A koronavírus-járvány hatásai – olcsóbb jelenleg a lakáshitel?
Bármerre fordítjuk a tekintetünket, mindenhol egy sajnálatos dologgal találkozunk. Ez nem más, mint a COVID–19, amely minden tekintetben kikerülhetetlen velejárója az életünknek, beleértve a családunkat, a barátokat, a munkánkat, a szórakozásunkat. De vajon a koronavírus-járvány hatásai hogyan jelennek meg a lakáshitelek igénylésekor?

A koronavírus-járvány hatásai a lakáshitelekre
A lakáshitelek feltételei a koronavírus-járvány hatásai ellenére nem változtak abnormális mértékben. Az alapfeltételek továbbra is fennállnak, a pénzintézetek kockázatelemzésén múlik, hogy egy adott kölcsönt a járvány előtti értékekhez képest olcsóbban vagy drágábban értékesítenek. Mindkettőre találunk példát. Azokra a hitelekre van inkább kereslet a vásárlók részéről, amelyek rövid lejáratúak, maximum 10 évesek. Ezeknek a havi törlesztőrészlete nem is változott drasztikusan, sőt egyes bankok most olcsóbban kínálják, mint a járvány előtt. Ezzel szemben a hosszabb lejáratú hitelek –15-25 év – esetében a teljes hitel visszafizetése után akár 10-15 százalékkal is többet kell befizetnünk, mint korábban. Nyilván ezeknek a havi törlesztője még így is alacsonyabb, ezért sokan ezt a megoldást választják. Befolyásolja a választást a lejárat időtartama között, hogy mennyi a havi keresetünk, illetve a hitelezni kívánt összeg. A törvény ugyanis nem engedi, hogy a bank felé igazolt nettó jövedelmünk ötven százalékánál több legyen a havi törlesztő mértéke, legalábbis 500 ezer forint alatti havi bevétel esetén. Nagyobb igazolt jövedelemnél ez lehet százalékosan több, viszont jelenleg Magyarországon ezt nem engedheti meg magának az emberek többsége.
Van, ahol többet kell fizetnünk a koronavírus-járvány hatásai miatt?
Nem árt figyelembe vennünk továbbá, ha hitelfelvételen törjük a fejünket, hogy a koronavírus-járvány hatásai ellenére egyelőre az ingatlanárak érdemben nem változtak. Nagyon hasonló összeget kell kifizetnünk egy hasonló lakás vagy ház után 2021 elején, mint egy évvel ezelőtt, amikor még csak a hírekben hallottunk a COVID–19-ről. Amiben viszont változás látszik, az az, hogy a hitelfelvételek elbírálásakor a pénzintézetek általában nagyobb önerőt kérnek bemutatni, mint a koronavírus által generált veszélyhelyzet előtt. Ennek mértéke változó, elsősorban attól függ, hogy a bank mennyire érzi magát biztosítva, ha a vásárolt ingatlanra terheljük a hitelt. Kisebb településeken nagyobb összeget kérnek a teljes felvenni kívánt kölcsön százalékában, míg nagyobb városokban valamivel kevesebbet – ennek oka, hogy fizetésképtelenség esetén könnyebben értékesíthetőek az ingatlanok, így próbálják magukat bebiztosítani a bankok.