5 gyakori tévhit a vállalkozói hitelekkel kapcsolatban
Számos tévhit él a cégvezetőkben a vállalkozói hitelekkel kapcsolatban, amelyek miatt a kölcsön igénylésekor gyakran kerülnek kellemetlen helyzetbe. Ezek közül gyűjtöttük össze a leggyakrabban előforduló tévhiteket, amelyeket érdemes mihamarabb tisztázni.
Csupán egy jó ötletre van szükség – gyakori tévhit a vállalkozói hitelekkel kapcsolatban
Számos cégvezető gondolja azt, hogy elegendő egy jó ötlet a vállalkozói hitel felvételéhez. Csupán arra van szükség, hogy átgondoltan, részletesen körül legyen írva az adott ötlet. Természetesen ez tévhit, hisz nincs olyan hitelintézet, amely megelégedne egy jó vállalkozási ötlet felvázolásával a hitelbírálat során. A világ legjobb üzleti terve sem elég, ha nincs a vállalkozásnak lezárt üzleti éve, amely meggyőző eredményt mutat. A hitelintézetnek látnia kell, hogy az adott vállalkozás biztosan képes kitermelni a vállalkozói hitel havonta esedékes törlesztőrészleteit. További tévhit, hogy az államilag támogatott vállalkozói hiteleket minden vállalkozás megkapja. A valóságban természetesen ez nincs így, hiába hangzik jól. Ezek a vállalkozói hitelek is a pénzintézeteken keresztül igényelhetőek, és nem járnak alanyi jogon. Ebben az esetben is a hitelintézet kockáztatja a felvehető összeget, csupán arról van szó, hogy az állam támogatása megjelenik kamattámogatásként. Ilyenkor ugyanúgy eltér a hitelintézetek kockázati vizsgálata és természetesen a kockázatvállalási hajlandósága, mint a normál hitelek esetében.
Gyakori tévhit, hogy az elnyert pályázati pénz beleszámít az önerőbe
Szintén gyakori tévhitnek számít a vállalkozói hitelekkel kapcsolatban, hogy nem számít, mi van a papíron. Az év végi beszámolójuk elkészítésekor jó néhány cégvezető nem gondol arra, hogy ami abban szerepel, az nagyban befolyásolja a vállalkozásuk hitelképességét a következő évben. A hitelintézetnek csupán az számít, hogy mi van az igazoláson, mennyi volt az árbevétel és az eredmény, azzal nem foglalkoznak, hogy mit állít a cégvezető. További tévhit, hogy az elnyert pályázati pénz beleszámít az önerőbe, azonban ez nincs így. A hitelintézetek számára csupán az számít önerőnek, amit a cégvezető saját zsebből tesz a beruházásba. Szintén a tévhitek közé sorolható, hogy jó néhány vállalkozó úgy gondolja, hogy a hitelszerződés aláírását követően nincs egyéb teendőjük. Az aláírás és a folyósítás között egyéb feltételeket is teljesíteni kell. Például a beruházási hitelek esetében igazolni kell a beruházás egyes szintjeinek elkészültét.
Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.