Kamat- és áremelés a pénzintézeteknél
Aki hitelfelvétel mellett dönt, annak fel kell készülnie rá, hogy egy hosszú, tíz- vagy húszéves futamidő esetén változni fog a havi törlesztőrészlet. A bankoknak lehetőségük van, hogy időnként változtassanak a feltételeken, akár egyoldalúan is. Ez történik most is, a legtöbb pénzintézet kamat- és áremelés mellett döntött júniustól.
Miért van szükség rá, hogy kamat- és áremelés legyen?
A bankok folyamatosan elemzik a piaci helyzetet, összehasonlítják a kínált konstrukciókat, állandóan szemmel tartják a forint esetleges értékcsökkenését. Természetesen piaci alapon hozzák meg a döntéseiket, így abban az esetben, ha pénzromlás áll fenn, vagyis az infláció felüti a fejét Magyarországon, akkor korrigálni igyekszenek. Így tudják fenntartani, hogy nyereségesek maradjanak – sajnos a bankok sem ingyen dolgoznak manapság. Az infláció miatti kevesebbet érő forintokat nem meglepő módon az ügyfeleknek kell pótolni a pénzintézetek felé. Ezért gyakorlatilag a bankszektor szereplőinek közel száz százaléka kamat- és áremelést jelentett be ez év közepétől. Megijedni azonban szerencsére nem kell, az áprilisi és májusi nagyjából öt százalék körüli infláció ellenére a várható emelések mértéke a 0,3-0,5 százalék körül realizálódik a bankoknál. Vagyis a hitelköltségek továbbra is az infláció mértéke alatt maradnak. Sőt! A legolcsóbb hitelek THM-értéke még így is nagyjából annak a felével egyezik meg.
Mennyivel kell többet fizetnünk a kamat- és áremelés után?
A pénzintézetek nem módosíthatnak minden esetben, kedvük szerint. Lehetőségük van előre bejelentve, bizonyos mértékben változtatni, de például egy ötéves futamidővel felvett hitellel rendelkező ügyfél nem fog változást érzékelni, hisz a bankok a kamatot nem módosíthatják egyoldalúan ebben a kamatperiódusban. A bejelentett kamat- és áremelés azonban szabad szemmel is látható lesz a hosszabb futamidővel futó hiteleknél. Egy most induló, húszéves, húszmillió forintos kölcsön várható törlesztőrészlete nagyjából havi ötezer forinttal emelkedik meg, szemben az év eleji ajánlatokban leírt összeggel. Ki lehetne számolni, hogy ez a húsz év alatt mennyi plusz kiadást jelent, de talán egyszerűbb abba belegondolni egy hitelfelvétel előtt állva, hogy tudjuk-e vállalni azt, hogy minden hónapban kiszorítunk még öt darab ezrest. Így már nem is tűnik olyan soknak a változtatás. A pénzintézetektől igényelt kisebb összegeknél ugyanekkora, húszéves futamidővel számolva természetesen a különbség még kevesebb lesz.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.