhető.

A befizetett pénz egy része elveszhet. A nyugdíjbiztosításnál a speciális költségszerkezet miatt a legtöbb költség a konstrukció elején keletkezik. Az első időszakban kiemelten hátrányos lehet a visszavásárlás.

Az adókedvezmény visszafizetésének kötelezettsége is felmerül megszüntetéskor. A már megkapott adójóváírás visszafizetendő lesz, ráadásul 20 százalékos büntetőkamattal. A nyugdíjbiztosításnál az éves adó visszatérítés akár 130 ezer forint is lehet, így néhány év alatt összejöhet egy nagyobb összeg.

Az adómentesség elvesztése egy plusz büntetés. Ha a tízedik év előtt veszi ki valaki a pénzt, akkor a megtakarítás elért hozama után meg kell fizetni a 15 százalékos kamatadót is.

Biztosító által garantált kínált bónusz is elveszik. A biztosítótársaságok bónuszokat építenek be az ajánlatukba, hogy vonzóvá tegyék azokat. A bónusz legnagyobb része a kezdeti időszakot követően kerül jóváírásra, ez pedig el is veszhet a biztosítás megszüntetése esetén.

Költségekkel is jár a megszüntetés. A megszüntetés az úgynevezett visszavásárlási táblázat alapján történik, a visszakapott összeg így alacsonyabb lesz a befizetettnél, ráadásul adminisztrációs költségekkel is megterhelhetik az ügyfelet, ha az idő előtt felmondja a szerződést.

Mit tehetünk, ha nem tudunk fizetni, és elkerülnénk a visszavásárlást?

Több lehetőségünk is van:

  • Szerződő változtatása: Nyugdíjbiztosításnál is van lehetőség módosítani a megtakarítási idő alatt a szerződőt. A szerződő az, aki megtakarít a biztosítottnak. A szerződő módosítás az adójóváírás igénybevétele esetén is lényeges, mert a kedvezmény a szerződő befizetett személyi jövedelemadójából kerül levonásra.
  • Díjcsökkentés: A első öt éves időszak után lehetőség van a rendszeres befizetés mértékét csökkenteni, alacsonyabb összegre. A kisebb összeg nem lehet alacsonyabb a biztosító által meghatározott minimum díjnál. Lényeges, hogy díjcsökkentéskor elveszhet a bónusz, ami hosszú távon akár több százezer forintot is jelenthet.
  • Díjmentesítés: A szerződés hatályban marad a be nem következett biztosítási eseményre (ebben a konstrukcióban ez a nyugdíjba vonulás), de nem kell tovább rendszeresen díjat fizetni. Ennek az a hátránya, hogy a kiegészítő életbiztosítás ebben az esetben már nem nyújt védelmet, és a hűségbónusz is elveszik. A biztosítás fenntartásának költségét a már befizetett díjból vonja le a biztosító. Fontos, hogy a díjfizetés bármikor újra kezdhető.
  • Díjszüneteltetés: A díj fizetés átmenetileg teljesen szüneteltethető, akár több hónapra is, bizonyos biztosítóknál akár évekre is. A költségeket az eddig befizetett összegből vonják le, és ez a megoldás is, mint a díjmentesítés, a hűségbónusz elvesztésével járhat.

Az Akölcsön szakértői szerint, hogy ha van rá lehetőség, akkor érdemes fizetni a nyugdíjbiztosítást. Ha semmiképpen sem tud valaki tovább fizetni, akkor a visszavásárlás helyett érdemes megvizsgálni a fenti megoldásokat.

Összefoglalás

A nyugdíjbiztosítás lehetővé teszi az emberek számára, hogy összegyűjtsenek egy összeget nyugdíjas éveikre, amelyet később járadékként vagy egy összegben megkapnak. A nyugdíjbiztosítás a nyugdíjrendszer bizonytalansága miatt válik népszerűvé. Ha problémát jelent a nyugdíjbiztosítás fizetése, a felmondás sok veszteséggel jár, mint például a befizetett összeg és a hozamok elvesztése, illetve az adókedvezmény visszafizetése. Azonban vannak olyan lehetőségek, mint a szerződő változtatása, a díjcsökkentés, a díjmentesítés vagy a díjszüneteltetés, amelyek lehetővé teszik a felmondás elkerülését. Az Akölcsön szakértői szerint, hogy ha lehetséges, továbbra is fizessük a nyugdíjbiztosítást, de ha ez nem megoldható, érdemes megfontolni a felmondás helyett más megoldásokat.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

12,67% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mikor és mire fizet a casco biztosítás?

Mikor és mire fizet a casco biztosítás?

2020.03.23.

A casco megkötése ugyan nem előírás, mégis érdemes, hiszen manapság már igencsak jó feltételekkel lehet szerződni számos biztosító társaságnál. Az, hogy az adott casco mikor és mire fizet, mindig a szerződés tartalmától függ, és ez biztosítónként változik.

Tovább olvasom
Miben különbözik az egyéni és a csoportos életbiztosítás?

Miben különbözik az egyéni és a csoportos életbiztosítás?

2023.10.17.

Egyéni vagy csoportos életbiztosítás? A lényeg ugyanaz: az életünk biztosítva van. Mégsem mindegy, hogy melyiket kötjük meg. Van ugyanis különbség. Az egyéni és a csoportos életbiztosításról, egyszerűen, röviden, közérthetően.

Tovább olvasom
Minden, amit a kombinált hitelekről tudni kell!

Minden, amit a kombinált hitelekről tudni kell!

2021.02.19.

A kombinált hitelek olyan konstrukciók, amelyek a kölcsönt valamilyen megtakarítással ötvözik; a legismertebb típus a jelzáloghitel és lakástakarék párosa.

Tovább olvasom
Hitelem biztosítása – hogyan tudom biztosítani, hogy ne örökölje más a tartozást?

Hitelem biztosítása – hogyan tudom biztosítani, hogy ne örökölje más a tartozást?

2020.03.06.

A hitelfelvétel nem csak komoly döntés, hanem komoly felelősség is. Hiszen nem csak a saját életedre van hatással, hanem a környezetedére is. Előfordulhat olyan eset is, amikor már csak a hozzátartozóidra nehezedik mázsás súllyal a hiteltartozásod; ilyen az, amikor nem csak a javaidat, de a tartozásodat is öröklik. A hitelem biztosítása tehát nem csak engem véd, hanem az örökösöket is.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával