5 érdekesség a hitelkamatokról
A hitelkamatokról az utóbbi időben rengeteg hír érkezett, és számos érdekességet tudhattunk meg a jelenlegi helyzetről – az alábbiakban ezekből szemezgetünk.
A hitelkamatok emelésének szükségessége évek óta napirenden van, és nemrég el is érkezett ennek ideje. Emelkedik a bankközi alapkamat, amit a fogyasztási hitelek kamatainak emelkedése követ majd, azaz alaposan meg fognak drágulni nem csak a lakáshitelek, de a személyi kölcsönök és más hitelkonstrukciók is. A felkészülés érdekében érdemes tisztában lenni a helyzettel és annak részleteivel, ezért összegyűjtöttünk öt érdekességet, amelyek ismerete segíthet eligazodni a következő időszakban.
1. Az 1 százalékpontos emelkedés már meg is érkezett
Már jelenleg is található olyan hitel a piacon, amelynek 1 százalékponttal emelkedett a hitelkamata az emelés bejelentése óta. Ez annak köszönhető, hogy 2019. júliusa óta a 12 havi BUBOR értéke közel egy százalékponttal emelkedett: 0,48 százalékról 1,41 százalékra. Ezt követték le a hitelkamatok, ám ez bankfüggő, azaz a döntés a pénzintézetek kezében is van, ám a legtöbb helyen a teljes igazodást választották.
2. Van olyan bank, amely veszít a hitelezésen
A fentiekből következik, hogy akad olyan bank is, amelynek nem termel nyereséget, ha hitelt folyósít, bár ez a helyzet csak átmeneti, és nem is olyan drasztikus, mint elsőre gondolnánk. A legolcsóbb, 5 éves kamatperiódusú lakáshitel THM értéke 2,43 százalék volt júniusban, a banki kamatköltségeket megmutató BIRS értéke pedig jelenleg 2,48 százalékpont. A 0,05% nem tűnik soknak, ám a kihelyezett hitelösszegekből számolva már akár egy igencsak tetemes összeg is lehet.
3. Több hitelt kaphatunk, de magasabb költséggel
Ha az öt évvel ezelőtti állapotokat hasonlítjuk össze a jelenlegivel, akkor azonos törlesztőrészlet mellett akár 20%-kal magasabb hitelösszeget is igényelhetünk most, mint korábban. Az 5 éves kamatperiódusú kölcsönök banki kamatköltsége viszont megduplázódott az utóbbi egy évben, ami havi szinten több tízezer forintos veszteség lehet egy átlagos hitelfelvevő számára.
4. 5 év alatt a felére csökkent a legnépszerűbb lakáshitelek THM értéke
Jelenleg a 10 éves kamatperiódusú lakáshitelek árát jól mutatja, hogy a legolcsóbb konstrukciók THM értéke felére csökkent 5 év alatt. A legolcsóbb lakáshitel THM értéke 6,11% volt 400 ezer forintos jövedelem mellett; jelenleg egy ugyanilyen hitel közel 3% százalékos THM-mel érhető el.
5. A negatív reálkamat a lakáshitelek esetében általánosnak mondható
Napjainkban megszokottá vált, hogy a hitelek kamata az infláció alatt helyezkedik el. Az infláció mértéke júniusban 5,3% volt, egy 10 éves kamatperiódusú lakáshitel pedig már 3,66%-os THM-mel is elérhető. Ez viszont nem maradhat így sokáig, azaz a hitelkamatok emelkedésére számítani kell a közeljövőben.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.