JTM-ről bővebben
A jövedelem arányos törlesztőrészlet (JTM) viszonylag új kifejezés a pénzügyi életben, a jelentése pedig „jövedelemarányos törlesztőrészlet mutató”. Sokan nem ismerik még, ezért most kifejtjük, mit is kell tudni róla!
A Magyar Nemzeti Bank néhány éve vezette be az adósságfék-szabályozást, aminek a JTM is a része. Ennek értelmében hitelfelvevő havi törlesztőrészlete nem lehet magasabb a rendszeres, igazolt, jövedelmének 50%-ánál, vagy, ha a havi keresete meghaladja a nettó 400 ezer forintot, akkor a 60%-ánál. A jövedelmek és az adósságterhek több adóstárs esetében összevontan kezelendőek. A JTM vizsgálata minden új, 200 ezer forintot meghaladó hitel felvételekor kötelező. Az új hitel terhei mellett figyelembe kell venni az ügyfél minden fennálló hitelének törlesztési terhét is. Jövedelemként pedig csak az igazolt, legális, nettó jövedelem számítható be, ami lehet munkabér, nyugdíj, családi pótlék, illetve egyéb juttatások.
Fontos tudnivaló még, hogy jelzáloghitelek esetén a felvett hitel összege nem haladhatja meg az ingatlan értékének 80%-át, tehát a 20% önerő mostanra kötelezővé vált! Természetesen az önrészt meg lehet oldani személyi kölcsön felvételével is, de ebben az esetben a JTM-be bele fogják számolni ennek a törlesztőrészletét is, tehát a felvehető hitelösszeg alacsonyabb lesz, vagy pedig a futamidőt kell megnövelni!
Bizonyos szempontból tehát a JTM egy hasznos újítás volt, hiszen így az adósok nem tudják túlvállalni magukat, ami egyrészt nekik is kifejezetten hasznos, másrészt így a bankok is biztosítva látják a törlesztőrészletek megfizetését, illetve a hitel megtérülését is. Azoknak viszont rossz hír, akiknek a jövedelme, vagy annak egy része nem igazolható, hiszen így hiába tudnának nagyobb hitelösszeget felvenni, illetve magasabb törlesztőrészletet vállalni, nem tehetik ezt meg.
Ha tehát szeretnél hitelt felvenni, akkor mindenképp kalkuláld bele azt, hogy a jövedelmed alapján a felvehető összeget, illetve a havi törlesztést is vizsgálni fogják! Hasonlítsd össze a konstrukciókat oldalunk segítségével, és figyelj a JTM-re is! Ha kérdésed lenne, vedd fel velünk a kapcsolatot megadott elérhetőségeinken!
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.