7 gyakori kérdés a családosoknak járó adó-visszatérítésről
Az adó-visszatérítés kapcsán felmerült néhány kérdés azok részéről, akik gyermeket nevelnek – az alábbiakban ezeket válaszoljuk meg.
2022-ben a gyermeket nevelő szülők adó-visszatérítésben részesülhetnek: egyszeri juttatásként akár a teljes, 2021-ben befizetett személyi jövedelemadójukat is visszakaphatják, de legfeljebb 809 ezer forintot.
Ezt a kormány attól tette függővé, hogy legalább 5,5% legyen a magyar gazdasági növekedés 2021-ben, de ez mostanra már szinte biztosnak mondható, tehát elgördült az akadály a családosok adó-visszatérítése elől.
Rengeteg kérdést kapunk azoktól, akik szeretnék igénybe venni ezt a támogatást, és, mivel rengeteg a hasonlóság közöttük, összegyűjtöttük azt a hetet, amelyek a leggyakrabban bukkannak fel, és segítséget nyújthatnak az igényléshez.
1. Kizárólag a 18. életévüket be nem töltött gyermekekre jár az adó-visszatérítés?
Nem, ugyanis az adó-visszatérítésre jogosultak köre bővebb, ráadásul a jogszabály szerint azok tartoznak a jogosultak körébe, akik 2021. bármelyik napján jogosultak családi kedvezményre; még akkor is, ha nem ők veszik igénybe.
A családi kedvezmény azok számára elérhető, akik gyermek után szülőként családi pótlékra jogosultak, a várandós nők és a velük közös háztartásban élő házastársuk, a családi pótlékra saját jogán jogosultak, valamint a rokkantsági járadékban részesülők.
A családi pótlék felső korhatára a gyermek 20. életévének betöltése, de csak abban az esetben, ha még iskolába jár, illetve speciális nevelési igényű gyermeknél a 23. életév betöltése számít a határnak.
2. Mennyi lesz az adó-visszatérítés keretében visszakapható összeg?
Az ide vonatkozó kormányrendelet szerint a 2021-ben fizetendő adó adókedvezmények levonása utáni részét térítik vissza, de maximum 809 ezer forintot. Ebből levonható a következtetés, hogy mindenki legfeljebb annyi pénzt kaphat vissza, amennyit ténylegesen befizetett adó formájában.
Egy biztos tehát, aki arra számít, hogy 809 ezer forintot fog visszakapni, holott a havi jövedelme viszonylag alacsony, az csalódni fog.
3. Csak házasok kaphatják meg a visszatérítést?
Erre a kérdésre is egy egyértelmű nem a válasz. A családtámogatások egy része – így például a babaváró hitel – egyértelműen házaspárok számára készült, ám a CSOK akár egyedülálló szülők számára is elérhető, és az adó-visszatérítés is ez utóbbi csoportba tartozik.
A jogszabály alapján azok tartoznak a jogosultak körébe, akik 2021. bármelyik napján jogosultak családi kedvezményre, tehát azok is, akik egyedül nevelik a gyermeküket, vagy élettársi kapcsolatban vannak, és így nevelnek gyermeket; hogy közös, vagy csak az egyiküké, lényegtelen, hiszen a lényeg a családi pótlékra való jogosultság.
Fontos még megemlíteni, hogy azok az elvált szülők, akik közös gyermekeiket felváltva gondozzák, és emiatt 50-50%-ban kapják a családi pótlékot, valamint ugyanilyen arányban érvényesíthetik a családi kedvezményt is, mindketten teljes összegben jogosultak az adó-visszatérítésre.
4. Közös lakcímen kell élni a jogosultsághoz?
A szülőknek nem kell azonos bejelentett lakcímmel rendelkezniük a jogosultsághoz; csak a családi pótlékra való jogosultság számít az adó-visszatérítés igénylésénél. A várandós nő és házastársa esetében sem a közös lakcím számít, hanem a közös háztartás. Tehát az eltérő lakcím ebben az esetben sem minősül kizáró körülménynek.
5. Automatikusan jár a visszatérítés?
Az adó-visszatérítést sokan automatikusan megkapják majd, ám nem mindenki. Annak, aki a családi pótlékot kapja, nincs teendője, mivel a NAV rendelkezésére áll az utaláshoz szükséges minden információ.
Azoknak viszont nyilatkozatot kell beküldeniük, akik nem részesülnek családi pótlékban, de jogosultak az adó-visszatérítésre, és szeretnék is azt megkapni. Nyilatkozniuk kell a családi pótlékban nem részesülő KATA-s vállalkozóknak, a magzat után jogosult várandós nőknek, vagy a velük közös háztartásban élő házastársuknak, valamint azoknak is, akik máshová kérik az adó-visszatérítés kiutalását, mint ahová a családi pótlékot kapják.
A nyilatkozat beküldési határideje 2021. december 31., az adó-visszatérítést pedig 2022. február 15.-ig folyósítják.
6. Kötelező nyilatkozni?
Fontos, hogy azok sem veszítik el az adó-visszatérítésre való jogosultságukat, akik nem tesznek nyilatkozatot. A határidő átlépése csak azzal jár, hogy nem kapják meg az átutalást 2022. február 15.-ig, mivel a NAV nem ismeri az ehhez szükséges adatokat.
Ebben az esetben a jogosultak az adóbevallásában igényelhetik az adó-visszatérítést, amit 2022. május 20.-ig kell beérkeznie.
7. Az adó-visszatérítés és a 20%-os megtakarítási támogatás együtt is igénybe vehető?
Azok, akik a maximális, 809 ezer forintos támogatást kapják, de ezen felül még marad befizetett személyi jövedelemadójuk, megkaphatják a nyugdíjcélú megtakarításaikra a 20%-os, de legfeljebb 280 ezer forintos adó-visszatérítést is; ehhez azonban az átlagnál magasabb jövedelem szükséges.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.