Ingatlanvásárlás családtagtól – vehetek fel lakáshitelt?
Az ingatlanvásárlás családtagtól a legegyszerűbb – mármint vásárlás szempontjából, a hitelezéssel kapcsolatban azonban akadnak buktatók. Lássuk, hogy miért!
A lakásvásárlás mindig is egy bonyolult procedúra volt, a hitelezés pedig még komplikáltabbá teszi, ezért érthető, hogy aki csak teheti, igyekszik leegyszerűsíteni. Az ingatlanvásárlás családtagtól például lényegesen könnyebb, hiszen számos lépést el lehet hagyni; a megvásárolható lakás keresését például, de a rejtett hibáktól való félelmet is ide számíthatjuk, és még hosszasan sorolhatnánk. Viszont ami a hitelezést illeti, az ingatlanvásárlás családtagtól leszűkíti a lehetőségeket, és bár alapvetően nincs semmi akadálya a hitelfelvételnek, vannak olyan tényezők, amelyekkel érdemes tisztában lenni.
Mi a lehetőségek csökkenésének oka?
A bankok alapvetően minden ingatlan-adásvételre adnak hitelt, ha az megfelel a kritériumoknak, viszont megszűrik a tranzakciókat. Az ingatlanvásárlás családtagtól ugyanis egyes esetekben csak azért jön létre, mert a családnak pénzre lenne szüksége, és a lakáshiteleknek van a legalacsonyabb kamatuk, így olcsó hitelhez juthatnak; ez persze egy szabad felhasználású jelzáloghitellel is megoldható lenne, ám ennek kamata magasabb.
Milyen extra feltételekkel hiteleznek a bankok?
Nincs egységes, minden banknál megjelenő feltételrendszer arra, ha az ingatlanvásárlás családtagok között zajlik le. Néhány banknál például bevett gyakorlat, hogy csak a tulajdonostársak kivásárlására ad hitelt, ezért a vevőnek már rendelkeznie kell tulajdoni hányaddal az ingatlanban, de akad olyan pénzintézet is, amely elvárja, hogy a kivásárolt tulajdonostárs az adásvétel után ne lakjon az ingatlanban, ami szintén a fiktív adásvételek kiszűrését célozza. Gyakori, hogy házas-, vagy élettársak közötti az adásvétel, aminek oka a kapcsolat felbomlása, és ezt a helyzetet bonyolítja még az is, ha közös hitellel vásárolták meg a lakást. Ez a helyzet is megoldható természetesen, ám a bankok más-más módokon állnak ehhez a helyzethez, ezért ebben az esetben különösen fontos az alapos tájékozódás.
Van, ami viszont lehetetlen
A CSOK-ot és a CSOK-hoz kapcsolódó, kedvezményes és államilag támogatott lakáshitelt azonban egyáltalán nem lehet igényelni, ha az ingatlanvásárlás családtagok között zajlik le, mivel ezeknél kizáró ok a családon belüli adásvétel.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.