Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Fix vagy változó kamatozású hitel? Melyiket válasszuk?

2022.03.10.
Szerző: Horák Árpád
Utoljára módosítva: 2022. március 10. 10:23

Hitelfelvétel előtt szabadon dönthetünk arról, hogy fix vagy változó kamatozású hitelt veszünk fel. Mi választunk. Ahhoz, hogy a legjobb döntést tudjuk meghozni, tisztában kell lennünk az előnyökkel és a hátrányokkal. Utánajártunk, hogy a fix vagy a változó kamatozású hitel lehet a jobb számunkra. Mutatjuk, melyiket válasszuk.

Fix vagy változó kamatozású hitel? Melyiket válasszuk?

Változó kamatozás – nagyobb kockázat

A változó kamatozású hitelek mindig kockázatosabbak, mint a fix kamatozásúak. Amíg a fix kamatozású hitelek a futamidő végéig kiszámíthatóak maradnak, addig a változó kamatozású hitel kamata függ a jegybanki alapkamattól. Azon kívül, hogy erre semmiféle ráhatásunk nincs, ráadásul még a változást is nehéz, sőt, szinte lehetetlen előre meghatározni. Az elemzők adnak ugyan ki iránymutatásokat, amelyben elemzik a gazdasági helyzetet, és előrejelzik a lehetséges változásokat, ezek azonban soha nem lehetnek teljesen pontosak. Egy előre nem látott gazdaságpolitikai változás pedig jelentős hatással lehet az MNB alapkamat-politikájára.

Vannak olyan gazdasági folyamatok, amik előre jelezhetőek, de ezek az előrejelzések sem pontosak, csak múltbéli tapasztalatokra támaszkodnak. A cikk írásakor Magyarországon hónapról hónapra növekszik az infláció, és erre a jegybank alapkamat-emeléssel reagál. Ezzel lehet számolni ugyan, de biztosat még leghozzáértőbbek sem tudnak mondani. A változó kamatozású hitelek így mindig kockázatosabbak maradnak, mint a fix kamatozású hitelek.

Nagyon rosszul járhatunk, ha a változó kamatozású hitelt veszünk fel

A változó kamatozású hitelek kamatát a referenciakamathoz kötik, ezért amikor a Magyar Nemzeti Bank megemeli a jegybanki alapkamatot, akkor a hitelünk kamata, és így a törlesztőrészletünk is növekedni fog. A változó kamatozású hitel igénylése a hitelszerződés pillanatában jó döntésnek tűnhetett évekkel ezelőtt, akkor ugyanis a változó kamatozású hitel kamata jóval alacsonyabb volt, mint a fix kamatozású hitelé. Ez egy hosszú időre felvett hitel esetén azt jelenthette, hogy a teljes visszafizetendő összeg akár milliós nagyságrenddel is alacsonyabb lehetett. Az alacsonyabb kamat persze azzal a kockázattal járt, hogy ha megemelkedik az alapkamat, akkor a törlesztőrészletünk is meg fog emelkedni. Jelenleg éppen ez a helyzet.

A jegybanki alapkamat emelés hat a változó kamatozású hitelekre

Ha a Magyar Nemzeti Bank megemeli a jegybanki alapkamatot, akkor a hitelek kamata is emelkedik. Jelenleg közel ötszázezer változó kamatozású hitel van ma Magyarországon. Ezekre a hitelekre a jegybank alapkamat-emelés negatívan hat. Az alapkamat-emelésre összetett gazdasági folyamatok hatnak. A szakemberek további kamat növekedést valószínűsítenek. Az inflációs előrejelzések a következő években a drágulás csökkenésére számítanak, de az infláció így is növekedni fog, és valószínű, hogy emiatt az MNB újra emelni fogja az alapkamatot. Ne felejtsük el azonban, hogy ez csupán egy előrejelzés. Nincs rá garancia, hogy ez is fog történni.

A szakértők elemzéseit érdemes ismernünk, de biztosra nem mehetünk. A szerződés megkötése előtt lényeges, hogy megfontoljuk a döntést. Hosszú időre kötelezzük el magunkat egy hitel igénylésével. A folyamatosan emelkedő jegybanki alapkamat miatt legyünk óvatosak.

Fix vagy változó kamatozású hitel? Melyiket válasszuk?

Ahogy már írtuk, a változó kamatozású hitelek kockázatosabbak, mint a fix kamatozású hitelek. A fent leírt folyamatok miatt egyébként szinte eltűntek a változó kamatozású hitelek a bankok kínálatából. A túl nagy kockázat elriasztotta az ügyfeleket, és erre a bankok is reagáltak. Jelenleg főként fix kamatozású hiteleket kínálnak. Ez érthető is, hiszen hónapok óta emelkedik az alapkamat, és várhatóan a kamatok tovább növekszenek majd. Ezáltal a most felvett változó kamatozású hitelek törlesztőrészletei is szinte biztosan emelkedni fognak. Ki akarna ilyenkor változó kamatozású hitelt felvenni?

A biztonság mindig kulcsszó, amikor meghozunk egy bennünket és a családunkat érintő hosszú távú pénzügyi döntést. Biztonságot és kiszámíthatóságot akarunk. Tudni akarjuk, hogy öt, tíz év múlva mennyit kell havonta fizetnünk. Ez teljesen érthető. És ezt a biztonságot a fix kamatozású hitelek adják meg nekünk. A fix kamatozású hitel megkötésekor pontosan fogjuk tudni, hogy egészen a futamidő végéig milyen pénzügyi terhekkel kell számolnunk havonta.

Senki helyett nem dönthetjük el, hogy fix vagy változó kamatozású hitelszerződést kössön. Azt viszont fontosnak tartjuk, hogy alaposan mérlegeljünk a hitelfelvétel előtt. Gondoljuk végig, mi a fontos számunkra, és ennek megfelelően válasszunk. Ha úgy érezzük, hogy nem tudunk megalapozott döntést hozni, kérjük szakértő tanácsát a választáshoz.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,51% - 12,86%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mire kell figyelned adóstársként?

Mire kell figyelned adóstársként?

2021.05.06.

Adóstársra nem minden hiteligénylés esetében van szükség, de amikor igen, akkor azzal nem csupán előnyök járnak – mutatjuk, mire kell figyelned!

Tovább olvasom
Mekkora jövedelemre van szükség a minősített fogyasztóbarát személyi hitelhez?

Mekkora jövedelemre van szükség a minősített fogyasztóbarát személyi hitelhez?

2022.04.25.

Mekkora jövedelemre van szükséged, ha a személyi kölcsönök kínálatából épp a fogyasztóbarát minősítést elnyert típusra vetettél szemet? Az alábbiakból megtudhatod!

Tovább olvasom
Lakáshitel igénylése előtt állsz? Az átfutási idővel is számolnod kell!

Lakáshitel igénylése előtt állsz? Az átfutási idővel is számolnod kell!

2021.10.18.

A személyi kölcsönöknél megszokott néhány napos vagy akár néhány órás átfutási időre nem számíthatunk ingatlanra felvett jelzáloghitel esetén. A tervezéshez azonban tudnunk kell, hogy mikor kapjuk meg a hitelt.

Tovább olvasom
Külföldi jövedelemmel is vehetünk fel hitelt?

Külföldi jövedelemmel is vehetünk fel hitelt?

2021.06.03.

Külföldi jövedelemmel megoldható a hitelfelvétel, de érdemes ismerni a folyamat külföldön dolgozókra vonatkozó szabályait – az alábbiakban ezeket mutatjuk be.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával