Gyorshitel – mumus vagy mentőöv?
A gyorshitel 2008-as válság óta igazán megosztó terméke a hazai pénzügyi piacnak. A szükséges rossz kategóriájába csúszott át, holott a bajok egy részét rossz vásárlói döntéseknek köszönhettük. A túlköltekezésnek immár vége, a saját bőrünkön kellett tanulnunk, hogy addig nyújtózzunk, amíg a takaró ér. Szerencsére, így sem kell lemondanunk a gyors segítségről, csak most már tudjuk, mire kell odafigyelni mielőtt elköteleződünk valamelyik hitelkonstrukció mellett.
Valljuk be: a gyorshitel néha valóságos csodafegyver. Mindannyiunknak vannak vágyai, melyekhez kicsit több kell annál, amennyi a zsebünkben lapul. Vannak dolgok, amelyeket nem szabad elszalasztani, vannak pillanatok, amelyek minden eddiginél alkalmasabbak a beruházásra és sajnos, vannak nehéz helyzetek is, amikor életmentő lehet a gyors segítség. Erre tökéletes lehetőség a gyorshitel, csak nem mindegy, hogyan vágunk bele.
3 lépést kell mindenképpen megtenned, hogy a hitel ne váljon a mumusoddá. Ha ezeket komolyan veszed és nem spórolod meg az első kettőt, garantáltan nem nyúlsz mellé, hiszen megtalálod a számodra optimális ajánlatot.
1. Feltérképezni a piacot
Elsőként győződj meg róla, hogy a te igényedhez mennyi pénzre van szükség és a saját kereted milyen terhelést bír el. Utána jöhet a térkép: gyűjtsd össze a piacon fellelhető összes olyan konstrukciót, ami megoldásként szóba jöhet. Ne mérlegelj, csak készíts egy leltárt, hogy biztosan minden lehetőséget számításba vehess.
Milyen típusú hitelkonstrukciókban gondolkodj, amikor feltérképezed a piacot?
A diákhiteltől a lakáshitelig, a folyószámlahiteltől a személyi kölcsönön át hitelkártyáig sokféle termékkel találkozhatsz a pénzpiacon. A hosszútávú pénzügyi elköteleződéshez mindenképpen tudnod kell, hogy minden hitelnek vannak előnyei és hátrányai is.
A diákhitel a továbbtanulásodat segíti, viszont a képzés befejezése után máris adóssággal kerülsz ki a munkaerőpiacra. Ha ezt választod, törekedj rá, hogy gyorsan fizesd vissza, ne húzódjon el a törlesztés, hiszen vannak egyéb céljaid is.
A lakáshitel jellemzően a leghosszabb távú elköteleződés. Stabil és alacsony törlesztőrészlettel működő konstrukcióra van szükséged, hogy a mindennapok működését ne veszélyeztesse ez a kötöttség. Jól teszed, ha lakástakarékban gondolkodsz, hiszen itt előre spórolsz, csak utána veszel fel hozzá hitelt és kevésbé lesz megterhelő a pénztárcádnak.
A hitelkártya is jó megoldás lehet, ha mindig vissza tudod tenni a felhasznált összeget. Máskülönben igen magas, a klasszikus hitelek piaci kamatjának többszörösére számíthatsz.
A folyószámlahitel jellemzően átmeneti pénzzavarok kezelésére alkalmas. Ne gurigázz vele, mert egy idő után újabb pénzavarba sodródhatsz.
2. Kielemezni az ajánlatokat
A legidőigényesebb rész a megtalált konstrukciók kielemzése és összehasonlítása lesz. A legtöbb pénzintézet és független tanácsadók oldalain is találsz kalkulátorokat, összehasonlítási lehetőségeket. Egyre vigyázz: elsősorban saját magadhoz mérd a hitellehetőségek előnyeit és hátrányait, ne az abszolút számokból indulj ki! Lehet, hogy egy összehasonlításban a kisebb törlesztőrészletet mutató konstrukciónak egyéb paramétere lesz rendkívül előnytelen számodra (például a futamidő vagy a hitelbírálat feltételei).
Szánj kellő időt az elemzésre! Légy igényes: ha valamit nem értesz vagy úgy érzed, áttekinthetetlen számodra, kérd pénzpiaci szakember segítségét!
3. Kiválasztani az optimális konstrukciót
Kétségtelen, hogy a döntés a legnehezebb, hiszen egy favorit ellenében kizárunk millió más opciót. Ha az első két lépésben alapos voltál, nincs mitől tartanod: a számodra legjobbat fogod kiválasztani. A kiszemelt megoldást aprólékosan nézd végig, olvass el mindent és kérdezz meg mindent, amit tudnod kell. Kérj írásbeli tájékoztatót a banktól és ha szükségesnek véled, konzultálj jogásszal az apró betűs részek megfejtéséért. A lényeg: ne hagyj ki semmit, amit tudnod kell – így a gyorshitel a mentőöved lesz és nem a mumusod.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.