Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

5 kérdés és válasz a kamatstopról

2022.02.24.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2022. február 24. 09:41

A kamatstop az infláció hatásainak egyikét mérséklő intézkedés, amely a jelzáloghitelekre lesz komoly, az adósok számára örömteli hatással.

5 kérdés és válasz a kamatstopról

A kamatstop által rögzítetté válik a lakossági jelzáloghitelek kamata 2022. június 30.-ig, és alapvetően a változó kamatozású lakossági jelzáloghitelek irányadó referencia-kamatlábaira, így például a BUBOR-ra vonatkozik.
Mivel a kamatstop sokakat érint, és számos megválaszolatlan kérdés merült fel vele kapcsolatban, úgy éreztük, érdemes ezeket megválaszolnunk, ezért összegyűjtöttük a legfontosabb információkat alábbi cikkünkben.

1. Milyen hitelekre vonatkozik a kamatstop?

A kamatstop a referencia-kamatlábhoz kötött, változó kamatozású, lakossági jelzáloghiteleket érinti, vagyis a piaci kamatozású jelzáloghiteleket, a kamattámogatott, otthonteremtési lakáshiteleket, továbbá a kiegészítő és jelzáloglevéllel finanszírozott, kamattámogatott lakáshiteleket.

2. Milyen hitelekre nem vonatkozik a kamatstop?

A fix kamatozású jelzáloghitelek, a többgyermekes családok kamattámogatott, otthonteremtési lakáshitelei, a babaváró hitel, a lakás-takarékpénztár által nyújtott lakáshitelek és a fedezetlen hitelek kamatozása nem változik a kamatstop által.

3. Mit érint pontosabban ez a szabályozás?

A kamatstop alapvetően asz érintett jelzáloghitelek referencia-kamatlábát maximalizálja 2022. január 1. és június 30. között, ami megakadályozza a fizetendő kamat és törlesztőrészlet változását is. Ez a gyakorlatban védelmet nyújt az emelkedő kamatkörnyezet negatív hatásaival szemben, mégpedig úgy, hogy a 2021. október 27.-én érvényes, szerződésben meghatározott referencia-kamatlábnál nem lehet magasabb a jelenlegi.

A BUBOR-hoz kötött hitelek esetében ez a Magyar Nemzeti Bank honlapján október 27.-én közzétett BUBOR értéket jelenti, ami szerint kétféle lehetőség létezik: vagy csökken az érintett adósok törlesztési kötelezettsége, vagy fixálódik; magasabb semmiképp sem lesz.

4. Mikortól és meddig kell a kamatstop szerinti törlesztőrészletet fizetni?

Az előbbi kérdésre a válasz: januártól kezdődően, azaz a januári törlesztőrészlet már a kamatstop szerint kerül megállapításra, ám akadnak kivételek is, akiknél a teljes hatás csak a februári törlesztésben mutatkozik meg.

A második kérdésre, azaz hogy meddig lehet a kamatstop szerinti törlesztést fizetni, egységesebb a válasz: a június utolsó napjaira eső, tehát júliusban fizetendő törlesztőrészleteket ez alapján kell elszámolni. Fontos viszont tudni, hogy számos szakértő szerint valószínűleg meg fogják hosszabbítani a határidőt egészen addig, amíg a koronavírus-járvány hatásait nem sikerül felszámolni.

5. Mennyit lehet spórolni a kamatstop által?

A jelenlegi adatok alapján átlagosan 11 ezer forintnyi összeget lehet megtakarítani a kamatstop segítségével, ám ettől lehetnek lényegesen magasabb, illetve némileg alacsonyabb tapasztalatok is, hiszen a kisebb összegű, rövidebb futamidejű jelzáloghitelek esetében kevesebb, a hosszabb hátralévő futamidővel és nagyobb hitelösszeggel felvett jelzáloghitelek esetében pedig lényegesen több is lehet a havonta megtakarított összeg. Lényeges, hogy a kamatstop miatt módosuló szerződést nem szükséges közjegyzői okiratba foglalni, vagyis ilyen jellegű költséggel sem kell számolni.

Azt viszont mindenképp ki kell emelni, hogy ez a jelenlegi adatok alapján ennyi, viszont a BUBOR értéke várhatóan tovább emelkedik majd, tehát a megtakarítás összege is tovább növekedhet; hogy mennyivel, azt egyelőre nem lehet tudni.

Fontos még, hogy a rendeletből kiderült: nem a lakosságnak kell megfizetnie a bank elmaradt kamatbevételeit; a pénzintézet nem növelheti meg az elengedett kamat összegével sem a tőketartozást, sem a kamattartozást. Ennek következtében a kamatstop a bankok számára összesen körülbelül 30 milliárd forint kiesést jelent.

És a végére egy tanács: ha megfelelően magas a jövedelmed, érdemes a kamatstop ideje alatt kiváltanod a hiteledet egy fix kamatozású változatra, mert így a kamatstop időszakának lejárta után sem lesznek hatással a pénzügyeidre a további kamatemelések. Az új hitel kiválasztásához használd oldalunkat, és, ha megtaláltad, amit kerestél, indítsd el az igénylési folyamatot online, mindössze néhány kattintással!

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,51% - 12,86%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

CSOK Plusz: amit tudnod kell, ha már van közös ingatlanotok

CSOK Plusz: amit tudnod kell, ha már van közös ingatlanotok

2024.07.26.

A CSOK Plusz támogatás népszerű lesz ebben az évben. Az igényléshez azonban minden részlettel érdemes tisztában lenni. Utánajártunk, hogy közös ingatlan esetén milyen lehetőségek vannak. Mutatjuk a fontos részleteket. Szakértőnk cikke.

Tovább olvasom
Minden fontos tudnivaló a kamatplafonról egy helyen

Minden fontos tudnivaló a kamatplafonról egy helyen

2023.11.07.

A kamatplafon egy védelmi rendszer, ami a lakáshiteleseket védi. Az Akölcsön szakértőinek tapasztalata szerint két fogalom keveredik: a kamatstop és a kamatplafon. Pedig két különböző dologról van szó. Míg a kamatstopot kötelezően írta elő a kormány, addig a kamatplafont önkéntes alapon vezették be a bankok. Utánajártunk, hogy mi a különbség, és hogy miért lesz jó az önkéntesen vállalt kamatplafon a lakáshitelt igénylőknek. 

Tovább olvasom
Kaphatunk hitelt tulajdoni hányadra?

Kaphatunk hitelt tulajdoni hányadra?

2021.10.06.

Ingatlanhitel esetén a bank fedezetet fog kérni tőlünk. Ez lehet egy meglévő ingatlan, de a megvásárolni kívánt is. Abban az esetben, ha az ingatlan a mi tulajdonunk, vagy közös a házastársunkkal, ez nem okoz semmiféle bonyodalmat az eladásnál. Vannak azonban olyan esetek, amikor az ingatlannak több tulajdonosa is van, vagy haszonélvezettel terhelt illetve az özvegyi jog megléte is nehezítheti a vásárlásunkat.

Tovább olvasom
Mire kell figyelned adóstársként?

Mire kell figyelned adóstársként?

2021.05.06.

Adóstársra nem minden hiteligénylés esetében van szükség, de amikor igen, akkor azzal nem csupán előnyök járnak – mutatjuk, mire kell figyelned!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával