Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

A 10 legfontosabb hitelezési alapfogalom

2022.12.06.
Szerző: Mogyorós Kinga
Utoljára módosítva: 2022. december 6. 12:38

Hitelezési alapfogalmakkal érdemes tisztában lenned, ha el szeretnél igazodni a kölcsönök világában – az alábbiakban a legfontosabbakat gyűjtöttük össze.

A 10 legfontosabb hitelezési alapfogalom

Hitel

A hitelek két csoportra bonthatóak: fogyasztási hitelekre és jelzáloghitelekre. Az előbbi kategóriába tartozik a személyi kölcsön, az áruhitel, a hitelkártya és a folyószámla-hitelkeret. Ezeket a hiteltípusokat szabadon felhasználhatjuk, és a felvételük nem igényli fedezet bevonását.

A jelzáloghitel ellenben fedezetes, cserébe viszont jóval nagyobb összegű, és a futamideje is sokkal hosszabb. Szintén létezik belőle szabadon felhasználható változat, de a többség hitelcélhoz kötött, azaz csak a hiteltípusnak megfelelő célra fordítható – ilyen például a lakáshitel.

Adós, adóstárs

Az adós a hitelt igénylő magánszemély, ő kapja a hitelösszeget, és neki kell azt visszafizetnie. Az adóstársra akkor van szükség, ha az adós egymaga nem tudná igényelni a szükséges hitelösszeget, de házastársak esetén mindkét felet be kell vonni a hitelügyletbe, vagyis az egyikük adós, a másikuk pedig mindenképp adóstárs lesz.

Kamat

Szintén fontos hitelezési alapfogalom a kamat, ami gyakorlatilag a hitel ára, ám nem keverendő össze a hitel teljes költségével. Kamatot minden napra számolnak, de csak havonta, vagy egyes hiteleknél negyedévente-évente kell fizetni.

A kamatozás lehet a futamidő végéig fix, illetve változó is; ez utóbbi kategória hiteleinél úgynevezett – 5, 10, stb. éves – kamatperiódusokat jelölnek ki, amelyek végeztével a kamat emelkedhet, de akár csökkenhet is.

Annuitás

Az annuitás egyenlő részletekben történő törlesztést jelent, tehát az annuitásos kölcsönök esetében minden egyes hónapban ugyanannyit kell fizetni. Ez kiszámíthatóságot, így pedig biztonságot jelent, ám érdemes tudni, hogy a tőketartozás és a kamat arányának változásával jár; egy annuitásos kölcsön esetében az első törlesztőrészletek szinte csak kamatot tartalmaznak, az arány pedig a futamidő felé haladva folyamatosan tolódik a tőke irányába.

Teljes Hiteldíj-Mutató

Az egyik legfontosabb hitelezési alapfogalom a Teljes Hiteldíj-Mutató. A THM egy éves százalékban kifejezett mutató, amely a hitel teljes költségének arányát határozza meg a hitelösszeghez viszonyítva. A THM az összehasonlíthatóságot szolgálja, és minden, a hitellel kapcsolatos költséget tartalmaz, így nem csak a kamatot, de az egyéb költségeket is. Fontos, hogy a THM alapvetően tájékoztató jellegű, hiszen a pontos adatot csak a futamidő és a hitelösszeg ismeretében lehet meghatározni.

Központi Hitelinformációs Rendszer, KHR

A KHR egy információs adatbázis, amely arra szolgál, hogy a bankok megismerhessék az igénylő hitelezési múltját és eladósodottsági mértékét, ezzel pedig segíti a hitelbírálatot, de a megbízható adósok számára is előny, hiszen olcsóbban juthatnak hitelhez.

Előtörlesztés

A hitelt a szerződésben meghatározott ütemben kell visszafizetni, ám el is lehet térni tőle, ha egy nagyobb összeggel szeretnénk csökkenteni a tőketartozásunkat; ez az előtörlesztés. Ennek előnye, hogy a visszafizetett összeg után nem szükséges kamatot fizetni, azaz jókora megtakarítás is elérhető a segítségével.

Végtörlesztés

Gyakorlatilag ugyanaz, mint az előtörlesztés, a különbséget a mérték jelenti, ugyanis végtörlesztésnél a teljes, még fennálló tartozás kiegyenlítésre kerül. Fontos tudni, hogy mind az előtörlesztés, mind a végtörlesztés díjköteles, bár egyes esetekben a bankok elengedhetik azt.

Kamatkockázat

A kamatkockázat kizárólag a változó kamatozású hiteleket érinti, hiszen a futamidő végéig fix kamatozású hiteleknél a törlesztőrészlet és a hitel teljes költsége ugyanakkora marad. A változó kamatozású hitelek esetében azonban változhat a futamidő alatt, a kamatperiódusok végén a hitel kamatlába, így pedig a költség is megemelkedhet, bár tény, hogy akár csökkenhet is.

Adósságcsapda

A 2008-as hitelválság ideje alatt merült fel először, de hiába az ellenintézkedések, napjainkban is előfordul annak ellenére, hogy a tudatos hitelfelvétel sokkal szélesebb körben ismer és elismert. Amennyiben rosszul mérjük fel a helyzetünket egy hitelfelvétel előtt, és a későbbiekben drasztikusan csökken a jövedelmünk, az kényszerhelyzetet teremt, hiszen vagy a család életkörülményei, vagy a hitel törlesztése kerülhet veszélybe. Sokan ilyenkor újabb hitel felvételével próbálnak szabadulni szorult helyzetükből, ami még súlyosabb eladósodáshoz vezet; ezt nevezzük adósságcsapdának, vagy adósságspirálnak.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,51% - 12,86%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mi az a személyi kölcsön

Mi az a személyi kölcsön

2020.06.26.

Mi az a személyi kölcsön? Pontosan miről van szó akkor, ha erről a speciális, népszerű hiteltípusról beszélünk? Nézzük át a legfontosabb tudnivalókat!

Tovább olvasom
Autóhitelt szeretnél igényelni? Mutatjuk a részleteket!

Autóhitelt szeretnél igényelni? Mutatjuk a részleteket!

2024.10.02.

Az autóhitel igénylése napjainkban egyre népszerűbb, mivel sokan választják ezt a finanszírozási formát, hogy megvásárolhassák álmaik autóját. Legyen szó családi járműről, sportkocsiról, vagy egy tágas, megbízható terepjáróról, az autóhitel lehetőséget kínál arra, hogy ne egyszerre kelljen kifizetni a teljes vételárat, hanem kényelmesen, részletekben lehessen fizetni. Utánajártunk és áttekintjük, hogyan működik az autóhitel, mire kell figyelni az igénylés során, és milyen előnyei lehetnek ennek a finanszírozási formának.

Tovább olvasom
Új kormányrendelet: elérhető az 5,9%-os személyi kölcsön

Új kormányrendelet: elérhető az 5,9%-os személyi kölcsön

2020.04.15.

A koronavírus-járvány gazdasági hatásait az egész világ nyögi, és számos intézkedés látott világot ezek enyhítésére. A Magyar Nemzeti Bank egész sor javaslattal állt elő, amelyek megkönnyíthetik a következő, remélhetőleg csak néhány hónapos időszak átvészelését. Szerencsére a kormány is úgy gondolja, hogy ezek a javaslatok átültethetőek a gyakorlatba. Az egyik ilyen könnyítés a személyi kölcsönök 5,9%-os THM-maximuma.

Tovább olvasom
A felső tízezer pénzügyi szokásai – ezeket vezesd be Te is!

A felső tízezer pénzügyi szokásai – ezeket vezesd be Te is!

2021.01.14.

Érdemes olyan pénzügyi szokásokat követni, amelyek gyarapítják a vagyonodat; az alábbiakban ilyenekről olvashatsz!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával