Milyen hatással lesz a kamatemelés a lakossági hitelekre?
Kamatemelés érkezik június folyamán, ami komoly hatással lehet a hitelekre – lássuk a részleteket!
A Magyar Nemzeti Bank júniusban kamatemelésre készül, de az alapkamaton túl az egyhetes betéti ráta emelkedése is várható a jelenlegi gazdasági helyzet kezeléséhez. A vírushelyzet okozta gazdasági visszaesésnek „köszönhetően” az infláció is növekedésnek indult – idén tavasszal átlépte az 5%-ot –, amit az MNB-nek valahogyan muszáj kezelnie, és ez az egyetlen hathatós megoldás.
Az alapkamat jelentése
Az alapkamatot a bankok kapják a Magyar Nemzeti Banktól a betéteikért cserébe. Minél alacsonyabb az alapkamat, annál olcsóbbak a hitelek, ami növeli a hitelfelvételi kedvet, ez által pedig erősíti a gazdasági növekedést is. Ebből viszont levonható a következtetés, hogy ha a Magyar Nemzeti Bank kamatemelést jelent be, akkor a kereskedelmi bankok számára nem marad más választás, mint a hitelkamatok emelése, azaz a drágább hitelek folyósítása.
A kamatemelés jó oldala
Fontos tudni, hogy ez nem csak a hitelezésre, de a megtakarításokra is hatással van, ám fordított előjellel. A banki betétek kamatai például szintén emelkedni fognak, ami azok számára előnyös, akik rendelkeznek ilyen jellegű megtakarítással. Ezzel összefüggésben leállhat az ingatlanpiac irreális növekedése is, de legalábbis lelassulhat, hiszen a hitelfelvételi kedv csökken, és persze a lakossági megtakarítási kedv is erőre kaphat, ami az utóbbi években igencsak lecsökkent.
A kamatemelés negatív hatása
Egyértelmű, hogy a kamatemelés a hitelek drágulását is magával hozza, ám ez csak hosszabb távon igaz; rövid távon nem feltétlenül lépik meg a bankok a hitelek kamatainak emelését. Ez azonban attól is függ, hogy a Magyar Nemzeti Bank mekkora kamatemelést is tervez, hiszen a kis mértékben megemelt bankközi alapkamat nem fog látszani a lakossági hiteleken – legalábbis eleinte –, ám a nagyobb már igen, és sokkal hamarabb. Ami bizonyos, hogy a jövőben a változó kamatozású lakáshitelek kamatai várhatóan emelkedni fognak, de ez kivédhető, ha a hitelt akár a teljes futamidőre fixáljuk.
Mire számíthatunk a kamatemelés után?
A kamatemeléssel a hitelfelvétel költsége a későbbiekben megnövekszik, az egyhetes betéti ráta emelése pedig a változó kamatozású hitelek kamatait növelheti meg, méghozzá igen hamar. Érdemes tehát még most fix kamatozású hitelt igényelned, és oldalunkról elindítanod a folyamatot online!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.