Személyi kölcsönSzemélyi kölcsönHirdetés

Mikor módosíthatja a bank egyoldalúan a hitelünk kamatát?

2021.06.28.
Szerző: akolcson.hu
Utoljára módosítva: 2021. szeptember 21. 11:00

Módosíthatja a bank egyoldalúan a kamatokat, és ha igen, milyen esetekben? Az alábbiakból minden kiderül!

Mikor módosíthatja a bank egyoldalúan a hitelünk kamatát?

2015 óta nem módosíthatják a bankok a hitelkamatokat, a díjakat és az egyéb kondíciókat, kivéve előre meghatározott időközönként és mértékben, amit a szerződésbe bele kell foglalniuk. Ebből következik a válasz is: nem módosíthatja a bank a hitelek kondícióit. Ettől függetlenül számos félreértés és tévhit kering az interneten – ezeket oszlatjuk most el.

Nem módosíthatja a bank bármikor a kölcsön kamatát

A kamatperiódus ideje alatt a bank nem változtathatja meg egyoldalúan a kölcsön kamatát, annak hosszát pedig a szerződés tartalmazza, és ettől eltérni nem lehet. A változó kamatozású hitelek – vagyis amikor a kamat 3, 6, vagy 12 havonta módosul – esetén a költségeket akár egy adott éven belül is módosíthatja a bank, de létezik 3, 5, 10 és 15 éves kamatperiódus is, valamint nem szabad megfeledkezni a futamidő végéig fix kamatozású hitelekről sem.

A hitelkamat módosításának mértékét nem a pénzintézet határozza meg

A kamatváltozás mértékének meghatározására szigorú szabályok vonatkoznak. A referenciamutató és a kamatváltoztatási mutató nagyságát az MNB adja meg, tehát a kamat módosításának nagyságát egy banktól független és előre meghatározott mutató alapján határozzák meg.

Egy fix kamatozású kölcsön kamatát is módosíthatja a bank

A futamidő végéig fix kamatozású kölcsönök esetében a bank egyoldalúan nem módosíthatja a kamatozást, ám ettől még az változhat. A kamatkedvezmény feltételeinek nem teljesítése például vonhatja ezt maga után, de ez nem minősül egyoldalú módosításnak, hiszen a szerződés tartalmazta az erre vonatkozó részleteket is. A futamidő meghosszabbításának igénylésekor is hasonló a helyzet, ám ez ráadásul még kétoldalú is, hiszen az ügyfél kéri azt, de a jogszabályi környezet változása is hatással lehet a kamatokra.

A hitelhez kapcsolódó díjakat viszont módosíthatja a bank

A szerződésmódosítás, az előtörlesztés, de akár a számlavezetés díja is módosítható a bank által, de a jogszabályok szerint évente mindössze egyetlen alkalommal, április 1.-én, a díjváltozás pedig maximum az előző év inflációjának mértékével egyezhet meg.

Mint látható, a hitelek kamatát és a kapcsolódó költségeket nem módosíthatják a bankok úgy, ahogy nekik tetszik, ha pedig valamilyen változás, vagy változtatás történik, ami miatt a szerződés, és emiatt a díjak is változnak, akkor arról a bank mindenképpen értesítést küld.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

12,07% - 18,65%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

12,67% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Lakáshitel kisokos: Rövid vagy hosszú futamidő a jobb választás?

Lakáshitel kisokos: Rövid vagy hosszú futamidő a jobb választás?

2024.04.12.

Az otthonvásárlás egyik legnagyobb kihívása az lehet, hogy milyen típusú lakáshitelt válasszunk. Az egyik legfontosabb döntés, amit ebben az összefüggésben kell meghoznunk, az a futamidő hossza. Rövid vagy hosszú futamidővel érdemes-e vállalni a hitelt? Melyik a megfelelő választás? Utánajártunk, és megvizsgáltuk a két lehetőség előnyeit és hátrányait, hogy segítsünk a legjobb döntés meghozatalában. Szakértőnk cikke.

Tovább olvasom
Miért jó választás egy fogyasztóbarát lakáshitel?

Miért jó választás egy fogyasztóbarát lakáshitel?

2023.09.29.

Jó választás egy fogyasztóbarát lakáshitel, vagy érdemesebb egy piaci konstrukciót választani inkább? Alábbi cikkünkben ezt a témát járjuk körül.

Tovább olvasom
Mi befolyásolja, hogy megkapod-e a lakáshitelt?

Mi befolyásolja, hogy megkapod-e a lakáshitelt?

2023.01.31.

Hogy megkapod-e a lakáshitelt, az számtalan apróságon múlhat – az alábbiakban a banki gyakorlatban előforduló okokat gyűjtöttük egy csokorba.

Tovább olvasom
Külföldi jövedelemmel is vehetünk fel hitelt?

Külföldi jövedelemmel is vehetünk fel hitelt?

2021.06.03.

Külföldi jövedelemmel megoldható a hitelfelvétel, de érdemes ismerni a folyamat külföldön dolgozókra vonatkozó szabályait – az alábbiakban ezeket mutatjuk be.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával