Az egyszerűsített bankváltás
Bankot váltani egyszerűbb, mint gondolnád, és a legutóbbi szabályozásnak köszönhetően alig van vele valamennyi tennivalód!
A bankváltás régebben kifejezetten bonyolult dolognak számított, hiszen sokszor merültek fel akadályok, amelyeket csak hosszadalmas utánajárással lehetett leküzdeni. Talán ennek köszönhető, hogy a magyarok nagy többsége még akkor is megmarad a megszokott bankjánál, ha amúgy elégedetlen a szolgáltatásokkal és azok díjaival.
Pedig még a néhány éve nyitott bankszámláknál is lehet jobbat találni, mi több, akár olyat is, ami ingyenes, tehát mindenkinek érdemes lenne foglalkoznia a bankváltás gondolatával. Ez még abban az esetben is igaz lenne, ha megmaradtak volna azok a körülmények, amik megnehezítették az ügymenetet, napjainkban azonban már egyszerűsített bankváltással is el lehet intézni az ügyet.
Az egyszerűsített bankváltás lényege
Az egyszerűsített bankváltás nem új dolog; már 2009-ben bevezették, és persze azóta sokat finomodott a folyamat, ám sokan még így sem hallottak róla. Manapság már minden kereskedelmi banknál elérhető ez a szolgáltatás, ami jelentősen megkönnyíti a számla megszüntetését és az új megnyitását.
Az egyszerűsített bankváltás lényege, hogy csupán egyetlen alkalommal kell bemenni egy bankfiókba – a választott, új bank egyik fiókjába –, és kezdeményezni a folyamat elindítását az egyszerűsített bankváltási kérelem leadásával. Ha ez megtörtént, az új bank felveszi a kapcsolatot a régivel, és mindent elintéznek egymás között, az ügyfélnek pedig nincs egyéb teendője – legalábbis a legtöbb esetben.
Előfordulhatnak fennakadások
Az egyszerűsített bankváltás teljesüléséhez természetesen teljesülnie kell néhány feltételnek is. Ilyen például, hogy a régi és az új bankszámlának magyarországinak és azonos pénznemben vezetettnek kell lennie. Vannak azonban olyan esetek, amik ugyan nem megoldhatatlanok, ám a folyamat lelassulását okozhatják.
Ilyen például, ha:
- a meglévő bankszámla valakivel közösen vezetett; ebben az esetben az új banknál is közösen kell kérni a bankszámlanyitást,
- ha a meglévő számlán negatív az egyenleg, vagy folyószámlahitel csatlakozik hozzá, ami ki van használva; ezeket rendezni kell a folyamat elindítása előtt,
- ha végrehajtást rendeltek el a számlán; ebben az esetben nem lehet lezárni a számlát a régi banknál, így utólagos személyes intézkedésre is szükség lesz,
- ha a számlához hitel, vagy hitelek kapcsolódnak; ekkor az átvezetés lassítja a folyamatot, de az ügyfélnek nincs teendője.
A bankváltás előnyei
A bankváltás tehát nem mindig zökkenőmentes, ám, ha odafigyelünk a fenti, akadályozó tényezőkre, és sikeresen ki is tudjuk küszöbölni azokat, akkor számos előnyt élvezhetünk, amit az új bankszámla nyújthat; ehhez azonban okosan kell választani is.
Egy új bankszámlával kifejezetten nagy összeget, akár éves szinten 40-50 ezer forintot is meg lehet spórolni, de a procedúra már néhány ezer forint esetében is megéri. Az egyszerűsített bankváltás emellett további előnyöket is tartogat, amelyekkel érdemes számolni.
Az egyszerűsített bankváltás során a régi számla lezárásra kerül, a rajta lévő összeg pedig automatikusan megjelenik íz új számlán. Ez persze természetes, ám emellett az aktív beszedési megbízásaidat és értesítik a szolgáltatókat, például a víz-, gáz-, áram- és telefonszolgáltatót, stb. is átvezetik az új számlára, tehát ezzel sem kell foglalkozni.
Külön kérésre ugyan, de az új bank akár még a munkáltatót is értesíti a változásról, tehát a jövedelem sem tűnik el a bankközi térben, de ugyanez elérhető a nyugdíjfolyósítással és más kifizetőkkel kapcsolatban is, amelyek a bankváltást megelőző 13 hónapban legalább négyszer utaltak a régi számlára.
További előny, hogy az állandó átutalási megbízásokat is lehet rögzíteni, és átvezetésre kerülnek az utalási sablonok is, amelyek a nem rendszeres utalások kapcsán kerültek a netbank adatbázisába.
Válassz okosan!
Annak érdekében, hogy megtalálhasd a pénzügyi szokásaidnak leginkább megfelelő, egyben legolcsóbb számlacsomagot, hasonlítsd össze oldalunkon a bankok legjobb ajánlatait a bankváltás előtt!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.