Mekkora jövedelemre van szükség a minősített fogyasztóbarát személyi hitelhez?
Mekkora jövedelemre van szükséged, ha a személyi kölcsönök kínálatából épp a fogyasztóbarát minősítést elnyert típusra vetettél szemet? Az alábbiakból megtudhatod!
Hogy mekkora jövedelemre van szükség a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsönökhöz, az bankonként változó, hiszen a Magyar Nemzeti Bank által kiadott kritériumrendszer csak a maximumértékeket határozza meg, a minimum a pénzintézet hatáskörébe tartozik, azaz változatos ajánlatokkal találkozhatunk, ha mindenképp a minősített fogyasztóbarát személyi hitelek közül szeretnénk választani.
Éppen ezért nem lehet egyszerűen megadni a pontos összeget; a lényeg, hogy mindenképpen magasabb, mint egy átlagos személyi kölcsön esetében, így viszont az alacsonyabb jövedelműek egész egyszerűen kimaradnak ebből a kedvezményes lehetőségből.
Mi a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsön?
A fogyasztóbarát minősítést a Magyar Nemzeti Bank adja olyan személyi kölcsönökre – és más konstrukciókra –, amelyek teljesítik a meghatározott kritériumokat, melyek a következők:
- online is igényelhetőek,
- a folyósítás maximum három napot vesz igénybe,
- a kamatfelárat az MNB által meghatározott érték alatt kell tartani – 500 ezer forint hitelösszegig a kamatfelár nem haladhatja meg a 15, delette pedig a 10 százalékpontot,
- a folyósítási díj maximum a hitelösszeg 0,75 százaléka lehet,
- teljes körű online hitelfelvétel esetén nincs folyósítási díj,
- az előtörlesztési díj nem haladhatja meg az előtörlesztett összeg 0,5 százalékát, míg 1 évnél rövidebb hátralévő futamidő esetén az előtörlesztés díjmentes.
A minősített fogyasztóbarát személyi kölcsön tehát kedvezményes kamatozású, gyorsan és online igényelhető személyi kölcsön, amelynek feltételei megegyeznek az átlagos személyi kölcsönökével; más a helyzet azonban a jövedelem tekintetében.
Mekkora jövedelem szükséges a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsönhöz?
Jelenleg mindössze hat olyan kereskedelmi bank működik Magyarországon, amelyeknél igényelhető a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsön: az Erste Bank, az MKB Bank, az OTP Bank, a Takarékbank, a Cofidis és a Cetelem Bank.
Ezek közül egyedül a Cetelem Bank nem jelöl meg összeghatárt, azaz a JTM szabályozásnak megfelelően járnak el, és minden valószínűség szerint megelégszenek akár a minimálbérrel is. A többi pénzintézetnél a minimális jövedelem 200 ezer forint, a maximum pedig akár 350 ezer forint is lehet; mindez persze nettóban.
Mondhatjuk tehát, hogy a legtöbb helyen a minimumösszeg jóval magasabb, mint egy átlagos személyi kölcsönnél, hiszen a fogyasztóbarát minősítés nélküli személyi kölcsönök legtöbbjét akár minimálbérrel is fel lehet venni, sőt, akadnak olyan konstrukciók is, amelyek az alatti jövedelemmel is hozzáférhetőek.
A lakosság nagy része tehát kiesik a rostán
Napjainkban a KSH által közölt, nettó átlagkereset valamivel több, mint 320 ezer forint; ezzel a hét minősített fogyasztóbarát személyi kölcsön közül kettő egyáltalán nem, egy pedig csak bizonyos összeghatárig érhető el.
Ebből pedig levonható a következtetés, hogy a nettó átlagbért keresők, illetve a mediánbér környékén keresők nehezen fogják tudni igényelni a minősített fogyasztóbarát személyi kölcsönöket, a minimálbért, illetve garantált bérminimumot keresők pedig a Cetelem Bank ajánlatát leszámítva, adóstárs nélkül gyakorlatilag biztosan nem juthatnak hozzá.
Számukra maradnak a valamivel kedvezőtlenebb konstrukciók, amelyek azonban továbbra is könnyedén hozzáférhetőek, és egyelőre nem olyan magas a költségük, hogy azt ne lehetne kifizetni – különösen, ha égető szükség van némi anyagi segítségre.
Ha személyi kölcsönt szeretnél igényelni, és a minősített fogyasztóbarát konstrukciók felvételéhez nem elegendő a jövedelmed, oldalunkon megtalálhatod a pénzintézetek legjobb ajánlatait. Hasonlítsd össze őket, válaszd ki a számodra leginkább megfelelő konstrukciót, majd indítsd el az igénylési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.