Tervező kölcsönTervező kölcsönHirdetés

Zöld hitel: akár milliókat is bukhatunk, ha nem teljesítjük a feltételeket

2022.03.28.
Szerző: Horák Árpád
Utoljára módosítva: 2022. március 28. 08:57

A Magyar Nemzeti Bank Zöld hitele ma a legkedvezőbb konstrukció azok számára, akik új lakást szeretnének vásárolni Magyarországon. Alaposan el kell azonban olvasnunk a szerződésünket, mert akár milliókat is bukhatunk, ha nem teljesítjük a feltételeket.

Zöld hitel: akár milliókat is bukhatunk, ha nem teljesítjük a feltételeket

Mi az a zöld hitel?

Az MNB NHP ZOP, vagyis a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Hitelprogram Zöld Otthon programja 2,5 százalékos, a futamidő végéig fix kamatozású, a kormány által kamattámogatott hitel. Még a CSOK hitel 3 százalékos kamata is magasabb ennél, ráadásul a zöld hitelhez egyszerűbb feltételekkel is hozzájuthatunk. És akár 70 millió forintot is igényelhetünk. A magas hitelösszeg igazán különlegessé teszi, mert az állam Otthonteremtési támogatásaival mindössze 10-15 millió forinthoz juthatunk. Ekkora összeg eddig elképzelhetetlen volt az állam támogatásával. Az, hogy ez a hitel széles körben elérhető, azt valószínűsíti, hogy nagyon népszerű lesz az új ingatlant vásárlók vagy építtetők körében.

Egy piaci jelzáloghitelért, még ha fix kamatozású is, többet kell fizetnünk, mint a zöld hitelért. Változó kamatozás esetén még magasabb az árazás, és jelenleg a gazdasági folyamatok is kamatemelésre kényszerítik a Magyar Nemzeti Bankot. És ez tovább drágítja a piaci hitelkonstrukciókat. A szakemberek véleménye szerint az átlagos hitelösszegű és futamidejű kölcsönöknél sokmilliós lehet a többlet. És minél nagyobb a hitelösszeg, és minél hosszabb a futamidő, ez a különbség annál nagyobb. Minél több hitelt veszünk fel tehát a zöld hitelből, annál jobb lesz nekünk, hiszen annál többet takarítunk meg a kedvezőbb havi kiadásink miatt.

Ilyen magas hitelösszeg kamattámogatással eddig nem volt elérhető, ezért az elemzők magasabb átlagos hitelösszeggel számolnak. Úgy vélik, hogy a széles felhasználói kör miatt is több hitelt igényelnek majd.

Mi okozhat problémát?

Bármennyire is kiváló lehetőség zöld hitellel új lakást vásárolnunk, fontos, hogy a megfelelő körültekintéssel igényeljük. Komoly problémát okoz ugyanis, ha nem tartjuk be a vállalt szerződési feltételeket. Nem kell apró betűs, eldugott, szinte titkos feltételekre gondolni. A szerződés világosan megfogalmazza, hogy mit kell vállalnunk cserébe azért, ha zöld hitelből akarunk új ingatlant vásásrolni. Ezeket a feltételeket viszont maradéktalanul be kell tartanunk, mert súlyos következményekkel kell számolnunk akkor, ha egy ellenőrzésen kiderül, hogy nem felelünk meg a feltételeknek. Súlyos anyagi következményekkel. És ilyen eset még akkor is előfordulhat, ha jóhiszeműen járunk el.

Legyünk tehát alaposak és körültekintőek, amikor megkötjük a hitelszerződést.

Milyen feltételek hibás teljesülése esetén kell fizetni?

Ha a szerződésünk bármely pontját nem tartjuk be, fizetnünk kell. Ez alól nincs kivétel. A két legvalószínűbb, és várhatóan a leggyakrabban be nem tartott feltétel az ingatlan jogszerűtlen eladása, és üzleti célú felhasználása lesz. A lakásunkat ugyanis nem adhatjuk el olyan személynek, aki a hitelben nem szerepel adósként. Ha ezt mégis megtesszük, akkor nem tartottuk be a szerződésben vállalt feltételeket. Ahogy eladni, bérbe adni sem lehet az ingatlant. Ezt is tiltja a szerződésünk. Ha mi mégis kiadjuk a lakást, és ez egy ellenőrzés alkalmával kiderül, akkor a szerződésünk visszamenőleg érvénytelenné válik.

Szerződési feltétel továbbá, hogy az ingatlannak el kell érnie a BB energetikai besorolást. Ez azonban megtévesztő lehet, hiszen a szabályozás szerint nem minden olyan ingatlan hitelezhető zöld hitellel, ami BB besorolású. Érdemes szakértő segítségét kérni. Arra is figyelnünk kell, hogy a lakás energiafelhasználásának bizonyos százalékát megújuló energiaforrásból kell fedezni. Ha ez nem teljesül, és ez egy ellenőrzésen kiderül, akkor bizony mélyen a zsebünkbe kell nyúlnunk. Na, de milyen mélyen?

Mekkora összeget kell büntetésként fizetni?

Nagyon mélyen. A jegybanki alapkamat kétszeresének megfelelő büntetőkamatot kell abban az esetben fizetnünk, ha nem teljesítettük a szerződésben vállalt feltételeket.

Tehát. Kevesebbet kell fizetnünk, mert az állam kedvezményes kamattal adja nekünk ezt a hitelt. Amennyivel kevesebbet fizetünk (mint egy piaci kamatozású jelzáloghitelnél), azt összeget az alapkamat mértékének duplájával számlázzák ki nekünk arra az időszakra, amikor már nem álltak fenn a szerződés feltételei. Hogy mennyire nem mindegy, hogy betartottuk-e a feltételeket vagy sem, azt a szakemberek egy példán keresztül mutatták be. Egy 20 millió forintos hitelnél a büntetés mértéke jóval meghaladta a 10 millió forintot. És a példa csak egy viszonylag alacsony hitelösszeggel számol. 70 milliós összegnél egy másik lakás árát fizethetjük ki büntetésként.

És ez még nem minden.

Ha megszegjük a feltételeket, a hitelünk piaci jelzáloghitellé alakulhat

Abban az esetben ugyanis, ha megszegjük a szerződés feltételeit, akkor a hitelező pénzintézet jogosult lesz a hitelünket a szerződésben rögzített feltételek szerint piaci kamatozású hitellé alakítani. Erre a Magyar Nemzeti Bank külön közleményben hívta fel a hiteligénylők figyelmét.

Abban az esetben, ha a hitelünk piaci kamatozásúvá alakul át, akkor újabb kiadások fognak terhelni bennünket. Legyünk tehát körültekintőek a szerződés megkötésekor.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

Téli varázs kölcsön

THM

9,9%

Futamidő

14 hó

Hitelösszeg

250.000 Ft - 600.000 Ft

Promóció

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

11,51% - 12,86%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Minősített Fogyasztóbarát Személyi Hitel

THM

10,36% - 14,92%

Futamidő

36 - 84 hó

Hitelösszeg

3.000.000 Ft - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Mit jelent az egy év türelmi idő a CSOK Plusznál?

Mit jelent az egy év türelmi idő a CSOK Plusznál?

2024.03.08.

A CSOK Plusz hitel az egyik sláger támogatási forma lehet 2024-ben. A kamatkedvezmény, és gyermekszületés utáni jóváírás mellett van egy kevésbé ismert előnye is ennek a támogatási formának: a türelmi idő. Utánajártunk, hogy pontosan mikor és hogyan kapnak egy év türelmi időt a CSOK Plusz hitelt igénylők.

Tovább olvasom
Mekkora önerő kell egy lakásvásárláshoz?

Mekkora önerő kell egy lakásvásárláshoz?

2022.12.22.

Mekkora önerő kell, ha lakást szeretnél vásárolni? Több tényezőtől is függ; ezeket vesszük górcső alá az alábbi cikkben.

Tovább olvasom
Nincs elég önerőd a lakáshitelhez? Mutatjuk, mit tehetsz!

Nincs elég önerőd a lakáshitelhez? Mutatjuk, mit tehetsz!

2022.03.22.

Elég önerőre mindenképp szükség van egy lakáshitel felvételéhez. De mennyi az elég, és mit tehetsz, ha nincs annyi? Az alábbiakból kiderül!

Tovább olvasom
Tudj meg mindent a statisztikai értékbecslésről!

Tudj meg mindent a statisztikai értékbecslésről!

2022.10.28.

A statisztikai értékbecsléssel akár több tízezer forintot is spórolhatsz egy lakáshitel igénylése során; tudj meg róla mindent alábbi cikkünkből!

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával