CIB bannerCIB bannerHirdetés

Haszonélvezeti jog, tulajdonjog, birtokjog – mi a különbség?

2020.08.28.
Szerző: akolcson.hu
Utoljára módosítva: 2021. szeptember 21. 21:13

A haszonélvezeti jog és a tulajdonjog közötti különbségek számosak, és természetesen kötelezettségek is tartoznak hozzájuk. Sokan nincsenek tisztában a legfontosabb tudnivalókkal sem, ezért az alábbiakban kifejtjük a lényeges részleteket.

Haszonélvezeti jog, tulajdonjog, birtokjog – mi a különbség?

A haszonélvezeti jog egy úgynevezett vagyoni értékű jog, amely jogszabály, illetve szerződés útján jön létre – ha ingatlanról van szó a haszonélvezeti jog kapcsán, akkor fontos, hogy az az ingatlan-nyilvántartásba is bekerüljön. A haszonélvező a más személy tulajdonában álló ingatlant használhatja, hasznosíthatja és a hasznait tulajdonának tekintheti. Egy tulajdonos tehát a haszonélvezeti joggal terhelt lakásával rendelkezhet, azt eladhatja, elajándékozhatja, vagy adott esetben megterhelheti például egy hitellel, ám ez a haszonélvezeti jogot nem szünteti meg, az mindezektől függetlenül fennmarad. A haszonélvezők tehát az ingatlannal való rendelkezést, vagyis a tulajdonjogot leszámítva gyakorlatilag teljes hatalommal rendelkeznek az ingatlan fölött, ám a haszonélvezeti jogukat nem adhatják át másnak, és az a halálukkal megszűnik. Fontos tudnivaló még, hogy kizárólag a haszonélvezeti joggal rendelkező személyt terhelik az ingatlan használatával kapcsolatos kötelezettségek és költségek.

Láthatjuk tehát, hogy hogyan viszonyul a haszonélvezeti jog a tulajdonjoghoz, most pedig lássuk azt, hogy miként viselkedik a tulajdonjog önmagában!

A tulajdonjoggal rendelkező személy az ingatlana felett rendelkezési joggal is rendelkezik, vagyis az ingatlan az ő tulajdona, amihez jogok és kötelezettségek is társulnak. A tulajdonos például sajátjának mondhatja az ingatlant, azt használhatja, abba be is költözhet, ott lakhat, de jogosult a használatot másnak is átengedni, vagyis bérbe adhatja, de akár haszonélvezeti joggal is felruházhat más személyeket, emellett pedig az ingatlant eladhatja, elajándékozhatja, azt megterhelheti, arra hitelt vehet fel. Ami a kötelezettségeket illeti, a tulajdonjoghoz kapcsolódó adók, illeték, egyéb költségek rendezése a tulajdonost terheli, míg a használattal kapcsolatos költségek, vagyis például a közüzemi díjak a haszonélvezeti joggal rendelkező személyre hárulnak, és ha ilyen nincs, csak akkor a tulajdonosra.

És hogy ne feledkezzünk meg a birtokjogról sem; ezzel mindkét fél, vagyis a tulajdonos, illetve – ha van, akkor – a haszonélvező is rendelkezik, hiszen a birtokbavételről szól, ám a haszonélvezőé gyakorlatilag semlegesíti a tulajdonosét.

Ha kérdésed lenne, tedd fel nekünk elérhetőségeinken!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

10,39% - 11,73%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 14,0%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Személyi kölcsön vagy szabad felhasználású jelzáloghitel – melyiket válasszuk?

Személyi kölcsön vagy szabad felhasználású jelzáloghitel – melyiket válasszuk?

2021.10.25.

A szabadon felhasználható hitelek a legnépszerűbbek. Ez nem véletlen, hiszen a felhasználásukat nem kell igazolni, szabadon, bármire elkölthetők. Megnéztük, hogy ha szabadon felhasználható összegre van szükségünk, akkor a személyi kölcsönt válasszuk vagy a jelzáloghitelt.

Tovább olvasom
Kamatcsökkentési szolgáltatást vezetett be az OTP Bank

Kamatcsökkentési szolgáltatást vezetett be az OTP Bank

2023.01.25.

A kamatcsökkentési szolgáltatásra az ügyfelek igényeinek változása miatt van szükség, és minden ingatlanfedezetű hitelre vonatkozik.

Tovább olvasom
5 kérdés és válasz a kamatstopról

5 kérdés és válasz a kamatstopról

2022.02.24.

A kamatstop az infláció hatásainak egyikét mérséklő intézkedés, amely a jelzáloghitelekre lesz komoly, az adósok számára örömteli hatással.

Tovább olvasom
Legfontosabb tudnivalók a jelzáloghitel elengedéséről

Legfontosabb tudnivalók a jelzáloghitel elengedéséről

2021.06.04.

A jelzáloghitel-elengedés segítségével komoly előnyhöz juthatsz, ám buktatói is vannak – lássuk, mit kell tudni róla!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával