THM fogalma – miért érdemes nézni a számokat?
A THM fogalma nagyon egyszerű, de sokan nem igazán értik, miért is nem csak a kamatot tüntetik föl a hiteltermékek esetében. Pedig nem ok nélkül vezették be a THM fogalmát, hiszen így nem lehet ráfogni a bankra, hogy rejtett költségekkel dolgozik, és így el lehet kerülni a peres ügyeket is.
A THM fogalma a teljes hiteldíjmutatóra utal; ezzel a betűszóval azt jelzik, hogy a hitel költsége mit tartalmaz: a kamatot, a kezelési költséget, az értékbecslés és a helyszíni szemle díját, az ingatlan-nyilvántartási eljárás díját, a hitelközvetítőnek fizetendő díjat és a bankszámlavezetés díját. Egyes költségeket viszont nem számolnak bele; a késedelmi kamatot, a közjegyzői díjat, a biztosítást és az esetleges garancia díját. Lényeges, hogy azok az ajánlatok, amikkel a reklámokban találkozhatsz, 5.000.000 Ft-os hitelösszeggel és 20 éves futamidővel számolják a THM-et. Ha nem pont ilyen hitelt akarsz felvenni, akkor némileg alacsonyabb, illetve magasabb lesz a teljes hiteldíjmutató.
A THM használata minden bank számára kötelező, és megmutatja, hogy a hitel felvétele után mekkora összeget kell visszafizetned egy év alatt, a tőkén felül. A THM-et minden hiteltípusnál kötelező megadni, mert ez a törvényi szabályozás, és több mint húsz éve érvényben van.
Reméljük, hogy így már mindenkinek világos a THM fogalma. A lényeg az, hogy mielőtt hitelt vennél fel, mindig kezdd a vizsgálatát a THM-mel, mert abból könnyedén megállapíthatod, hogy megfelelő-e a számodra az adott hitelkonstrukció, vagy sem. Az oldalunkon található összes ajánlatnál meg fogod találni ezt a számot, és össze is tudod hasonlítani őket; ezután már nyugodtan fordíthatod a figyelmedet a hitel többi kondíciójára, illetve a felvételéhez szükséges kritériumokra.
Ha a legalacsonyabb teljes hiteldíjmutató mellett olyasmit találsz, ami már nem felel meg neked, például alacsony a maximálisan felvehető hitelösszeg, vagy nem elég hosszú a futamidő, akkor lépj tovább, hiszen rengeteg lehetőség van még! Ha kérdésed lenne, vedd fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeinken!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.