CIB bannerCIB bannerHirdetés

A magyar pénzügyi helyzet javulása és a jövőbeli megtakarítás

2021.07.14.
Szerző: akolcson.hu
Utoljára módosítva: 2021. szeptember 21. 10:39

A GKI Gazdaságkutató Zrt. konjunktúraindexe áprilisban megközelítette, sőt faképnél is hagyta a pandémia előtti paramétereket, viszont a lakossági bizalmi indexe a jövőbeli megtakarítási képességek viszonylatában jelentősen a várt alatt maradt.

A magyar pénzügyi helyzet javulása és a jövőbeli megtakarítás

A magyarok a saját pénzügyi helyzetüket az előző hónapokhoz képest erősen javulónak, a takarékoskodási és félrerakási hajlamukat viszont még az őszinél is csapnivalóbbnak érzékelték. Vajon mik a kilátások a magyar pénzügyi helyzet szférájában, illetve milyen prognózisok várhatók a megtakarítási törekvések terén?

Lassan helyreáll a lakosság fizetőképessége, stabilizálódhat a magyar pénzügyi helyzet

Az újrainduló gazdaság miatt lassan, de biztosan stabilizálódik a lakosság pénzügyi helyzete. A fizetőképességi index jelen állása a magyar háztartások likviditásának regenerálódását jelzi, és a jövőre nézve is kedvező képet mutat a magyar pénzügyi helyzet tekintetében. Minél magasabb az index értéke, annál inkább képes a lakosság felmerülő fizetési kötelezettségeit teljesíteni. Hazánkban a nagy gazdasági dekonjunktúra tavaly áprilisra esett, a fizetőképességi mutatószám is ekkor vette fel a legalacsonyabb értéket. Az áprilisi mélypont óta voltaképpen emelkedő tendenciát mutat a lakossági fizetőképesség. Az idén márciusra elért érték már megközelítette a tavaly márciusi, azaz az utolsó „normális” hónap szintjét. A mostani számokból kiindulva a gazdaság további növekedésére lehet számítani a közeljövőben is, és amennyiben az egész évre jellemző lesz az első negyedéves tendencia, akkor éves szinten akár 4,5 százalékkal is bővülhet a magyar gazdaság. A likviditási készség javulásának hátterében egyértelműen a gazdaság beindulása és a pandémia nyomán kialakult munkaerőpiaci krízis befejeződése áll.

Megérintette az embereket a járvány

A pandémia a lakosság nagy részében tudatosította a pénzügyekről való felelős gondolkodás fontosságát, ami szándékszinten mindenképpen kiterjed a kiadások racionalizálására, valamint a rendszeres megtakarítási portfóliók aktiválására. A nagyobb költések későbbre tolásával és a napi kiadások csökkentésével nyilvánvalóan rengetegen éltek az utóbbi hónapokban: főként az autóvásárlást, a lakás vagy ház bővítését, vásárlását, és persze a jelentősebb beruházások tárgykörét halasztották későbbre. Pozitív hozományként értékelhető jel, hogy a történtek hatására sokan tervezik valamilyen rendszeres megtakarítás elindítását. Ami nem is csoda, hiszen a válság hatásait megtapasztalva rengetegen érzékelték úgy, hogy egy meglévő biztosítás segített volna átvészelni a nehéz időket. Az egészségügyi és financiális recesszió sokunkat rákényszerített, hogy másképp álljunk az egészségünk és a megélhetésünk védelme érdekében megtehető lépésekhez. Ennek nyomán látványosan megnőtt a lakosság körében az igény a kockázati és a megtakarítással egybekötött életbiztosítások, a jövedelempótló és hitelfedezeti biztosítások, valamint az egészségbiztosítási termékek iránt. A pénzügyi tudatosság ilyesfajta erősödése mellett továbbra is jelentősen megoszlanak a vélemények, hogy mennyire érdemes és egyáltalán lehetséges-e hosszabb távra terveznünk a pénzügyeinkben.

Az oldalon megjelent írás kifejezetten informáló jellegű és kizárólag a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. mint a szerzőknek a véleményét jeleníti meg. A szerzők ezen véleményüket az előzetes szakmai tájékozódásuk és az akkor elérhető legrészletesebb információk alapján fogalmazták meg és jelenítik meg a közzétett írásban, ennek ellenére a szöveg tartalmazhat az olvasás napján már elavult és/vagy már nem a valóságnak mindenben megfelelő adatokat. Ennek megfelelően a Banknavigátor Kft. és a Financial Consulting Zrt. a tévedés jogát teljes mértékben fenntartják, a fenti megfogalmazás semmilyen módon és formában nem tekinthető a tények egyértelmű megjelenítésének. Kérjük a döntése meghozatala előtt feltétlenül tájékozódjon és kérjen szakmai segítséget.

Ajánlataink

Archívum

Ajánlott hitelek

CIB Előrelépő Személyi Kölcsön - „A” ügyfélminősítés

THM

10,39% - 11,73%

Futamidő

12 - 96 hó

Hitelösszeg

300.000 - 15.000.000 Ft

Promóció

Provident Start kölcsön

THM

13,2%

Futamidő

19 hét

Hitelösszeg

100.000 Ft - 300.000 Ft

Promóció

Extra Plus Személyi Kölcsön

THM

10,6% - 14,0%

Futamidő

12 - 84 hó

Hitelösszeg

500.000 - 10.000.000 Ft

Promóció

További blogbejegyzések

Milyen rendszeres befektetési lehetőségek közül választhatunk?

Milyen rendszeres befektetési lehetőségek közül választhatunk?

2024.04.25.

Ha befektetéseinket rendszeresen szeretnénk gyarapítani, több lehetőség közül is választhatunk. Részletesen bemutatjuk a bankbetétet, a lakástakarékot és a nyugdíjcélú megtakarításokat. Végül röviden írunk arról, hogy bár az állampapír nem egy rendszeres befektetési lehetőség, de akár az is lehet.

Tovább olvasom
Milyen előnyei és hátrányai vannak az önkéntes nyugdíjpénztárnak?

Milyen előnyei és hátrányai vannak az önkéntes nyugdíjpénztárnak?

2023.12.30.

Az önkéntes nyugdíjpénztár az egyik legnépszerűbb megtakarítási forma a nyugdíjas korukra takarékoskodók között. A számtalan előnye mellett azonban nem feledkezhetünk meg a hátrányokról sem. Utánajártunk, és megmutatjuk, hogy mik az előnyei és a hátrányai az önkéntes nyugdíjpénztárnak. Szakértőink cikke.

Tovább olvasom
Melyik lakástakarék a megfelelő?

Melyik lakástakarék a megfelelő?

2018.04.16.

Ha befektetést keresel, akkor talán a lakástakarék, vagyis az LTP a legjobb választás, mert mással gyakorlatilag nem érhető el 10% feletti hozam ekkora biztonság mellett; igaz, némileg korlátozott, hiszen ingatlancélra kell fordítanod.

Tovább olvasom
Kiemelkedő kamattal kínál bankszámlát a Gránit Bank

Kiemelkedő kamattal kínál bankszámlát a Gránit Bank

2024.02.23.

A Gránit Bank kiemelkedő kamattal kínál bankszámlát. Lekötés nélkül. És ez a lényeg. Nem kell lekötni a pénzt ahhoz, hogy magas kamatot kapjunk érte. De kinek jó ez? Kinek érdemes ilyen bankszámlát nyitni? Érdemes egyáltalán? Minden kérdésre válaszolunk. De annyit már most elárulunk: igen, érdemes.

Tovább olvasom

További hírek a hirnavigator.hu támogatásával