Lakáshitel, vagy lakáslízing? Melyik a jobb?
Ingatlant vásárolnál, de nincs rá fedezeted? Többféle lehetőséged is van: választhatsz, hogy lakáshitel, vagy lakáslízing segítségével oldod meg ezt a problémát. Mindkettőnek vannak előnyei a másikhoz képest, így könnyen kiderülhet számodra is, hogy melyiket kell választanod.
A lakáshitel és lakáslízing között van néhány alapvető különbség, és fontos ismerni ezeket, ha okos döntést szeretnél meghozni. A lakáslízing olyan konstrukció, amiben a lízingbeadóé a tulajdonjog. A lízingbevevő pedig használja az ingatlant a szerződésben meghatározott ideig. Vagyis a lakáslízinget nyújtó pénzintézet tulajdona a lakás, és amikor a lízing lejár, csak akkor válsz Te a tulajdonossá. Lakáshiteleknél ez pont fordítva történik, hiszen ott már a legelejétől a Tiéd a lakás. Három típusa létezik: a nyílt végű, a zárt végű és a visszlízing. Az elsőnél eldöntheted, hogy a maradványérték megfizetésével megszerzed-e a tulajdonjogot, a másodiknál ezt csak Te teheted meg, a harmadiknál pedig eladod a lízingcégnek, majd ismét lízingbe veszed. A maradványérték a legnagyobb különbség a lakáslízing és a lakáshitel között, hiszen az utóbbinál ilyen nincs.
Akadnak további különbségek is a lakáshitel és a lakáslízing között: az utóbbit még mindig igényelheted devizaalapon, nincs felső életkori határ, a vételár részét lépező ÁFA-t pedig kamatmentes részletre is fizetheted. Fontos tudni, hogy a lakáslízing esetében a kettős illetékfizetés kötelező, mert egyrészt a lízingcég fizeti a szerződés kezdetekor, majd a lejárati időt követően a végső tulajdonos, azaz vagy Te, vagy a lízingcég, azonban mindkettőt Te fogod kifizetni, hiszen a lakáslízing díjába valószínűleg mindkét illetéket bele fogják számolni.
És hogy lakáshitellel, vagy lakáslízinggel jársz jobban? Nos, szerintünk a lakáshitel mindenképp jobb, mert ugyan a lízing kezdetben kevesebb költséget jelent, de később ez megnő, és még a maradványértékkel is számolnod kell, a lakáshitelé viszont kezdetben magasabb, de végeredményben olcsóbb. A döntés természetesen a tiéd, de ha a lakáshiteleket választod, akkor ne kapkodd el a döntést; hasonlítsd össze őket oldalunkon, majd válaszd a számodra legmegfelelőbbet, kérdés esetén pedig fordulj hozzánk bizalommal megadott elérhetőségeinken!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.