Babaváró hitel és CSOK: mi történik válás esetén?
Válás esetén nem csak az érzelmi megterheléssel kell számolnod, ha felvetted a CSOK-ot, illetve a babaváró hitelt – mutatjuk, mire számíthatsz.
Válás esetén egy család széthullik, és szerencsés esetben a pár békében válik el egymástól, ám az esetek többségében hosszadalmas hercehurcát jelent ez a procedúra, ami ráadásul évekig is eltarthat, és komoly anyagi hátrányokat is el kell szenvednünk közben.
Ha a házasság alatt felvettük a CSOK-ot, illetve a babaváró hitelt, akkor további gondok is adódnak, amelyeket leginkább a pénztárcánk érez majd meg, hiszen komoly szankciókkal sújtja a szabályozás azokat, akik a meghatározott időn belül elválnak.
Mi történik válás esetén a babaváró hitellel?
A babaváró hitel egyik alapfeltétele, hogy kizárólag házaspárok igényelhetik; ennek tükrében nem meglepő a statisztika, miszerint a kedvezményes kölcsön bevezetése óta megnövekedett a házasságkötések száma. Ebből viszont levonható a következtetés, hogy a válás minden bizonnyal kizáró tényező, avagy szankciókat von maga után.
Konkrétan az történik a babaváró hitellel válás esetén, hogy az addig kamattámogatott hitelkonstrukció piaci kamatozásúvá válik, egész pontosan attól a naptól kezdve, amikor kimondják a válást. Az addigi kamattámogatást csak abban az esetben nem kell visszafizetni, ha a közösen vállalt gyermek időközben megszületett, ha viszont nem, akkor a kamattámogatás is egy összegben esedékessé válik.
A CSOK kevésbé szigorú válás esetén
Mivel a CSOK esetében nem feltétel a házasság, csupán a gyermek, vagy gyermekek megléte, így válás esetén is csak bizonyos helyzetekben várhatóak szankciók. Ha a szülők elválnak, a támogatás visszafizetése egyszerűen elkerülhető: az egyik szülőnek a gyermekekkel együtt továbbra is a CSOK-os ingatlanban kell laknia.
Ez persze csak a válások minimális százalékában oldható így meg, hiszen a vagyonmegosztást többnyire csak az ingatlan eladásával lehet megoldani. Ha ez a tíz éves bentlakási kötelezettség lejárta előtt történik meg, akkor a teljes igénybe vett támogatást vissza kell fizetni. Tény, hogy bizonyos esetekben a támogatást át lehet vinni egy másik ingatlanra is, ám nem ez a jellemző.
Sokkal komolyabb a gond akkor, ha a CSOK-ot még meg nem született gyermekekre vették fel, és az igénylő pár még azelőtt elválik, hogy azok megszülettek volna. Ilyenkor két lehetőség van: egy és két gyermek vállalása esetén a jegybanki alapkamat mértékének megfelelő kamattal terhelve kell visszafizetni a felvett támogatást, három gyermek vállalása esetén viszont már az alapkamat ötszöröse lesz az irányadó kamat.
Mivel az elmúlt hónapokban többször is láthattunk a Magyar Nemzeti Bank részéről kamatemelést, és várhatóan ez a tendencia nem mostanában fog megfordulni, az új CSOK-igénylők jóval magasabb büntetéssel kell, hogy számoljanak, mint azok, akik a program elején vették fel a támogatást.
Amennyiben a CSOK-on felül a mellé felvehető otthonteremtési hitelt felvették, akkor annak a büntetőkamatával is számolni kell, ami szintén jelentős költséget jelent, ha addig nem születtek meg a vállalt gyerekek.
Mi a helyzet válás esetén otthonfelújítási támogatással?
Ennek feltételei szerint a válás nem befolyásolja a támogatás visszafizetését. Az utólagos finanszírozású támogatási formától két úton lehet elesni: ha az igénylésnél a feltételek nem teljesülnek, illetve, ha a folyósítás után kiderül, hogy nem megfelelő az elszámolás.
Tegyük hozzá: nem vészes a helyzet
A családtámogatások komoly hatással voltak a házasodási kedvre, viszont a válások száma nemhogy stagnál, de csökken is. Ez persze lehet átmeneti is, és a Központi Statisztikai Hivatal adatai szerint az átlagos időtartam a házasságok esetében 14 év, tehát az utóbbi időben köttetett házasságoknak még bőven van idejük, ám mi optimisták vagyunk.
Ugyanakkor nem gondoljuk, hogy a fentebb említett szankciók ne lennének hatással a válások számának csökkenésére, ám ennek van jó oldala is: a párok inkább megpróbálják rendezni a kapcsolatukat – még ha egy ilyen anyagi ok miatt is – ahelyett, hogy egyből a válás mellett döntenének.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.