Milyen költségeket nem tartalmaz a THM?
A Teljes Hiteldíj Mutató (THM) tökéletes eszköz a hitelek összehasonlítására. Minél kisebb a THM, annál kevesebbet kell visszafizetnünk. Vannak azonban olyan költségek, amiket nem tartalmaz, nekünk azonban azokat is ki kell fizetnünk. Megnéztük, milyen költségeket nem tartalmaz a THM.
Kamat és THM
A Teljes Hiteldíj Mutató bevezetése előtt a kamat nagysága volt az iránymutató, ebből próbáltunk tájékozódni. A kamat azonban nem a hitel teljes költsége, hiszen egy hitel felvételekor számolnunk kell egyéb kiadásokkal is, még akkor is, ha a kamat határozza meg leginkább a THM-t. A kamat mellett lesz folyósítási díj és hitelbírálati díj is. Ezeket is ki kell fizetnünk. Ahogy a kezelési költséget és az egyéb adminisztrációs költségeket is. Lesz díja a kötelezően megnyitandó folyószámlának is, és elképzelhető, hogy a közvetítőnek is kell jutalékot fizetni. Jelzáloghitelek esetén további kiadásaink is lehetnek. Lehet értékbecslési díj, és a helyszíni szemlének is van díja. Az ingatlan-nyilvántartási eljárás is pénzbe kerül, ahogy a tulajdoni lap és jelzálogjog bejegyzése is. A THM mindezekkel számol, így könnyítve meg számunkra hitelek összehasonlítását, és a döntést, hogy melyik konstrukciót válasszuk. Vannak azonban olyan költségek is, amiket nem tartalmaz a THM.
Mi az, amit nem tartalmaz a THM?
A THM nem tartalmazza a közjegyzői és ügyvédi díjakat, a fedezetül szolgáló ingatlan biztosításának díját és az átutalások díját sem. Lehetnek még költségeink, például elő vagy végtörlesztésnél és szerződésmódosításnál is. Ezeket nem tartalmazza a THM. Ahogy a nemfizetésből adódó késedelmi kamatokat sem.
Mivel vannak olyan költségek, amiket a THM nem tartalmaz, ezért igényléskor ezekkel is számolnunk kell, hiszen ezek ismeretében tudunk jó döntést hozni.
Nem tartalmaz minden költséget a THM – ne is használjuk?
Ahogy látható, a THM által nem tartalmazott díjak között vannak olyanok, amik nem feltétlenül fognak felmerülni. Optimális esetben ilyen a késedelmi kamat is. A többi díj pedig a mi számlánk kondíciójától, illetve a megkötött lakáshitel típusától függ.
Ne gondoljunk tehát arra, hogy mivel a THM nem tartalmaz minden költséget, ezért nem tudja betölteni a szerepét, hogy összehasonlíthatóvá tegye a különböző konstrukciókat. A THM tökéletesen alkalmas az összehasonlításra, bátran használhatjuk. Feketeöves hiteligénylők persze figyelembe vehetik a kimaradó díjakat is. Nekünk, földi halandóknak pedig marad a THM. Ami tökéletes megoldás.
A THM egy olyan mutatószám, ami segít eligazodni a díjak dzsungelében. Amikor alacsonyabb a THM, kisebb lesz a havi törlesztő részlet, és a teljes visszafizetendő összeg is. Az alacsonyabb THM a kedvezőbb a számunkra. Két hitel közül azt érdemes választani, aminek alacsonyabb a THM-e.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.