Mit tegyünk, ha problémát jelent a törlesztőrészletek fizetése?
A törlesztőrészleteket fizetni kell. Ezt vállaltuk a szerződésben. De bárkivel történhet olyan, ami miatt gondot okozhat a részletek kifizetése. Milyen következményei lehetnek ennek? És mit tehetünk, hogy mérsékeljük a károkat? Szakértőnk minden felmerülő kérdésre választ ad.
Mi történik, ha nem fizetjük a törlesztőrészleteket?
Ha nem fizetjük a hitel törlesztőrészleteit, az súlyos pénzügyi következményekkel járhat.
A következmények az adott hitel típusától és a hitelező pénzügyi politikájától függenek, de általánosságban elmondható, hogy a következmények a következők lehetnek:
- Késedelmi kamat: a legtöbb bank rendelkezik késedelmi kamatról, amelyeket minden késedelmes fizetésért felszámolnak. Ezek a díjak növelik az összes adósságot, amit vissza kell fizetni.
- KHR lista: amennyiben hosszabb ideig nem fizetjük a törlesztőrészleteket, a bank értesítheti a KHR-t, és a fizetési problémák megjelennek az adatbázisban. Ez nehezítheti a jövőbeni hitelfelvételt, sőt, a legtöbb esetben teljesen meg is akadályozza.
- Behajtás: a bank jogi lépéseket tehet a kölcsön visszafizetése érdekében. Ez magában foglalhatja a behajtási eljárásokat, vagy a peres eljárások indítását.
- Hitel felmondása: ha továbbra sem fizetünk, a hitelezőnek joga van felmondani a hitelt, és kérheti a teljes összeg visszafizetését. Ha ezt nem tudjuk teljesíteni, akkor a hitelező lefoglalhatja a jelzálogfedezettel rendelkező ingatlanokat.
- Negatív pénzügyi hatások: a negatív pénzügyi következmények, mint például a hitelminősítés csökkenése (KHR) és a jogi eljárások, hosszú távon negatívan befolyásolhatják a pénzügyi helyzetünket.
A legfontosabb, amit tudni kell, hogy a bankok hajlandók együttműködni, ha pénzügyi nehézségeink vannak, és előzetes kommunikációval próbálnak megoldást találni.
Ha nem tudjuk fizetni a törlesztőrészleteket, az első lépés mindig a bankkal való kapcsolatfelvétel legyen.
Előzzük meg a problémát adósságrendező hitellel!
Jó megoldás lehet, ha még a fizetésképtelenség előtt, egy adósságrendező hitel segítségével csökkentjük a havi törlesztőrészleteket.
Az adósságrendező hitel egy olyan pénzügyi termék, amit az emberek akkor vesznek igénybe, ha többféle adósságot szeretnének egyetlen hitelbe összevonni, van a részletet csökkenteni.
Az adósságrendező hitel célja, hogy az ügyfélnek egyszerűsítse az adósság kezelését, csökkentse a havi törlesztőrészleteket, és csökkentse a kamatköltségeket is.
Egy adósságrendező hitel esetén a hitelfelvevő egy új hitelt vesz fel annak érdekében, hogy kifizethesse a meglévő adósságait.
Ez a hitel kedvezőbb feltételekkel rendelkezik, mint a meglévő adósságok összessége, például alacsonyabb kamattal, vagy hosszabb futamidővel.
A meglévő adósságok kifizetése után az ügyfél csak a felvett hitelt törleszti, így egyszerűbbé és átláthatóbbá válik a hitelek kezelése.
Az adósságrendező hitel lehetőséget nyújt arra, hogy egyetlen havi törlesztőrészletre figyeljen az ügyfél, ami megkönnyítheti a költségvetése tervezését, és a pénzügyi helyzetének rendezését.
Nagyon fontos, hogy az adósságrendező hitel nem jelenti az adósságok eltűnését, csak azok átalakítását és összevonását.
Mit tehetünk, ha problémát jelent a törlesztőrészletek fizetése? – szakértőnk válaszol
Az Akölcsön szakértői szerint, ha a törlesztőrészletek fizetése problémát okoz, akkor fontos időben cselekedni annak érdekében, hogy megoldást találjunk.
De mit tegyünk?
Kommunikáció a pénzintézettel: forduljunk az adósságunkat kezelő pénzintézethez, és tájékoztassuk őket a nehézségeinkről. Sok bank hajlandó együttműködni, hogy segítsen megoldani a problémát.
Költségvetés készítése: érdemes áttekinteni a jelenlegi pénzügyi helyzetünket, és készíthetünk egy részletes költségvetést is. Az ilyen költségvetés segíthet megtalálni azokat a területeket, ahol csökkenthetjük a kiadásainkat, hogy több pénz maradjon a hitelek törlesztésére.
Átütemezés vagy újrastrukturálás: számos pénzintézet lehetőséget kínál arra, hogy a meglévő kölcsönt átütemezzük vagy újrastrukturáljuk, hogy a törlesztőrészletek mérséklődjenek, és jobban illeszkedjenek a jelenlegi pénzügyi helyzetünkhöz. Kérjünk információt erről a lehetőségről a bankunktól.
További bevételek: ha lehetséges, keressünk további forrásokat a jelenlegi bevételeink kiegészítésére, például másodállás, online munka vagy más kreatív megoldások révén.
Fontos, hogy ne hagyjuk figyelmen kívül a problémát, mert az adósságproblémák idővel csak súlyosbodhatnak!
A gyors lépések és a kommunikáció a bankkal segíthetnek megelőzni a súlyosabb pénzügyi nehézségeket. Azonnal cselekedjünk, ne várjuk meg a teljes fizetésképtelenséget. A bankoknak az az érdekük, hogy a hitel visszafizetésre kerüljön, így számíthatunk arra, hogy együttműködőek lesznek.
Összefoglalás
Ha nem fizetjük a hitel törlesztőrészleteit, komoly pénzügyi következményekkel kell számolnunk, mint például késedelmi kamatok, KHR listára kerülés, behajtás, vagy akár a hitel felmondása. A legjobb megoldás ilyenkor a bankkal való kommunikáció, hogy előre tájékoztassuk őket a nehézségeinkről. Alternatívaként egy adósságrendező hitel is segíthet, amely csökkenti a havi törlesztőrészleteket és összevonja a különböző adósságokat. Az Akölcsön szakértői azt javasolják, hogy készítsünk költségvetést, tájékozódjunk az átütemezési lehetőségekről, és keressünk további bevételi forrásokat. Fontos, hogy időben cselekedjünk, és ne várjuk meg a teljes fizetésképtelenséget.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.