A térképmásolat fontossága egy lakáshitelnél
A térképmásolat szerepel a lakáshitelek igényléséhez szükséges dokumentumok listáján, méghozzá kiemelt helyen!
Egy lakáshitel igénylésekor rengeteg dologra kell figyelni, számtalan dokumentumot kell beszerezni, és ezek között találhatjuk meg a térképmásolatot is. A rengeteg teendő mellett azonban sokszor elsikkadnak olyan, aprónak tűnő, mégis meghatározó információk, amelyeken akár a hiteligénylés is elbukhat. Az alábbi cikkben arról lesz szó, hogy mire kell figyelni a térképmásolat kapcsán.
Miért fontos a térképmásolat?
A hitelfelvételnél természetesen ellenőrzik a térképmásolatot, és a helyszíni szemle során összevetik azt az ingatlannal is. Akadhatnak különbségek, melyek egy része nem különösebben számít, ám olyanok is, amelyek esetén a hiteligénylés elutasításra kerül, avagy csak később, a hibák korrigálása után valósulhat meg. Az előbbire példa a betonalap nélküli fészer, ami – mivel áthelyezhető, illetve nyom nélkül el is bontható, nem számít a hitelfelvétel szempontjából akkor sem, ha nem szerepel a térképmásolaton, ha viszont rendelkezik betonalappal, az már problémát jelent.
Milyen problémákat okozhat a valóság és a térképmásolat közötti különbség?
Nagyban függ attól, hogy mik ezek a különbségek, de bankfüggő is. Van olyan bank, amely azonnal elutasítja a kérelmet, ha ilyesmit tapasztal, de akad olyan is, amely csupán visszaküldi a dokumentációt javításra, vagy kiegészítésre. Akadhat olyan eset is, amikor nem akad meg a hitel igénylésének folyamata, viszont az ingatlan értékét valamivel alacsonyabb összegben határozzák meg.
Hogy lehet megoldani a problémát?
A térképmásolat kiegészítéseinek elkészítését kizárólag földmérő végezheti el, tehát, ha a fentebb említett problémák valamelyikét tapasztaljuk, akkor egy szakembert kell felkérnünk a munkára. Szerencsére ez a feladat nem túl időigényes, az ára sem túlságosan magas, viszont lehetséges, hogy sokáig tart majd egy olyan földmérő megtalálása, aki rövid időn belül el tudja végezni a kiegészítést. Fontos, hogy ha ez az ügy elhúzódik, akkor időközben lejárhat a hitelbírálati határidő, és, ha ez megtörténik, újra össze kell gyűjteni a dokumentumokat, majd új hitelkérelmet kell beadni.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.