Milyen besorolású ingatlanok finanszírozhatóak lakáshitellel?
Az, hogy milyen besorolású ingatlanokra vehetsz fel lakáshitelt, kulcsfontosságú, hiszen akadnak olyan ingatlantípusok, amelyeket egyetlen bank sem hajlandó megfinanszírozni, és amelyeket igen, azokat is más-más módokon.
Hogy milyen besorolású ingatlanra kaphatsz lakáshitelt, persze a banktól is függ, mivel mindegyik másként áll bizonyos kérdésekhez. Ráadás, hogy ha a bank kisebb kockázatot lát egy ingatlanban, akkor jóval kedvezőbb feltételekkel kínálja a lakáshitelét, amiből te is profitálhatsz. A magyarországi bankok csakis Magyarország területén található, magánszemély tulajdonában lévő, per-, teher- és igénymentes, önállóan forgalomképes ingatlanokra adnak hitelt, amelyek lakhatásra alkalmasak. Kivételt képeznek az új lakások, amelyeket már az építési fázisban is meg lehet vásárolni.
Fontos, hogy abban az esetben sem egyforma az ingatlanok besorolása a bank szempontjából, ha a fenti feltételeknek maradéktalanul megfelelnek. Ilyenkor is számít az ingatlan elhelyezkedése, állapota, minősége, kora és közvetlen környezete. Emellett lényeges az ingatlan tulajdoni lapján szereplő besorolás is, mivel a bankok a kiszámítható, problémamentes hitelszerződéseket tekintik jónak, ezért a nehezen megbecsülhető forgalmi értékű, rizikósnak számító ingatlanokra mindig nehezebb hitelt igényelni.
A fentebb is említett, még építés alatt álló, lakóház besorolású ingatlanoknál például problémát okozhat, hogy csak az a bank fog rá hitelt adni, amelyik a projektet is finanszírozza, vagyis nem lesz választási lehetőséged, és könnyen lehet, hogy a bank valami apróság miatt el is utasít. Ilyenkor csak egy másik lakás megtalálása segíthet, illetve a beruházó és a bank közti megállapodás szerint lehetséges a későbbi fizetés is, ami viszont kitágítja a lehetőségeidet.
És most lássuk konkrétabban, hogy milyen besorolású ingatlanra lehet lakáshitelt igényelni! A lakóházak és nyaralók egy része mindenképp ide tartozik, a nem lakóház besorolású nyaralók viszont már csak akkor, ha legalább komfortosak, vagyis van bennük állandó fűtés, hideg-meleg víz és fürdőszoba. Az ártéren épült ingatlanok szintén hitelezhetőek a korábbiak szerint, azonban itt feltétel a vízkár elleni biztosítás. Alacsonyabb hitelezhetőségi rátával a külterületi, illetve a mezőgazdasági területen lévő épületek, valamint a tanyák esetében folyósítanak a bankok, illetve hasonló a helyzet a vályogházaknál is, azzal a különbséggel, hogy ezeket nem minden
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.