5+1 lényeges kérdés a faktorálásról
A faktorálás komoly segítséget nyújthat a vállalkozásod likviditásának fenntartásában – az alábbiakban a legfontosabb kérdéseket válaszoljuk meg.
1. Mi a faktorálás?
A faktorálás egy olyan vállalatfinanszírozási folyamat, amelynek során a vállalkozás eladja a még le nem járt vevőszámláit egy faktorcégnek. A vállalkozás a számlák ellenértékének 90-95%-át azonnal, a maradékot a számlák kiegyenlítésekor kapja meg – természetesen levonva a faktorcég jutalékát.
2. Miért előnyös a faktorálás?
A faktorálás segítségével a fizetési határidő akár 24 órára is csökkenthető, vagyis a cég akár egy napon belül a megkaphatja az őt illető összeget, és nem szükséges 30, 60, vagy akár 90 napot is várnia a kifizetésig.
A faktorálás által a bevételek előre, napra pontosan tervezhetőek lesznek, és akár csökkentheti is az ügyfelek fizetési elmaradásaiból eredő kockázatokat is, hiszen a faktorház folyamatosan monitorozza és minősíti őket.
A faktorcég átvállalja a halasztott fizetésű számlák beszedését, azaz a követelés behajtásával kapcsolatos, költséges és időrabló adminisztrációs munkát nem a vállalkozásnak kell elvégeznie.
A digitális faktorálás ráadásul az egész folyamatot áthelyezi az online térbe, ami nem csak a dokumentációt csökkenti, de a folyamatot is felgyorsítja, ráadásul bármikor és bárhol elérhetővé is teszi, de emellett még alacsonyabb a költsége is.
3. Kik élhetnek a faktorálás lehetőségével?
A fatorálást szinte minden vállalkozás igénybe veheti, hiszen nem szükséges hozzá hitelképesnek lenniük, elég, ha kifizetetlen számlákkal rendelkeznek. A faktorcég ugyanis nem az ügyfelének, hanem a számlákon szereplő cégeknek a kockázatát viseli, azaz nekik „hitelez”.
4. Ki viseli a faktorálás kockázatát?
A faktorálás alapvetően kétféle lehet: visszterhes, illetve vissztehermentes. A faktorcég elsősorban nem az ügyfele, hanem annak vevője kockázatát viseli, és az „elsősorban” itt kifejezetten lényeges szó, ami nem “kizárólag”. Bizonyos esetekben ugyanis a kötelezettség visszaszállhat a vevőre; ez a szerződéstől függ.
Visszterhes faktorálás esetében a faktorcég felé való kifizetés kötelezettsége visszaszáll az ügyfélre, ha annak vevője nem egyenlíti ki a számlát, vagyis a faktorcég nem közvetlenül a vevő kockázatát vállalja, hanem a vevő és a szállító kombinált kockázatát. Ennek előnye, hogy a kisebb kockázat miatt alacsonyabb a költsége, viszont így a vevő fizetési kockázatát tulajdonképpen az ügyfél viseli.
A vissztehermentes faktorálás ennek szinte tökéletes ellentéte, ugyanis itt a követelés teljesen átszáll a faktorházra, vagyis, ha a vevő nem fizet, akkor a veszteséget a faktorcég viseli, az ügyfél pedig nem vállal kockázatot. Ez azonban – épp a magasabb kockázat miatt – jóval drágább szolgáltatás, aminek okán jóval ritkábban használatos.
5. Milyen egyéb típusai léteznek a faktorálásnak?
Advance és maturity faktorálás
Az advance faktorálás esetében a faktorcég a követelés megvásárlásakor, azonnal fizet, maturity faktorálás esetében viszont a fizetés csak a követelés esedékességekor történik.
Nyílt és csendes faktorálás
A faktorálás rendszerint nyílt, tehát arról a vevő is értesítésül, majd a faktorcég által vezetett bankszámlaszámra kell utalnia, de létezik csendes, avagy zárt faktorálás is, amelynél a vevő nem értesül az ügyletről.
Import- és exportfaktorálás
A nemzetközi faktorálás lehet export, illetve import is; mindkettő magas kockázatú és többnyire hosszú lejáratú ügylet, így drágább is, mint a hazai cégek közötti ügyletek faktorálása. A költségeket tovább emeli, hogy a külföldi partner országában egy másik faktorcéget is be kell vonni az ügyletbe.
Fordított faktorálás
Fordított faktorálásról akkor beszélhetünk, ha a faktorcég egy vállalkozás vevői felé vállalja át annak tartozásait, így az adós vállalkozás stabil kapcsolatokat építhet ki a vevőivel, és a saját likviditási helyzetét is megerősítheti.
+1. Hová lehet fordulni faktorálás céljából?
Magyarországon a piac jelentős részén a hagyományos faktorházak – melyek közül a legnagyobb szereplők bankok – végeznek faktorálással kapcsolatos tevékenységet, azonban rajtuk kívül léteznek még kisebb, úgynevezett független faktorcégek is, de a digitális faktorálás is egyre nagyobb teret hódít magának.
A banki és független faktorházak közötti legnagyobb különbség, hogy az előbbieknél a faktoring a fő tevékenységek kiegészítő szolgáltatása, a független faktorházak viszont kifejezetten ezzel foglalkoznak, ráadásul rugalmasabbak is lehetnek.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.