Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Minden, amit a jelzálogról érdemes tudnod

2024.06.18.
Szerző: akolcson.hu
Utoljára módosítva: 2024. június 18. 10:58

Részletesen áttekintjük a jelzáloghitel fogalmát, és annak fontosságát az ingatlanvásárlás folyamatában. Ha tervezel ingatlant vásárolni, vagy csak érdeklődsz a jelzáloghitel iránt, akkor erről tudnod kell. A jelzálog, mint fogalom, minden lakáshitel esetén felmerül. Érdemes sokat tudni róla.

Minden, amit a jelzálogról érdemes tudnod

Mi is az a jelzáloghitel? Amit a jelzálogról érdemes tudnod

A jelzáloghitel egy olyan kölcsön, amelyet ingatlanra vesznek fel, és a hitel összegét az ingatlan jelzálogjogával fedezik. Ez azt jelenti, hogy ha nem tudod visszafizetni a hitelt, a bank jogosult az ingatlant elárverezni, hogy fedezze a tartozást.

Hogyan működik a jelzáloghitel?

Amikor jelzáloghitelt veszel fel, az ingatlan, amelyre felvetted a kölcsönt, szolgál biztosítékként. A bank legtöbbször csak egy bizonyos arányban finanszírozza az ingatlan értékét, ez az ún. hitel érték aránya. A hitelérték aránya többnyire az ingatlan értékének 70-80 százaléka között mozog, attól függően, hogy milyen típusú hitelt veszel fel, és az adott bank milyen feltételekkel dolgozik.

Milyen típusú jelzáloghitel létezik?

  • Állampapír fedezetű jelzáloghitel: Ebben az esetben az állampapírok (pl. állampapír, államkötvény) szolgálnak biztosítékként a hitel felvételekor.
  • Lakáshitel: Ez egy olyan jelzáloghitel, amelyet lakás vásárlására vagy felújítására vesznek fel.
  • Ingatlanfedezet nélküli hitel: Ebben az esetben az ingatlan helyett más típusú biztosítékot nyújtanak a hitelfelvevők.

Bár a jelzáloghitelről szinte mindenki elsőre ingatlan jelzálogra gondol, fontos tudni, hogy szinte bármilyen érték lehet zálog, mint például állampapír, részvény vagy nagyobb értékű műtárgy.

Miért érdemes jelzáloghitelt felvenni? Amit a jelzálogról érdemes tudnod

  • Hosszú távú finanszírozás: A jelzáloghitel hosszú lejáratú, így hosszú távú tervezést tesz lehetővé.
  • Alacsonyabb kamatok: A jelzáloghitel kamata többnyire alacsonyabb, mint más típusú kölcsönöké.
  • Támogatások: Támogatás járhat a jelzálogkölcsönre fizetett kamatok után (pl. CSOK Plusz, falusi CSOK).

Mire figyeljünk jelzáloghitel felvételekor?

  • Kamatok és díjak: Mindig alaposan vizsgáljuk meg a különböző bankok által kínált kamatokat és díjakat, hogy megtaláljuk a legkedvezőbb ajánlatot.
  • Visszafizetési feltételek: Fontos, hogy megértsük a hitel visszafizetési feltételeit, beleértve a törlesztőrészleteket és a futamidőt.
  • Reális költségvetés: Győződjünk meg róla, hogy a havi törlesztőrészlet belefér a jelenlegi és jövőbeli költségvetésünkbe.

A jelzáloghitel fontos eszköz lehet az ingatlanvásárlásban, de mindig alaposan tájékozódjunk és fontoljuk meg döntéseinket.

Hogyan válasszuk ki a megfelelő jelzáloghitelt?

  • Összehasonlítás: Ne elégedjünk meg az első ajánlattal, alaposan hasonlítsuk össze a különböző bankok és hitelintézetek ajánlatait. Ismerjük meg a kamatot, a futamidőt, a díjakat és az egyéb feltételeket is.
  • Kérjünk segítséget: Amennyiben nem vagyunk biztosak a legjobb döntésben, kérjünk segítséget egy pénzügyi tanácsadótól vagy hitelügyintézőtől, akik segíthetnek a legmegfelelőbb jelzáloghitel kiválasztásában.
  • Figyeljünk a rugalmasságra: Olyan hitelt válasszunk, amely rugalmasan alkalmazkodik az élethelyzetünk változásaihoz. Például, ha előre tudjuk, hogy várhatóan emelkedni fog a jövedelmünk, fontos lehet olyan hitelt választani, amely lehetővé teszi az előtörlesztést vagy a törlesztők emelését.

Mire figyeljünk a jelzáloghitel szerződés megkötésekor? Amit a jelzálogról érdemes tudnod

  • Olvasd el alaposan a szerződést: Ne írjunk alá semmit anélkül, hogy alaposan elolvastuk volna és megértettük volna a szerződés minden pontját. Kérjünk magyarázatot azokra a részekre, amelyek nem egyértelműek számunkra.
  • Kérjünk írásos dokumentációt: Minden fontos információt rögzítsünk írásban, hogy később hivatkozhassunk rájuk szükség esetén.
  • Ne habozzunk kérdezni: Ha bármi kérdésünk vagy aggályunk van a jelzáloghitellel kapcsolatban, ne habozzunk megkérdezni a bankot.

Mi a teendő a jelzáloghitel felvétele után?

  • Fizessünk időben: Mindig ügyeljünk arra, hogy időben fizessük a törlesztőrészleteket, hogy elkerüljük a késedelmi díjakat és az esetleges további költségeket.
  • Vizsgáljuk át rendszeresen a feltételeket: Időről időre érdemes átnézni a jelzáloghitel feltételeit, hogy meggyőződjünk arról, hogy még mindig megfelelnek az igényeinknek és lehetőségeinknek.
  • Keressünk alternatívákat: Ha úgy érezzük, hogy a jelenlegi hitelünk nem megfelelő számunkra, ne habozzunk alternatívákat keresni.

A jelzáloghitellel akkor kerülünk kapcsolatba, amikor ingatlant vásárolunk hitelre. Lesz egy saját ingatlanunk. Egy otthonunk, ahol élhetünk. Érdemes tehát tudni néhány dolgot a jelzálogról. Ha pedig úgy érezzük, hogy a tudásunk kevés, kérhetünk tanácsot szakértőktől. Így a végeredmény egy megfelelő hitelkonstrukcióval megvásárolt ingatlan lehet.

Összefoglalva

A jelzáloghitel egy olyan kölcsön, amelyet ingatlanra vesznek fel, és az ingatlan jelzálogjogával fedeznek. Ez azt jelenti, hogy a bank elárverezheti az ingatlant, ha a hitelt nem fizetik vissza. A hitel összegét a bank általában az ingatlan értékének 70-80 százalékáig finanszírozza. Különböző típusú jelzáloghitelek léteznek, például lakáshitel, állampapír fedezetű hitel és ingatlanfedezet nélküli hitel. A jelzáloghitelek hosszú távú finanszírozást és alacsonyabb kamatokat kínálnak, de fontos a kamatok, díjak és visszafizetési feltételek alapos megvizsgálása. A megfelelő jelzáloghitel kiválasztásához érdemes összehasonlítani az ajánlatokat és szakértői segítséget kérni.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Raiffeisen Személyi Kölcsön - Aktív számlahasználat

THM

12,0% - 19,2%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

300.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Adósságrendező hitelek fajtái

Adósságrendező hitelek fajtái

2019.01.13.

Ha az adósságrendező hitelek kerülnek szóba, akkor a legtöbben azonnal az ingatlanfedezetű, kifejezetten adósságrendezésre kifejlesztett konstrukcióra gondolnak, pedig többféle lehetőség közül választhat az, aki szeretné a meglévő tartozásait egy hitel alá bevonni.

Tovább olvasom
K&H kölcsön online, otthonról!

K&H kölcsön online, otthonról!

2019.03.13.

Online eddig is lehetett hitelt igényelni, de mindig volt benne valami, ami miatt nem volt teljesen elektronikus a folyamat: papíralapú dokumentumok, szerződéskötés miatt aláírópont felkeresése, és még sorolhatnánk. 2018 novembere óta azonban a K&H kölcsöne elérhető úgy is, hogy ténylegesen nem kell kimozdulni otthonról, és minden online történik!

Tovább olvasom
Jelzáloghitel kiváltásának folyamata

Jelzáloghitel kiváltásának folyamata

2020.12.04.

Jelzáloghiteled van, de nem vagy elégedett a kondícióival? Régóta fizeted, és jól láthatóan elszállt felette az idő? Akkor itt az ideje, hogy változtass a helyzeten! A jelzáloghitel kiváltásának folyamata nem bonyolult, Neked csupán annyi a teendőd, hogy megtaláld azt a hitelt, amire lecserélheted a régit!

Tovább olvasom
Haszonélvezeti jog, tulajdonjog, birtokjog – mi a különbség?

Haszonélvezeti jog, tulajdonjog, birtokjog – mi a különbség?

2020.08.28.

A haszonélvezeti jog és a tulajdonjog közötti különbségek számosak, és természetesen kötelezettségek is tartoznak hozzájuk. Sokan nincsenek tisztában a legfontosabb tudnivalókkal sem, ezért az alábbiakban kifejtjük a lényeges részleteket.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával