Mennyire megbízható jelenleg egy előzetes hitelminősítés?
Az előzetes hitelminősítés több szempontból is hasznos, ám a megbízhatósága minimum kérdéses, illetve bankonként eltérő is – mutatjuk az okokat.
Az előzetes hitelminősítés – más néven előzetes hitelbírálat – lényege, hogy a segítségével megtudhatod, mekkora hitelhez juthatsz egy adott banknál, illetve egyáltalán hitelképes vagy-e, és az erről kapott igazolással igazolhatod is ezt. Ez főként ingatlanhiteleknél fontos, hiszen az eladó így láthatja, hogy megbízhat-e benned, ahogy azt is, hogy a bank szerint is ki tudod majd fizetni a lakás vételárát, és nem csak az idejét rabolod. Ez egészen addig tökéletes is, amíg a bank ténylegesen folyósítja is az igényelt kölcsönt, ám, ha mégsem, az akár komoly problémát is okozhat, hiszen nem csak az előleget, illetve foglalót bukhatod el, de azzal együtt füstbe mehetnek a lakásvásárlási terveid is. És hogy miért is lehetséges, hogy nem kapod meg a hitelt még pozitív előzetes hitelminősítéssel sem?
Az előzetes hitelminősítés nem ígéret!
Fontos, hogy az előzetes hitelminősítés nem hitelígérvény, vagyis attól, hogy előzetesen minden feltételnek megfeleltél, a bank még nem vállal garanciát arra, hogy a hitelt végül folyósítani is fogja. Viszonylag ritka ez az eset, hiszen a bank alapvetően abban érdekelt, hogy minél több hitelt helyezzen ki, hiszen ebből származik a haszna, de jobb, ha tisztában vagy vele, hogy egy előzetes hitelminősítés nem 100%-os hitelfolyósítás.
Mi lehet az elutasítás oka?
Az előzetes hitelminősítés csupán a Te jövedelmi helyzeted, illetve az igényelni kívánt hitelösszeg alapján történik, az ingatlant, annak állapotát, elhelyezkedését és egyéb tulajdonságait abszolút nem veszi figyelembe. A tényleges hitelezés azonban kizárólag akkor valósulhat meg, ha nem csak Te, hanem az ingatlan is megfelel a bank sokszor rendkívül bonyolult feltételrendszerének. Csak hogy egy példát említsünk: a legtöbb banknál szinte esélytelen vályogházra ingatlanhitelt felvenni, tehát, ha ez a célod, és csak a tényleges hitelbírálat során derül ki, hogy a bank nem ad rá hitelt, akkor a fentebb említett problémába szaladhatsz bele.
Ennek ellenére javasoljuk, hogy végeztess előzetes hitelminősítést a hitel tényleges igénylése előtt, a konstrukciókat pedig hasonlítsd össze oldalunkon!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.