Babaváró hitel: hogyan rövidíthető a futamidő?
Rövidítenéd a futamidőt a babaváró hitelednél? Van rá lehetőséged, és az alábbi cikkünkből meg is tudhatod, hogy hogyan csináld!
A futamidő rövidítése elsősorban a személyi kölcsönök, illetve a jelzáloghitelek esetében fontos, hiszen így kevesebb költséggel kell számolni. A költség itt a kamatokat jelenti, amelyeket a futamidő végéig kell fizetni, és ugyan a hosszabb futamidő alacsonyabb törlesztőrészleteket eredményez, összességében viszont megnő a hitel költsége.
A babaváró hitel viszont kamatmentes az első öt évben, és utána is az marad, amennyiben megszületik a család első gyermeke (a második után a tartozás 30%-a, a harmadiknál pedig az egész eltörlésre kerül), így a fenti okfejtés gyakorlatilag semmissé válik, hiszen nincs költség az évi 0,5%-os kezességvállalási díjon felül, tehát érdemes a leghosszabb futamidőre felvenni a konstrukciót, hiszen ez nem jár semmilyen plusz teherrel.
Akad azonban olyan helyzet is, amikor szükség van arra, hogy rövidítsük a futamidőt a babaváró hitelnél: a kamattámogatás elvesztése.
Mi a babaváró hitel?
A babaváró hitel egy maximum 10 millió forint hitelösszegű, szabad felhasználású kölcsön, amely – bizonyos feltételek teljesülése mellett – kamatmentessé válhat. Az állami támogatás több szintű, mivel a kamatmentesség mellett a törlesztés is szüneteltethető, és a fennálló tőketartozásból való elengedés is lehetséges.
A babaváró hitel akkor lehet kamatmentes, ha az igénylőknek legalább egy gyermeke születik a szerződéskötéstől számított öt éven belül. Ha ez nem történik meg, annak többféle következménye lesz: a legfontosabb, hogy az addig igénybe vett állami támogatást egy összegben vissza kell fizetni, a hitel pedig piaci kamatozásúvá válik. A legtöbb kedvezmény úgy érvényesíthető, ha három gyermek születik, mivel ebben az esetben lehet a legnagyobb mértékű támogatáshoz jutni. Az első gyermek születését követően kamatmentes lesz a hitel, ráadásul az állam három évre felfüggeszti a hitel törlesztését az ügyfelek kérésre szerint, a második gyermek után ugyancsak három év szüneteltetés kérhető a törlesztésben, emellett a fennálló tőketartozás 30%-át elengedi az állam, a harmadik gyermek születése esetén pedig a teljes fennálló tőketartozás elengedésre kerül.
Mikor szűnik meg a kamattámogatás?
A babaváró hitel kamatmentes, de csak addig, amíg minden feltétel teljesül. A kamatmentesség elvesztése azonnal bekövetkezik:
- ha nem születik gyermekünk 5 éven belül,
- ha elválunk, vagy
- ha külföldre költözünk.
Ezekben az esetekben a kölcsönt a piaci kamatozással kell tovább fizetni, az addig kapott kamattámogatást pedig vissza kell fizetni, méghozzá egy összegben; ebben az esetben viszont már lényeges a hátralévő futamidő rövidítése.
Hogyan lehet rövidíteni a futamidőt?
Alapvetően két eset lehetséges: a kamattámogatott, illetve a kamattámogatás megvonása utáni, piaci kamatozású babaváró hitel futamidejének csökkentése.
A kamattámogatott babaváró hitel esetében van egy kitétel, ami megakadályozhatja a futamidő csökkentését, méghozzá drasztikusan. A havi törlesztőrészlet ugyanis nem haladhatja meg az 50 ezer forintot a kezességvállalás díjjal együtt.
Ha a teljes, 10 millió forintos hitelösszeget igénybe vesszük, akkor a minimális futamidő 19 év lehet, 18 éves futamidő esetén ugyanis a fizetési kötelezettség meghaladja az 50 ezer forintot. Ebből következik, hogy a maximális, 20 éves futamidő ebben az esetben mindössze egy évvel csökkenthető.
Persze a hitel elő-, vagy végtörleszthető is, arra azonban figyelni kell, hogy mikor is törlesztünk elő, mivel a futamidő első 5 évében – a gyermekszületést megelőzően – a hitelösszeg felének előtörlesztése az előtörlesztett összegre addig kapott kamattámogatás elvesztésével jár, azaz azt vissza kell fizetni – ha viszont megszületik határidőre az első gyermek, akkor a visszafizetett kamattámogatást visszakaphatjuk az államtól.
A piaci kamatozású hitel futamidejének csökkentése bármikor megoldható egy hitelkiváltással, illetve elő-, vagy végtörlesztéssel, és erre a bank nem számolhat fel díjat.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.