Mi a különbség a CSOK és a babaváró támogatás között?
Mióta megjelent a CSOK 2019-es módosítása, számtalanszor tették már fel nekünk a fenti kérdést. A CSOK két részre bontható. A vissza nem térítendő támogatásra és a kamattámogatott hitelre. A babaváró támogatás tulajdonképpen egy kedvezményes hitelkonstrukció. Ebben a cikkben a két hitelt hasonlítjuk össze azért, hogy tiszta vizet öntsünk a pohárba. Lássuk először a CSOK kamattámogatott hitelt!
A CSOK hitel csak ingatlancélra használható fel, az igénylésnél tehát ingatlanfedezetet kell bevonni. A futamidő maximuma 25 év, a hitel kamata pedig legfeljebb 3% lehet. A hiteligénylőknek ugyanazokat a feltételeket kell teljesíteni. Azaz minimum 180 nap folyamatos TB jogviszony szükséges, illetve ugyanebből két év, ha három gyermek után igénylik a CSOK hitelt.
Nézd meg a válogatott lakáshteleket egy helyen, kattints ide!
Itt kell megjegyezzük, hogy a CSOK-ot egyedülálló szülő is igényelheti! Fontos, hogy ezt a már megszületett és az előre vállalt gyermekek után is fel lehet venni. Viszont a hitel egy részének elengedéséhez csak a felvétele után született gyereket veszik figyelembe. Ehhez kapcsolódó, igen lényeges információ, hogy a CSOK hitelből a második gyermek születése után 1.000.000, a harmadik gyermek születése után további 4.000.000, illetve minden további gyermek után gyermekenként 1.000.000 forintot enged el az állam.
És most lássuk a babaváró hitelt, ami egy szabad felhasználású személyi kölcsön, aminek futamideje maximum 20 év, a törlesztőrészlet maximum 50.000 forint lehet, és csak házastársak igényelhetik. A hitel kamatmentes; a kamattámogatást abban az esetben kell visszafizetni, ha a szerződéskötéstől számított öt éven belül nem születik gyermek a családban. A törlesztés az első gyermek megszületésétől kezdve három évig szüneteltethető, a másodiknál pedig további három év halasztás kérhető, és támogatássá válik, ha a hitelfelvevők családjában, a szerződéskötés után legalább három gyermek születik. Partenrünk ajánlatait is tekintsd meg, itt!
A babaváró hitelt a 2019. július 1. után született gyermekek után lehet igényelni, és a legalább 12 hetes magzatokat már gyermeknek tekinti a törvény. Lényeges feltétel, hogy az igénylő pár legalább egyik tagjának minimum három éves, folyamatos TB jogviszonnyal kell rendelkeznie. Fontos tudni még azt, hogy az állam a második gyermek megszületése után a fennmaradó tőketartozás 30%-át, a harmadik után pedig a teljes tőketartozást elengedi.
Lényeges tudnivaló, hogy a CSOK-ot és a babaváró hitelt akár együtt is fel lehet venni, illetve azt is meg kell még említenünk, hogy mindkettőnél figyelembe veszik a JTM szabályozást! Mindkét hitelnél kizáró ok a negatív KHR listán való szereplés, a CSOK vissza nem térítendő támogatását viszont így is igénybe lehet venni.
Reméljük, hogy segítettünk, ám ha mégis maradtak volna kérdéseid, vedd fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeinken!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.