Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Hitelfelvétel előtt állsz? Tudd meg, milyen jövedelmet fogadnak el a bankok!

2023.05.18.
Szerző: akolcson.hu
Utoljára módosítva: 2023. május 18. 17:05

Hitelfelvételnél az első kérdés, amit a bankok feltesznek: mekkora a jövedelem? A második kérdés: miből származik ez a jövedelem? Rendkívül fontos tudni, hogy milyen jövedelmet fogadnak el a bankok. És azt se felejtsük el, hogy ezt igazolni is kell majd. Mi utánajártunk, hogy milyen jövedelmet fogadnak el a bankok. Mutatjuk a részleteket.

Hitelfelvétel előtt állsz? Tudd meg, milyen jövedelmet fogadnak el a bankok!

Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok? – elfogadott jövedelmek

A bankok általában az alábbi jövedelmeket fogadják el hiteligénylésnél:

  • Munkabér: a munkabér a leggyakoribb jövedelemforrás, amit a bankok elfogadnak. A bankok általában kérnek a munkáltatói igazolást vagy bankszámlakivonatot a jövedelem igazolására.
  • Önálló vállalkozásból származó jövedelem: a vállalkozók szintén igényelhetnek hitelt, és a bankok általában elfogadják az adóbevallást vagy a NAV jövedelemigazolást.
  • Nyugdíj: a nyugdíj az egyik elfogadott jövedelemforrás, különösen az idősebb emberek számára. A nyugdíjasok a bankok kedvelt ügyfelei, egy nyugdíjat ugyanis nem lehet elveszíteni, egy munkahelyet viszont igen. 

Fontos megjegyezni, hogy a bankok általában az állandó, dokumentálható jövedelmeket kérik igazolni, hiszen ezekből valószínűbb, hogy a hiteltartozásokat hosszú távon is törleszteni tudják a hitelfelvevők.

Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok? – elfogadott jövedelmek (nem minden bank fogadja el)

Az elfogadott jövedelmek listájához hozzá lehet még tenni a következőket oly módon, hogy tudatosítani kell magunkban: nem minden pénzintézet fogadja el ezeket a jövedelmeket egy hiteligénylésnél. 

  • Ösztöndíj: ha valaki diák, és rendszeres ösztöndíjat kap, akkor a bankok általában elfogadják ezt a jövedelemforrást is. Az ösztöndíj igazolásához szükséges dokumentumokat érdemes előre beszerezni.
  • Táppénz: ha valaki hosszabb betegség vagy baleset miatt táppénzen van, de még mindig rendszeres jövedelemre számíthat, akkor a bankok általában elfogadják ezt a jövedelemforrást is.
  • Rendszeres jövedelem az ingatlan bérbeadásából: ha valakinek van ingatlana, amit rendszeresen kiad, és a bérleti díj elegendő jövedelmet biztosít, akkor a bankok elfogadják ezt a jövedelemforrást is.
  • KATA: A KATA-s vállalkozásoknak legalább egy teljes lezárt üzleti évre lesz szükségük a hiteligényléséhez. NAV jövedelemigazolással tudják igazolni a jövedelmüket a KATA-s vállalkozók a hitel felvételéhez. 
  • Önfoglalkoztató: önmagát saját vállalkozásában foglalkoztató igénylő NAV jövedelemigazolással igazolhatja a jövedelmét. Önmagának nem állíthat ki munkáltatói igazolást, azt a bankok nem fogadják el.  
  • Külföldi jövedelem:  a külföldről érkező jövedelmet hiteligénylésekor több dokumentációval igazolhatjuk.

Az elfogadott jövedelmek listája eltérő lehet az egyes bankoknál. A jövedelmek elfogadását befolyásolhatja a hiteltípus, a hitel összege és az egyéb hiteligénylési feltételek is. Érdemes előzetesen tájékozódni a kiválasztott banknál, hogy milyen jövedelemigazolásokat fogadnak el hiteligénylésnél.

Milyen jövedelmet fogadnak el a bankok? – másodlagos jövedelmek (nem minden bank fogadja el)

A másodlagos jövedelem olyan jövedelem, amelyet valaki az elsődleges jövedelme mellett szerez. Az elsődleges jövedelem általában az adott személy fő tevékenységéből származó jövedelem, például a munkabér vagy a vállalkozásból származó jövedelem. A másodlagos jövedelem lehet például az áruforgalom, befektetések, értékpapír kereskedés, online kereskedelem, ingatlan bérbeadás. Gyakran előfordul, hogy az emberek másodállást vállalnak, hogy kiegészítsék az elsődleges jövedelmüket, és ezzel javítsák pénzügyi helyzetüket.

A másodlagos jövedelem lehet ideiglenes vagy állandó, és az összege is változó lehet. A bankok általában az elsődleges jövedelmet vizsgálják meg hiteligénylésnél, mivel az állandó, dokumentált jövedelemforrások nagyobb biztonságot nyújtanak a hiteltartozás törlesztése szempontjából. Azonban a másodlagos jövedelem is segíthet a hitelképesség javításában, és néhány bank elfogadja a másodlagos jövedelmeket is hiteligénylésnél, ha azok elégségesek a hitel törlesztéséhez.

Amit kiegészítő jövedelemként elfogadhatnak a bankok hiteligénylésnél:

Családi pótlék, rendszeresen folyósított családtámogatási ellátás (segély), tartásdíj, GYES, GYED, GYET, Cafetéria.

Amit nem fogadnak el a bankok jövedelemként

  • Alkalmi munkából származó bevételek
  • Eseti alapon kapott segélyek
  • Nem véglegesített ellátások és nyugdíjak
  • Rehabilitáció idejére kapott ellátás
  • Közmunkából származó jövedelem

Fontos tudni, hogy milyen jövedelmeket fogadnak el a bankok. A fent leírtak általánosan tájékoztatnak erről. Ugyanakkor minden hiteligénylés előtt tájékozódni kell arról, hogy mivel igazolható a jövedelem az adott pénzintézetnél. Hogy biztosan azt a dokumentumot szerezzük be, amire szükség lesz.

Összefoglalva

A cikk főként arról szól, milyen jövedelmeket fogadnak el a bankok hitelfelvételnél. A bankok általában elfogadott jövedelmek a munkabér, az önálló vállalkozásból származó jövedelem és a nyugdíj. Ezeket a jövedelemforrásokat általában dokumentálni kell, például munkáltatói igazolással, adóbevallással vagy NAV jövedelemigazolással.

Ezen felül, vannak olyan jövedelmek, melyeket nem minden bank fogad el. Ezek közé tartozik például az ösztöndíj, a táppénz, a rendszeres jövedelem az ingatlan bérbeadásából, a KATA-s vállalkozások jövedelme, az önfoglalkoztatók jövedelme és a külföldi jövedelem. Ezen jövedelemforrások elfogadása bankonként eltérő lehet, és befolyásolhatja a hiteltípus, a hitel összege és az egyéb hiteligénylési feltételek is.

A cikkben említést kapnak a másodlagos jövedelmek is, amelyeket valaki az elsődleges jövedelme mellett szerez, mint például áruforgalom, befektetések, értékpapír kereskedés, online kereskedelem, ingatlan bérbeadás. A másodlagos jövedelem is segíthet a hitelképesség javításában, és néhány bank elfogadja őket hiteligénylésnél. A családi pótlék, rendszeresen folyósított családtámogatási ellátás, tartásdíj, GYES, GYED, GYET és a Cafetéria is elfogadott lehet.

Végül, a cikk megemlíti azokat a jövedelemforrásokat, amelyeket a bankok általában nem fogadnak el, mint például alkalmi munkából származó bevételek, eseti alapon kapott segélyek, nem véglegesített ellátások és nyugdíjak, rehabilitáció idejére kapott ellátás, valamint a közmunkából származó jövedelem.

A cikk tanácsa, hogy hitelfelvétel előtt mindig tájékozódjunk a kiválasztott banknál, hogy milyen jövedelemigazolásokat fogadnak el.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 800.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

10,39% - 11,73%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 14,0%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Ismerd meg az UniCredit Bank hitelkártyáit!

Ismerd meg az UniCredit Bank hitelkártyáit!

2022.12.09.

Az UniCredit Bank hitelkártyáival érdemes közelebbről is megismerkedned, ha mostanság tervezel hitelkártyát igényelni.

Tovább olvasom
Megéri-e kiváltani egy régi személyi kölcsönt?

Megéri-e kiváltani egy régi személyi kölcsönt?

2021.05.07.

Régi személyi kölcsönöd van, és gondolkodsz rajta, hogy kiváltod? Abszolút jó ötlet; mutatjuk, hogy miért!

Tovább olvasom
Olcsóbbak lettek a személyi kölcsönök, de mennyivel?

Olcsóbbak lettek a személyi kölcsönök, de mennyivel?

2020.07.15.

Mindannyian tudjuk, hogy az utóbbi hónapokban számos változást hozott az életünkbe a koronavírus járvány, ahogy azt is, hogy a hitelekkel kapcsolatban számos döntés született. A december 31.-ig tartó fizetési moratórium csupán az egyik intézkedés volt, ami könnyebbé tette a mindennapjainkat, ám ezen felül még olcsóbbak lettek a személyi kölcsönök is – azt azonban kevesen tudják, hogy mennyivel.

Tovább olvasom
Munkanélküli voltál egy darabig? Mutatjuk, felveheted-e így a Babaváró hitelt!

Munkanélküli voltál egy darabig? Mutatjuk, felveheted-e így a Babaváró hitelt!

2021.02.02.

A legfeljebb 10 millió forint összegű Babaváró hitelt 2019 nyarától igényelhetik a fiatal párok. A konstrukció előnyei közé tartozik, hogy a kölcsön a folyósítás első öt évében kamatmentes, illetve a kiutalás utáni első törlesztőrészlet mértékét 50 ezer forintban maximalizálták, ami tartalmazza az állami kezességvállalási díjat is.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával