Mi várható a moratórium után?
A moratórium után, azaz 2021. júliusától minden visszatér a régi kerékvágásba, azaz folytatódik a hitelek törlesztése. De milyen következményekkel? Az alábbiakból kiderül.
A moratórium utáni helyzetet alapvetően két részre kell bontanunk: lakossági és vállalati ügyfélkörre. A bankok előrejelzése alapján a lakossági szegmenssel nem lesz nagy gond; az ügyfelek többsége képes lesz folytatni a hitelei törlesztését, ám egész más a helyzet a vállalati hitelekkel. Sajnos az elmúlt, több, mint egy évben számos ágazat került válságba, és ez a helyzet továbbra is fennáll, ezért nagy a valószínűsége, hogy az ezekben tevékenykedő cégek hiteleit egyenként kell majd átstrukturálni, emellett további jogszabály-módosítások is várhatóak.
Milyen arányban használták ki a moratóriumot?
A lakossági ügyfelek oldalán jóval nagyobb volt a kihasználtság aránya, azaz lényegesen többen kerülnek majd vissza a megszokott törlesztési rendbe a moratórium után: csak a személyi kölcsönök esetében 60 és 70% közötti a moratóriumot kihasználók aránya, a teljes hitelállományt tekintve ez nagyjából 55%-ra tehető. A vállalati szektorban lényegesen alacsonyabb ez a szám: 50%-ról mostanra kevesebb, mint 40% lett, ami kifejezetten kedvezőnek tűnik, ám ez a 40% nem véletlenül maradt a könnyítés mellett; az esetükben várható a legtöbb probléma a további törlesztéssel. Ez persze nem azt jelenti, hogy minden, a moratóriumot végig kihasználó ügyfél hitele felmondásra fog kerülni, sőt, a bankok csak minimális mennyiségű fizetési felszólításra számítanak.
A válságba került ágazatoknál azonban komoly gondok várhatóak
Az már most is látszik, hogy az olyan területeken, mint a turizmus, vagy a vendéglátás, még sokáig nem áll vissza a régi rend, azaz számos vállalkozásnál várhatóak komoly anyagi nehézségek, ami hatással lesz a hitelek törlesztésére is. Szerencsére a legtöbb pénzintézet tudatosan készült erre a helyzetre, és a vállalati hitelek átütemezésének rendszerét is sikerült mostanra teljesen kidolgozni, így valószínű, hogy csak kevés hitelszerződést kell majd felmondani.
Más irányból is érkezik a segítség
A moratórium után várhatóan még inkább megnő az állami hitelprogramok kihasználtsága, illetve számíthatunk további hitelkonstrukciókra is a bankok részéről, hogy az adósságrendezés, illetve az üzletmenet újbóli felpörgetése megvalósítható legyen. Amennyiben a Te cégednek is segítségre lenne szüksége, tekintsd meg vállalati hitelajánlatainkat!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.