MNB vállalati hitelmoratórium – mit jelent?
Ha olvasod a híreket, akkor te is bizonyára tudod már, hogy mi történik a nagyvilágban a pandémia hatására. Nem csupán az egészségügy kezd veszélyesen túltelítődni, de a gazdaság is megrogyott. Egész ágazatok váltak egyik napról a másikra feleslegessé; ilyen például a turizmus, a vendéglátás, vagy az utazás. Bár ez utóbbi még tartja magát, de beszélhetnénk bizonyos szolgáltatásokról is, amelyek jelenleg a fertőzés veszélyét növelik.
Egyes iparágakban megszűnt a forgalom, épp ezért a bevételük is visszaesett – sok esetben nullára –, kiadások azonban még így is lehetnek, mint például egy üzlethelyiség, vagy iroda bérleti díja, de a hitelek törlesztése is problémát fog okozni az elkövetkezendő hónapokban. A túlélés érdekében a Magyar Nemzeti Bank javaslatot tett, a kormány pedig kihirdette a vállalati hitelmoratóriumot, ami által a nehéz helyzetbe került vállalkozások túlélhetik a recessziót.
A vállalati hitelmoratórium mindkét oldal, tehát a bankok és a vállalkozások számára is fontos, hiszen az előbbieknek is érdeke, hogy ne kelljen felmondaniuk tömegesen a hiteleket, hiszen ez számukra is gond, a vállalkozások számára pedig a felmondott hitelszerződés a megszűnést is jelentheti. Mindkét fél érdeke a megoldás.
Lényeges, hogy a vállalati hitelmoratóriumon felül a kormány egyéb segítséget is nyújt. A kiemelten veszteséges szektorokban – mint a turizmus, a vendéglátás, vagy a taxiszolgáltatás – 2020. június 30.-ig a járulékfizetési kötelezettséget is elengedték.
A Magyar Nemzeti Bank a hitelmoratóriuma az összes létező vállalati hitelre vonatkozik, és a törlesztést fel is függeszti 2020. végéig. Reménykedünk benne, hogy pesszimista jóslat az év végéig tartó járványhelyzet, és csak néhány hónapig kell kitartanunk, aztán a gazdaság visszatérhet a régi kerékvágásba, de azt gondoljuk, hogy valószínűleg már semmi nem lesz ugyanolyan, mint a járvány előtt volt.
Amennyiben kérdésed lenne a hitelmoratóriummal kapcsolatban, vedd fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeink egyikén!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.