Tudj meg mindent a hitelbiztosítéki értékről!
A hitelbiztosítéki érték kiemelkedően fontos tényező egy lakáshitel igénylése során, amire mindenkinek oda kellene figyelnie, mégis csak kevesen teszik.
A hitelbiztosítéki érték nem egyezik meg a lakás vételárával; ez azért lényeges, mert sokan a vételár alapján kalkulálják ki a hitelösszeget, figyelmen kívül hagyva azt, hogy a bank nem így tesz. A bankok számára az ingatlanfedezet értéke ugyanis kiemelkedően fontos, hiszen ezzel kompenzálják a kockázatot.
A hitelbiztosítéki értéket az értékbecslő határozza meg, tehát nem az eladó, vagy épp az ingatlanközvetítő, és nem az aktuális árat mutatja, hanem azt a minimális értéket, amennyiért az ingatlan értékesíthető lenne abban az esetben, ha a hitel nemfizetése miatt az ingatlan végrehajtás alá kerülne.
A hitelbiztosítéki érték tehát az az összeg, amelyet a bank a hitelbe bevont ingatlanfedezet értékének tekint, ez pedig akár jóval alacsonyabb is lehet, mint az ingatlan forgalmi értéke, aminek oka, hogy a bank a gyors kényszer-értékesítéssel számol, aminek esetében olyan árat kell megadnia, amiért a lehető legrövidebb időn belül hozzájuthat.
A hitelbiztosítéki értéket a forgalmi érték – azaz a vételár – alapján számolják ki; annak 70-90%-a szokott lenni a legtöbb esetben, bizonyos esetekben azonban akár 100% is lehet.
Mi befolyásolhatja a hitelbiztosítéki értéket?
A hitelbiztosítéki értéket alapvetően a vételár alapján kalkulálják ki, ám befolyásolja az is, hogy hol helyezkedik el az ingatlan, a környéke, a műszaki állapota, és persze a típusa is, vagyis, hogy tégla, panel, vagy más építőanyag.
További szempont – és talán a legfontosabb –, hogy milyen értékesítési lehetőségekre lehet számítani, illetve emellett az ingatlant érintő kockázatokkal és lehetőségekkel is számolni kell; ilyen például a befektetési céllal vásárolt lakások esetében a kiadhatóság.
Mire lehet számítani?
A hitelbiztosítéki értékek statisztikái alapján kijelenthető, hogy a főváros, illetve a megyeszékhelyek jó helyzetben vannak, hiszen ezeken a településeken a legtöbbször 90% körüli a hitelbiztosítéki érték a forgalmi értékhez képest, a nagyvárosoktól távolodva azonban a helyzet egyre csak romlik.
Kisebb városoknál a 80-85% számít átlagosnak, a falvak és községek esetében azonban csak ritkán lépi át a 70%-ot, ami egy hiteligénylő szempontjából mindenképp rossz hír. Ez azonban csak az első, sajnos továbbiak is lesznek.
A hitelbiztosítéki érték hatása a hitelösszegre
Talán nem is kell mondani, hogy az alacsonyabb hitelbiztosítéki érték alacsony hitelösszeget is jelent, ezt pedig súlyosbítja az a tény is, hogy a bankok a forgalmi érték maximum 80%-át finanszírozhatják. A legtöbb pénzintézet azonban nem megy el a „plafonig”, és legtöbbször csak 65-70% az, amit az igénylő megkaphat.
Amennyiben a hitelbiztosítéki érték alacsony, úgy ez a százalékos érték akár még ennél is alacsonyabb lehet – bár erre viszonylag ritkán akad példa –, ám mindenképp magasabb önerőt kell előteremteni az ingatlan megvásárlásához, ami sokak számára komoly terhet jelent, vagy egyenesen lehetetlen.
Nem csak lakáshiteleknél okozhat problémát a hitelbiztosítéki érték
A hitelbiztosítéki értéket minden jelzáloghitel kapcsán meg kell állapítani, így a szabad felhasználású jelzáloghiteleknél is, tehát nem mindegy a hitelcél sem. A szabad felhasználást ugyanis a bank nem ellenőrzi, ennek következtében pedig a hitelbiztosítéki értékhatárt is alacsonyabban húzzák meg.
Segítség is létezik
Szerencsére minden hiteligénylő megtudhatja még a procedúra elindítása előtt, hogy mekkora hitelbiztosítéki értékre számíthat, hiszen van lehetőség előzetes, úgynevezett statisztikai értékbecslésre is, ami nem csak olcsóbb, de gyorsabb is, mint a hagyományos módszer.
Fontos, hogy a statisztikai értékbecslést csak a 150 m² alapterületet meg nem haladó ingatlanokra lehet alkalmazni.
Amennyiben lakásvásárlást tervezel, és ezt hitelből szeretnéd megoldani, ne feledkezz meg a hitelbiztosítéki értékről! Emellett a hitelt is okosan kell megválasztanod, ám ehhez oldalunk segítséget nyújt. Hasonlítsd össze a bankok legjobb ajánlatait, és, ha megtaláltad, amit kerestél, indítsd el az igénylési folyamatot online!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.