Hitellel terhelt lakás öröklése
A hitellel terhelt lakás öröklése komoly problémákat okozhat az örökösöknek, ezért érdemes tisztában lenni azzal, hogy ilyen esetben mit lehet és kell tenni.
A hitellel terhelt lakás öröklése napjainkban meglehetősen gyakori, hiszen a magyarországi lakásállomány nagy részét hitelből vásárolták meg a tulajdonosaik, és a futamidők többnyire 20-30 évre szólnak. Sajnos előfordul, hogy a tulajdonos még ennek lejárta előtt elhalálozik, az örökösök pedig nem tudják, mi a teendő a lakással, illetve a hitellel kapcsolatban. Az alábbi cikkben az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat szedtük össze.
Hitellel terhelt lakás öröklése és a felelősség kérdése
Fontos tudni, hogy az ilyen esetekben az örökös felelőssége korlátozott, ugyanis csak a hagyaték értékéig felelős az örökölt adósságért, afelett nem. Ha tehát nagyobb adósságot örököl, mint amennyi az örökölt vagyon értéke, a saját vagyonával ezért nem felel. Plusz tudnivaló, hogy az örökséget vissza is lehet utasítani, ami ebben az esetben a bankra száll.
Mielőbb fel kell venni a kapcsolatot a hitelezővel!
A haláleset nincs hatással a hitelre, az öröklés pedig a jog szerint azonnali, tehát bármi is legyen a döntés a hitellel terhelt lakás kapcsán, mielőbb fel kell keresni a bankot, és megállapodni vele a továbbiakról. Sokan gondolják, hogy a hagyatéki tárgyalásig minden felfüggesztésre kerül, ám ez koránt sincs így, ezért nem csupán a bankot, de a közműszolgáltatókat is értesíteni kell!
A legfontosabb teendők hitellel terhelt lakás öröklése esetén
Legtöbbször a tartozás kisebb összegű, mint az ingatlan értéke, tehát annak eladásával az adósság nullázható, a különbség pedig az örökösé lesz. Ha viszont az örökös tudja és akarja vállalni a törlesztést, akkor gyakorlatilag egy jól „kamatozó” befektetésre tehet szert, hiszen az ingatlanárak folyamatosan emelkednek. Ilyenkor szintén a bankot kell felkeresni, és a hitelt a saját nevére venni. Ha ez nem lehetséges a bank szabályzata szerint, akkor érdemes egy hitelkiváltással rendezni az ügyet.
Ha ez utóbbi eset merül fel, és a hitellel terhelt lakás után egy hitelkiváltó kölcsönre lenne szükséged, hasonlítsd össze a bankok ajánlatait oldalunkon, majd indítsd el az igénylést online!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.