Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Nincs elég önerőd a lakáshitelhez? Mutatjuk, mit tehetsz!

2022.03.22.
Szerző: Csongrádi Richárd
Utoljára módosítva: 2022. március 22. 09:11

Elég önerőre mindenképp szükség van egy lakáshitel felvételéhez. De mennyi az elég, és mit tehetsz, ha nincs annyi? Az alábbiakból kiderül!

Nincs elég önerőd a lakáshitelhez? Mutatjuk, mit tehetsz!

Az elég önerő kérdése minden egyes lakáshitel felvétele során felmerül, hiszen ez a hitelösszeg kiszámításához, ennek kapcsán pedig a hitel elbírálásához elengedhetetlen adat. Az erre vonatkozó szabályozás kimondja, hogy a bank az ingatlan forgalmi értékének maximum 80%-áig hitelezhet, a maradék minimum 20%-ot pedig a hiteligénylőnek kell felmutatnia – ez az önerő.

Fontos azonban, hogy a bankok csak a legritkább esetekben finanszírozzák az ingatlan értékének 80%-át; többségében 65-70%-ra lehet számítani. Egy átlagos lakás ára – a fővárosi és vidéki árakat átlagolva – nagyjából 25 millió forint, a törvény szerint tehát 5 millió forint önerőre lenne szükség, a banki gyakorlat szerint viszont az összeg inkább 7,5-8 millió forint kellene, hogy legyen.

De mit tehet az, aki nem rendelkezik ekkora megtakarítással?

1. Pótfedezet bevonása

A pótfedezet bevonása a legkézenfekvőbb segítség, ha nincs elég önerő, és ez az egyedülállók számára is tökéletes megoldást nyújt, bár persze szükség van hozzá egy másik, a bank számára is megfelelő ingatlanra, amit be lehet vonni az ügyletbe; ezt nem mindenki tudja megtenni.

A pótfedezetként szolgáló ingatlan a leggyakrabban lakás, vagy lakóház, ám számos bank elfogadja a nyaralókat, sőt, akár az üres telket, vagy földterületet is, de a vegyes funkciójú ingatlanok is elfogadhatóak bizonyos pénzintézeteknél.

Lényeges, hogy a pótfedezet bevonása nem csak abban az esetben segít, ha nincs elég önerő, de akkor is, ha egyáltalán nem rendelkezünk megtakarításokkal, ám vannak megkötések is. Ilyen például, hogy ha a pótfedezetnek nem a hiteligénylő a tulajdonosa, akkor a lakáshitelbe őt is be kell vonni adósként.

2. Családi Otthonteremtési Kedvezmény

A CSOK és a Falusi CSOK szintén kiegészítheti a megtakarítást, sőt, a hitelösszeget is csökkentheti, ám ehhez természetesen különféle feltételeket kell teljesíteni.

A CSOK egyedülálló szülők számára is elérhető, ám a vállalt, vagy már nevelt gyermek elengedhetetlen az igényléséhez. 10 millió forint azonban komoly összeg, amit minden szülőnek érdemes fontolóra venni, ám ez csak 3 gyerek után jár; egy gyermek esetében mindössze 600 ezer forintot jelent.

Mind a CSOK, mind a Falusi CSOK igényelhető meglévő és vállalt gyerekekre, ám az utóbbit kizárólag olyan fiatal házasok igényelhetik, ahol legalább a pár egyik tagja nem töltötte be a negyvenedik életévét.

A CSOK és a Falusi CSOK minden további nélkül elfogadható önerőként, tehát, ha nincs elég önerő, ez is megoldás lehet.

3. Babaváró hitel

A Babaváró hitel szintén remek lehetőség az elég önerő problémájának megoldására, hiszen akár 10 millió forint is igényelhető a JTM szabályozásnak megfelelően, ám szintén akadnak olyan feltételei, amelyek nem mindenki számára teljesíthetőek.

A Babaváró hitelt ugyanis kizárólag olyan fiatal házaspárok igényelhetik, amelyeknél a feleség még nem töltötte be a 41. életévét, és családalapítást terveznek az elkövetkezendő öt éven belül. Ha legalább egy gyerek tervben, vagy épp már úton van, de még nem született meg, akkor a babaváró hitel ideális, hiszen akár önerőként is felhasználható.

Van azonban egy fontos megkötés is: a Babaváró hitel csupán 75%-a használható fel önerőként, a maradék 25% erre nem költhető. Akad azért egy kiskapu is, hiszen ez csak a Babaváró hitel folyósítása utáni 90 napra vonatkozik; ezt követően a teljes összeg önerő lehet.

A Babaváró hitel kamatmentes az első öt évben, és, ha ez idő alatt gyermek születik, akkor a futamidő végéig az is marad, ráadásul a második és harmadik gyermek megszületésekor elengedik a tőketartozás egy részét, illetve egészét, és a gyermekek születése után 3 év moratórium is kérhető.

Ha jó az időzítés, akkor ez azt is jelentheti, hogy a babaváró hitelt egyetlen alkalommal sem kell törleszteni, azaz teljes egészében támogatásként használható fel.

Érdemes tisztában lenni azzal is, hogy a fentebb felsorolt lehetőségeket akár párhuzamosan is lehet igényelni, hiszen a feltételek teljesítésével kombinálhatóak is, így pedig végképp nem lehet probléma az elég önerő.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Tavaszi lendület kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

22 hó

Hitelösszeg

400.000 Ft - 800.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

10,39% - 11,73%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 14,0%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Foglaló mit jelent, mikor jár vissza, és mikor nem?

Foglaló mit jelent, mikor jár vissza, és mikor nem?

2020.01.28.

A foglaló biztosítékként szolgál a lakásvásárlásra a vevő részéről, az eladó felé; általában a vételár 10%-a, de természetesen ettől – megállapodás szerint – el lehet térni. Írásba szokás foglalni, mint minden pénzátadást ilyen esetekben. Fontos, hogy ha nem a dokumentumban nem jelzik, hogy foglalóként került átadásra az összeg, akkor előlegnek minősül, amire teljesen más szabályok vonatkoznak.

Tovább olvasom
Az adóstárs és a kezes közötti különbségek

Az adóstárs és a kezes közötti különbségek

2022.01.21.

Az adóstársat és a kezest sokan szinonimaként használják. Nem csak az elnevezés különböző azonban, a két szó mögötti tartalom is eltér egymástól. Megmutatjuk, hogy mi a különbség az adóstárs és a kezes között, és hogy mikor lehet rájuk szükségünk.

Tovább olvasom
CSOK beforgatási kötelezettség megszűnése használt lakás esetén – újabb könnyítés!

CSOK beforgatási kötelezettség megszűnése használt lakás esetén – újabb könnyítés!

2019.05.20.

Írtunk már az idén bekövetkező változásokról a CSOK kapcsán, azonban jött egy újabb fejlemény. Ami mellett nem mehetünk el szó nélkül, ez pedig a használt lakásokra vonatkozó beforgatási kötelezettség eltörlése. Lássuk a részleteket!

Tovább olvasom
20 millió forint lakáshitelt, hol érdemes felvenni?

20 millió forint lakáshitelt, hol érdemes felvenni?

2019.12.11.

Eldöntötted, hogy ingatlant vásárolsz, és hitelre lenne hozzá szükséged? Ha rendelkezel önerővel, akkor viszonylag könnyű dolgod lesz, hiszen 20 millió forint lakáshitelt felvenni manapság számos banktól tudsz. Bár a választás éppen ezért nem is olyan egyszerű. Szerencsére megtaláltad oldalunkat, mi pedig megkönnyítjük a dolgodat, és ajánlunk néhány kihagyhatatlan hitelkonstrukciót!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával