Öt kérdés, öt válasz a hitelkiváltásról
A pénzintézetek szerteágazó szortimentje hűen tükrözi, hogy igen populáris és kapós manapság a hitelkiváltás, amivel sanszot kapunk arra, hogy korábban igényelt egy vagy akár több kölcsönünk paramétereit korszerűsítsük, az aktuálisabb és optimálisabb kondícióknak megfelelő státuszba hozzuk, mindezzel gazdaságilag kedvezőbb és egyszerűbb életet biztosítva önmagunknak.
Hogyan? Nézzünk utána! Vizsgáljuk meg a témakör öt legrelevánsabb pontját: öt kérdés, öt válasz a hitelkiváltásról.
Mit kell tudni a hitelkiváltásról?
Az érdemi része, hogy az adós régebbi, kedvezőtlenebb kondíciókkal rendelkező restanciáit egy új hitellel visszafizeti a pénzintézetnek, és az új kölcsönt egy számára jóval kedvezőbb feltételbázissal rendezi, ami kihathat az alacsonyabb havi törlesztőre, vagy akár a futamidő változására az igényekhez mérten. Gondoljunk bele: míg régebben 10-12 százalékos kamattal kalkulálhattunk, mostanra ezek az értékek 2,7-4 százalékra redukálódtak. Egyszerűen lehetőséget kapunk arra, hogy áttérjünk egy pénztárcakímélőbb konstrukcióra.
Mik a hitelkiváltási jogosultság feltételei?
Az adós részéről szükséges egy makulátlan hitelmúlt, vagyis kifogástalan fizetési morál. A KHR adatbázisban regisztrált negatív szereplés kizáró tényező, illetve elengedhetetlen a hitelkiváltó pénzintézet személyi kölcsönökre vonatkozó követelménystruktúrájának történő megfelelés, ami bankonként más. A kiváltandó kölcsön kapcsán feltételként jelölik meg, hogy bankon kívülinek kell lennie, illetve a 6 hónapos élettartamot meg kell, hogy haladja.
Mire érdemes figyelni hitelkiváltás esetén?
A futamidőre mindenképp! Véssük az agyunkba, hogy bár kecsegtet a törlesztőrészlet további csökkentésével a futamidő kitolása, minél hosszabb futamidőt érvényesítünk, tulajdonképpen annál drágább a hitelünk, ezért próbáljunk úgy intézkedni, hogy a havonta fizetendő részletet a maximumra konfiguráljuk.
A korábbi banknak fizetendő összeget képhez kapom?
Nem. A pénzmozgás a két pénzintézet között megy végbe, kvázi a hitelkiváltásból pénzt nem folyósítanak az igénylőnek.
Mi a hitelkiváltási ügyintézés menete?
A kliensnek illik tájékozódni a banki szférában a hitelkiváltási opciók tekintetében, majd amennyiben sikerült kiválasztani az optimális terméket és az azt kínáló pénzintézetet, indulhat az igénylés indításához szükséges dokumentumok beszerzése, amivel párhuzamosan történhet a kiváltandó adósságok törlesztését igazoló okmányok és a hatályos hiteltartozás mértékéről szóló igazolás igénylése is. A dokumentumok rendelkezésre állásakor és benyújtásakor elindul az igénylés folyamata, ha az elbírálás sikeres, az új bank rendezi a régi pénzintézet felé a pénzügyi kötelezettséget, és indulhat is a törlesztés – az új kitételekkel, az új banknak.
A hitelkiváltásról és lehetőségeiről érdemes 2-3 évente informálódni, ennyi idő alatt szinte biztos, hogy kijön egy új termék, ami valamely jellemzőjében kedvezőbb a már meglévőnél.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.