Mitől függ, hogy mennyi hitelt kaphatunk?
Ahhoz, hogy sikerüljön megvalósítanunk egy álmunkat, vagy egy olyan életszakaszba léptünk, hogy autóra, házra van szükségünk, de nincs elég megtakarításunk belevágni a vásárlásba, sokszor hitelre van szükségünk. A bankok különböző lehetőségeket kínálnak, de hogyan kalkulálhatunk, mennyi hitelt kaphatunk?
Elsősorban a fizetésünktől függ, mennyi hitelt kaphatunk
A hitelkérelem esetén a pénzintézeteknek pontosan szabályozzák, hogy mekkora nettó jövedelemhez mekkora maximálisan igényelhető hitelösszeget tudnak a rendelkezésünkre bocsátani. Ennek meghatározására szolgál a jövedelemarányos törlesztési mutató, vagy röviden JTM. Ezt azért találták ki, hogy a kérelmező ne tudja túlvállalni magát. Ezzel nem csak az igénylőt, de a bankokat is védik. A fizetés nem teljesülésének kockázata is kevesebb, mivel kisebbek a törlesztőrészletek, ugyanakkor ebben az esetben a behajtás is könnyebben mehet. Másrészt a pénzintézeteknek sem az utóbbi a célja, így mindenki jól járhat. Az igazolt havi bér alapján két csoportra oszthatók a kérelmezők az ötszázezer alatti, illetve az efölötti havi nettó jövedelem bemutatásával. A többség az előbbibe sorolható, de általánosságban elmondható, hogy nekik a fizetésük huszonöt és ötven százaléka közötti részét használhatják fel a hiteltörlesztéshez. A kölcsönök a legtöbb banknál már nyolcvanezer forintos nettó jövedelemnél kérelmezhetőek, ám természetesen a legrosszabb feltételekkel a legkevesebbet keresők számolhatnak. De meghatározható, hogy pontosan mennyi hitelt kaphatunk?
Mennyi hitelt kaphatunk, ha magasabb a nettó fizetésünk?
Ötszázezer forint alatti nettó jövedelemmel rendelkezők személyi kölcsön esetén akár a fizetésük ötven százalékát is felhasználhatják a hitelhez. Ugyanez a szám a félmilliós nettó havi bér feletti igénylőknél a hatvan százalékot is elérheti. Más a helyzet a jelzáloghitelekkel. Itt a jövedelemarányos törlesztési mutató kevésbé megengedő. Befolyásoló tényező lehet a kölcsön lejárati ideje is. Például egy ötszázezer alatti jövedelemmel rendelkező kérelmező esetén ötéves időintervallumra maximum huszonöt százalékot enged meg a JTM. A lejárati idő növelésével a jövedelem felhasználhatóságának aránya nőhet, de nem lépheti át itt sem az ötven százalékot. Hasonlóan számolhatnak az ötszázezer felett keresők, annyi különbséggel, hogy a vonalat itt harminc és hatvan százalék között húzzák meg. Ha meg akarjuk tudni, hogy mennyi hitelt kaphatunk, akkor ezeket a tényezőket kell figyelembe vennünk.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.